Philbricka je na koncu pokopala zmes pohlepa in želje, da bi postal
Philbricka je na koncu pokopala zmes pohlepa in želje, da bi postal "naslednja velika stvar" v svetu trgovanja z umetninami. Foto: Getty Images
Žrtve Philbrickovih prevar množično vlagajo tožbe, a niti ne proti njemu osebno – nima namreč nobenega denarja, ki bi ga lahko izterjali. Potegujejo se za lastništvo del, tudi denimo Basquiatovega na fotografiji, ta so do razrešitve vseh tožb skladiščena v New Yorku. Foto: Wikipedia
Žrtve Philbrickovih prevar množično vlagajo tožbe, a niti ne proti njemu osebno – nima namreč nobenega denarja, ki bi ga lahko izterjali. Potegujejo se za lastništvo del, tudi denimo Basquiatovega na fotografiji, ta so do razrešitve vseh tožb skladiščena v New Yorku. Foto: Wikipedia

Odmevni primer je v temeljih zatresel umetniške elite. Sodnik je ob izreku kazni posebej poudaril, da je razlog za dolžino kazni v "splošnem odvračanju" – ni torej pomembna samo teža posameznikovega zločina, ampak predvsem sporočilo morebitnim storilcem, kakšna usoda jih čaka, če se lotijo podobnega podviga. Drugače povedano: v svetu trgovine z umetnostjo je toliko prevar, da jih sodišče poskuša zamejiti z napovedjo resnih zapornih kazni. Obenem bo moral Philbrick tudi poravnati svoj dolg 86,6 milijona dolarjev.

"Morda mislijo, da bodo iz Iniga naredili negativen zgled in zastrašili druge, ampak nisem prepričan, da se bo to obneslo," je za The Art Newspaper komentiral Guy Jennings, direktor podjetja The Fine Art Group. "Ljudje mislijo, da jo bodo odnesli z zločinom, sicer se ga sploh ne bi lotevali."

"Tinder Swindler" v svetu umetnosti
Philbrick je vzpostavil kompleksno mrežo goljufij, ki je temeljila na tem, da je več vlagateljem (brez njihove vednosti) prodal tudi več kot 100-odstotni delež lastništva umetnine, same umetnine pa je uporabljal za jamstvo pri posojilih (ne da bi solastnike del o tem obvestil). Ponarejal je dokumente o vrednosti umetnin in dokumente, ki so zakrivali ukradeno poreklo posameznih del. Z vsem tem je financiral svoj razkošni življenjski slog – od tega, da je po svetu potoval z zasebnimi letali, do tega, da je pil steklenice vina za več tisoč dolarjev.

"Zaradi denarja, vaša milost"
A to ni moglo trajati večno: leta 2019 je začel zamujati z odplačilom 14-milijonskega posojila in še pred koncem leta je več vlagateljev proti njemu vložilo tožbe. Philbrick je pobegnil na otok Vanuatu v Pacifiku, kjer pa je bil leta 2020 aretiran. Pomočnik direktorja FBI-ja William F. Sweeney je takrat komentiral: "Philbrick je domnevno iskal premožne vlagatelje v umetnost, jim prodajal dela, katerih lastnik ni bil, in se šel igrice s tujimi milijoni. Igra se je končala, ko so vlagatelji začeli spraševati, kam je šel njihov denar."

Od svoje aretacije na Vanuatuju je Philbrick dve leti zaporne kazni odslužil še pred uradnim izrekom kazni. Foto: Liam McMullan/PMC.
Od svoje aretacije na Vanuatuju je Philbrick dve leti zaporne kazni odslužil še pred uradnim izrekom kazni. Foto: Liam McMullan/PMC.

Lani je priznal krivdo v primeru prevare. Na sodnikovo vprašanje, zakaj je počel vse nezakonite reči, je odgovoril: "Zaradi denarja, vaša milost."

Tožilstvo sklepa, da je njegova prevara tekla med letoma 2016 in 2019 ter da je imel v svoji mreži umetnin med drugim Basquiatovo platno Humidity (1982) in portret Pabla Picassa (2012), ki ga je naslikal Rudolf Stingel.

Kradel tudi prijateljem
Ena od njegovih žrtev je bil tudi ameriški akademik in umetnik Kenny Schachter, ki mu je Philbrick ukradel več kot 1,5 milijona dolarjev. "Prilastil si je moja sredstva in moja dela, tako kot je počel s številnimi," se spominja. Vse skupaj ga še posebej boli zato, ker sta bila prijatelja, celo tako dobra, da sta skupaj hodila na počitnice; Philbricka se spominja kot "inteligentnega, duhovitega in zabavnega" človeka. Primerja ga z Berniejem Madoffom, ki je umrl za zapahi, obsojen zaradi kraje milijard dolarjev. Philbrick je v njegovih očeh "mini Madoff", za katerega je bila usodna "predvsem kombinacija alkohola in arogance".

Philbrickov odvetnik Jeffrey Lichtman ima podobno teorijo. V pismu sodnikom pred izrekom kazni je izpostavil, da se je Philbrickovo vdajanje alkoholu in mamilom začelo še v šoli, stopnjevalo pa z vstopom v umetniške kroge, češ da "so se na ta način sklepale kupčije". "Naredil je veliko napak in sabotiral celo svoje življenje zaradi kratkovidnega pohlepa. To je bila zgolj neumnost."

Privilegirano odraščanje
Inigo Philbrick, ki so ga zaradi deškega videza nekateri primerjali z Justinom Timberlakom, se je pred 34 leti rodil v Angliji, odraščal pa v Connecticutu; ločitev staršev naj bi družino prizadela tako čustveno kot tudi finančno. Študiral je v Londonu in v svet umetnosti leta 2010 vstopil kot pripravnik v londonski galeriji White Cube; tam se je povzpel do mesta vodje prodaje. Leta 2013 je ustanovil lastno galerijo za sodobno umetnost v Mayfairu in leta 2017 še eno podružnico v Miamiju. Finančno je njegov posel podprl Jay Jopling, ustanovitelj galerije White Cube, ki je zaradi tega "utrpel veliko finančno izgubo", kot je potrdil. Novembra 2020 sta Philbrick in zvezdnica britanske resničnostne televizije Victoria Baker-Harber dobila hčerko.