Foto: EPA
Foto: EPA

PEN Amerika v svojem poročilu navaja, da so med julijem 2021 in marcem 2022 nasprotovali ali umaknili iz knjižnic in šol 1100 knjižnih naslovov, 500 pa med marcem in julijem 2022. V približno letu dni, točneje med julijem 2021 in junijem 2022, je PEN Amerika zaznal 2532 primerov knjig, ki so jih prepovedali v šolskih okrožjih v 32 državah. Njihovo poročilo temelji na medijskem poročanju in podatkih knjižnic oziroma lokalnih oblasti.

Poročilo PEN-a še navaja, da so največkrat prepovedane knjige z vsebino, ki obravnava LBGT+ skupnost, ali pa je protagonist temnopolta oseba. Med starši šoloobveznih otrok so pogosto nezaželena tudi knjižna dela, ki pišejo o spolnosti ali obravnavajo rasizem, teme človekovih pravic in aktivizem. Tri četrtine umaknjenih del spada v žanr leposlovja, približno polovica je namenjena mladostnikom. Knjige so v ZDA prepovedovali vse od nastanka države, vendar pa je v zadnjih letih val takšnih primerov vznemirljiv, ker po mnenju prepovedanih avtorjev še nikoli doslej ni šlo za tako dobro organizirano kampanjo, poroča ameriški medij The Hill.

Foto: EPA
Foto: EPA

Najpogosteje prepovedana avtorica v ZDA je Ellen Hopkins, ki so ji v zadnjem letu dni prepovedali 14 knjig. Avtorica meni, da gre v resnici za organizirane napade na javno šolstvo in učitelje. Nasprotovanja je deležno predvsem njeno delo z naslovom Crank, v katerem opisuje življenje najstnice, ki zapade v odvisnost od mamil. Napisala jo je zaradi življenjske izkušnje lastne hčerke, da bi druge opozorila, naj ne sledijo isti poti. Prepovedujejo predvsem zaradi opisov spolnosti.

Prepovedana tudi zgodba o najstniku s staroselskimi koreninami
Med prepovedanimi je tudi knjiga avtorja Shermana Alexieja z naslovom Absolutno resnični dnevnik začasnega Indijanca, ki opisuje življenje 14-letnega Američana s staroselskimi koreninami v šoli z izključno belimi sošolci. V knjigi so kletvice, rasistični izrazi in opisi spolnih odnosov, zaradi česar jo v posameznih šolskih okrožjih prepovedujejo vse od njenega izida leta 2007. Dela trenutno ni mogoče najti v knjižnicah v 16 šolskih okrožjih na Floridi, v Georgii, Iowi in Kansasu. Letos so jo po posredovanju Koalicije za zaščito otrok Nebraske, ki se, kot se opisuje, zavzema za "zaščito zdravja in nedolžnosti otrok ter temeljnih pravic staršev do vzgoje", prepovedali tudi v Nebraski.

Foto: EPA
Foto: EPA

Po podatkih PEN America med 32 državami, navedenimi v poročilu, izstopajo štiri, kjer je bilo v obdobju 2021 in 2022 v vsaki šoli prepovedanih več kot 300 del. To so Teksas (801 prepovedi), Florida (566), Pensilvanija (457) in Tennessee (349).

Nezaželene tudi nekatere klasike
Med deli, ki so deležne nasprotovanja, so tudi Deklina zgodba Margaret Atwood, 13 razlogov, zakaj Jay Asher in Opravljivka: Roman Cecily von Ziegesar, po katerih so nastale tudi televizijske serije. Prav tako je nekaj knjig, ki so bile predloge odmevnim filmom, med drugi Ni je več Gillian Flyn. Prav tako klasike ameriške književnosti, med drugim Gospodar muh Williama Goldinga, O miših in ljudeh Johna Steinbecka in Če ubiješ oponašalca Harper Lee.