Bola Tinubu. Foto: EPA
Bola Tinubu. Foto: EPA

Tinubujev glavni nasprotnik Atiku Abubakar je po uradnih podatkih dobil 29 odstotkov, tretji kandidat Peter Obi pa 25 odstotkov, poroča BBC.

Tinubu je eden najbogatejših nigerijskih politikov, svojo kampanjo pa je utemeljil na svojem predhodnem delu na položaju guvernerja Lagosa, kjer je istoimensko največje mesto v državi. V mestu je kljub temu zmagal Obi, relativni novinec v politiki, ki mu je uspelo mobilizirati mlade, predvsem na urbanih območjih.

Tinubu, musliman, pa je zmagal v večini drugih držav po Nigeriji, vključno z domačo na jugozahodu, kjer je znan kot "politični boter". Njegovo geslo v kampanji je bilo "Zdaj sem jaz na vrsti".

Številni opazovalci so dejali, da bo njegova odločitev, da za podpredsednika vzame še enega muslimana, zanj ovira, a se je izkazalo, da ni bila. V preteklosti so vse večje stranke položaja predsednika in podpredsednika razdelile med muslimana s severa in kristjana z juga, da bi si zagotovile večjo podporo v 210-milijonski državi.

Opozicija poziva k razveljavitvi

Medtem sta glavni opozicijski stranki pozvali k razveljavitvi sobotnih predsedniških volitev zaradi očitkov o množičnih manipulacijah rezultatov.

Volitve so v soboto kljub nekaterim varnostnim incidentom in logističnim težavam potekale na splošno mirno. Zaradi zamud pri štetju glasov in velikih napak pri elektronskem prenosu izidov pa je opozicija vladajočo stranko APC obtožila goljufanja, medtem ko je več opazovalcev izrazilo zaskrbljenost zaradi preglednosti glasovanja.

Po današnji objavi prvih delnih izidov sta volilne prevare obsodili opozicijski Ljudska demokratska stranka (PDP) in Laburistična stranka (LP). Na skupni novinarski konferenci sta poudarili, da sta izgubili zaupanje v celoten volilni postopek, ter zahtevali "takojšnjo razveljavitev" predsedniških volitev in izvedbo novih.

Več kot 93 milijonov volivcev je v soboto odločalo med 18 kandidati za predsednika, ki bo imel zahtevno nalogo v tej najbolj naseljeni afriški državi z 216 milijonov prebivalcev, ki jo pestijo šibko gospodarstvo, velika revščina ter nasilje oboroženih skupin. Nigerija je tudi največja afriška naftna izvoznica.

Predsednik Muhamadu Buhari se umika s položaja po dveh mandatih, ki sta ju zaznamovali gospodarska stagnacija in vse večja negotovost po državi. Na severovzhodu delujejo džihadistični uporniki, na jugovzhodu pa se vrstijo separatistični napadi in ugrabitve.