REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razkrit razlog za preložitev volitev v Ukrajini: Kaj oziroma kdo je »rešil« Zelenskega?

Razkrit razlog za preložitev volitev v Ukrajini: Kaj oziroma kdo je »rešil« Zelenskega?Analitik Sergej Poletajev se sprašuje, ali je to posledica spretne politike Vladimirja Zelenskega, past, v katero se je ujel sam, ali pa je to pokazatelj politične paralize Washingtona na ukrajinski fronti. Vir: Posnetek zaslona, X

Kljub temu da mediji še naprej objavljajo zgodbe o slabih razmerah v Ukrajini, se zdi, da bo Vladimir Zelenski ostal na oblasti, saj Washington ne ve, kaj bi s Kijevom, sklepa kolumnist Sergej Poletajev, soustanovitelj in urednik projekta Vatfor.

Naslovnica revije Time: Nihče. Vir: Posnetek zaslona, X

Še oktobra se je zdelo, da so Vladimirju Zelenskemu kot predsedniku Ukrajine šteti dnevi.

Revija Time in druge publikacije so ukrajinskega voditelja obtožile, da je odgovoren za neuspehe na fronti.

Opisujejo ga kot človeka, ki je izgubil stik z realnostjo, se ne želi pogajati in ima vse bolj diktatorske in narcistične težnje, poudarja Poletajev.

Pred tem so nekatere ugledne osebnosti na Zahodu poudarjale nujo, da morajo biti predsedniške volitve v Ukrajini pravočasne – marca 2024.

To je omenil tudi ameriški senator Lindsey Graham, ki je v začetku jeseni obiskal Kijev.

Vendar je v začetku novembra tiskovni predstavnik State Departmenta dejal, da ukrajinska ustava dovoljuje preklic volitev.

Nato so se 30. novembra vse frakcije in skupine v ukrajinskem parlamentu strinjale, da je treba volitve preložiti za toliko časa, kot bodo trajale izredne razmere plus šest mesecev.

Kaj vse to pomeni?

Je to posledica spretne politike Vladimirja Zelenskega ali past, v katero se je ujel sam? Ali pa je to znak politične paralize Washingtona na ukrajinski fronti?

Pred enim letom sta Ukrajina in Zahod, zaupajoč v svojo vsemogočnost napovedovala neizogiben poraz Rusije na bojišču. Vladimir Zelenski je poosebljal to zaupanje, ki je doseglo vrhunec z začetkom na Zahodu težko pričakovane spomladanske ofenzive oboroženih sil Ukrajine 4. junija v smeri Azovskega morja.

Neuspeh ukrajinske vojske poleti in jeseni letos ni bil le vojaški poraz – pokazal je neuspeh celotne postsovjetske politike Ukrajine, ki jo je Zahod aktivno podpiral.

Po takšnem fiasku je realno, da bi Ukrajina lahko razmišljala o menjavi vodstva. Torej, zakaj Zelenski ostaja na položaju?

Zdi se, da je najbolj očiten odgovor na to vprašanje tudi najverjetnejši – Zahod ne ve, kaj bi naredil. Da bi Zelenskega lahko zamenjal nov voditelj, Ukrajina potrebuje novo strategijo, ki pa je nima.

Zahodna elita, ki je vse vložila v iluzorno idejo o vojaškem porazu Rusije je zdaj na izgubi in se sooča s kopico novih težav: spopadom na Bližnjem vzhodu, skrajno desničarskim strankam, ki pridobivajo podporo v Evropi, in politično paralizo pred ameriškimi volitvami.

Navsezadnje nihče ni povsem prepričan, da se bo Joseph Biden, čigar zdravje je vsak dan slabše, lahko potegoval za še en mandat, ugotavlja Poletajev.

Pomembno je razumeti, da Washington ta hip ne potrebuje ukrajinskih volitev, ampak da mora Kijev še naprej ostati »na kratki verigi«.

Že v Vilni so ga pustili na cedilu. Vir: Posnetek zaslona, X

Zelenski pa je že začel uhajati izpod nadzora – samega sebe je videl kot velikega vojaškega poveljnika, izgubil razum in začel izzivati ​​bes javnosti, kot na julijskem vrhu bloka NATO v Vilni.

ZDA so dojele, da je treba nekaj storiti, saj je duševno neuravnotežen voditelj države nevaren in nepredvidljiv.

Vendar pa State Department zdaj ne more orkestrirati spremembe vlade v Ukrajini, še posebej, ker ukrajinska »primadona« zavrača prostovoljno zapustiti scene.

Ob odsotnosti jasne strategije se zdi, da je ohranitev Zelenskega na položaju manjše od dveh zla –, če bi Ukrajina zapadla v politični kaos, bi to neizogibno vplivalo na ratinge Bidnovih demokratov na prihajajočih predsedniških volitvah v ZDA, a če bo vse ostalo tako, kot je, bi lahko zadevo zaenkrat potisnili na stranski tir.

Še več, če bo sedanji administraciji Joeja Bidna uspelo prepričati Kongres, da odobri vsaj minimalni paket pomoči za Ukrajino, bo delo štela za opravljeno.

Vendar pa obstaja še en pomemben vidik.

Vse več ljudi tako v Ukrajini kot na Zahodu se zaveda, da bo prihodnje leto za Kijev veliko težje.

Posledice usodnih odločitev, ki jih je sprejel Zelenski v zadnjih dveh letih, se bodo povsem pokazale – od zavrnitve sklenitve mirovnega sporazuma marca 2022 v Carigradu, do nesmiselnega boja za Artjomovsk (nekoč Bahmut), spodletelih ofenziv in drugih bitk, ki so privedle do hudih izgub.

Zelenski je bil tisti, ki je poosebljal te odločitve in mnogi želijo, da on nosi posledice, zato bo vsa negativnost pokopana s predsednikom, ko bo šel v politični grob.

Toda za zdaj, medtem ko se Ukrajina še lahko bori, se Zahod želi boriti z Zelenskim na čelu.

V tem pogledu aktualni predsednik države stopa po poti svojih predhodnikov – v Ukrajini je postalo tradicionalno vso krivdo zvaliti na voditelja in ga nato potisniti v pozabo. To pomeni, da bi se lahko kmalu vsi v Ukrajini združili proti Zelenskemu. Celo njegova stranka je vključena v to igro.

David Arahamija, vodja parlamentarne frakcije vladajoče stranke Služabnik ljudstva Vladimirja Zelenskega je v nedavnem intervjuju priznal, da je imel Kijev že marca 2022 priložnost skleniti mirovni sporazum z Rusijo pod zelo ugodnimi pogoji in brez prelivanja toliko krvi.

Z drugimi besedami ​​je Zelenskega obtožil, da mu ni uspelo zagotoviti miru.

Narašča tudi konflikt med Zelenskim in vojaškim vodstvom države – vrhovni poveljnik oboroženih sil Valerij Zalužni je v številnih intervjujih in člankih v bistvu priznal, da je ukrajinska vojska v brezupnem položaju, in dal jasno vedeti, da je za to kriv Zelenski, ki se vtika v vse.

Podoba nacističnega zločinca Stepana Bandere vsepovsod: Slika na steni (zgoraj desno), kipec na mizi (prvi z leve)... General Zalužni pa v sredini. Vir: Posnetek zaslona, X

Ta obtožba je precej resna, saj ima ukrajinska vojska polno podporo ukrajinske družbe, Zalužni, ki se ne boji govoriti resnice, pa lahko priljubljenost vojske izkoristi za dvig lastnega ratinga.

In medtem ko je Zelenski na kolenih in v blatu, se drugi ukrajinski politiki poskušajo prilizniti Zahodu.

Zelenski pa skuša takšne poskuse minirati.

V petek zjutraj se je na primer izvedelo, da nekdanjemu ukrajinskemu predsedniku Petru Porošenku, ki naj bi bil namenjen v Washington na srečanje z novim predsednikom predstavniškega doma ameriškega Kongresa, ni dovoljeno zapustiti Ukrajine.

Kakor koli že, zdi se, da je ukrajinski esteblišment pripravljen na novo politično sezono, ki bi lahko trajala od šest mesecev do dveh let in se bo verjetno končala s tihim (ali morda ne tako tihim) odstopom Zelenskega in naslednikom, ki bo obljubil, da bo popravil stvari in očistil ukrajinski »Avgijev hlev«.

Morda bo novi predsednik celo pristal na premirje in bo od vojne utrujena ukrajinska družba to dejstvo sprejela brez navdušenja, a z vzdihom olajšanja. In potem se bo vse vrnilo v normalno stanje in Ukrajina bo napredovala in zagotovo vstopila v NATO in Evropsko unijo.

Vsa ta sanjarjenja pa so nerealna, ker popolnoma zanemarjajo stališče Moskve, opozarja Poletajev.

Ukrajina iz neznanega razloga obravnava Rusijo kot pasivno entiteto, ki bo brez besed sprejela vsak predlog - na primer privolitev v premirje brez kakršnih koli zavez s strani Ukrajine, zamrznitev konflikta ali celo dovoljenje Ukrajini, da se pridruži Natu.

Rusija pa bo na takšne pogoje pristala le, če bo njen vojaški potencial izčrpan in ne bo sposobna nadaljevati boja.

V naslednjem letu ali dveh je ta scenarij malo verjeten.

Nasprotno, verjetno bo ruska vojska v najboljši formi za kampanjo 2024, medtem ko bodo ukrajinske sile še naprej slabele.

Nihče ne ve, ali bo to dovolj za popoln poraz Ukrajine v prihodnjem letu, a nekateri modri ukrajinski strokovnjaki so že povedali, da država nima možnosti za zmago niti v sedanji vojni izčrpavanja.

To pomeni, da bo tisti, ki bo nasledil Zelenskega, poleg vsega še prevzel državo v katastrofalnem stanju.

In ta nacionalna katastrofa bo zrušila tudi sedanjo ukrajinsko politično elito, ki upa, da bo imela koristi od napak sedanjega vodje države.

Morda bodo takrat Ukrajino končno upravljali voditelji, ki jim je mar za njihovo deželo –, ki želijo rešiti, kar je od nje ostalo, braniti nacionalne interese, a ne Zahodne, in ki bodo Ukrajino nehali spreminjati v »anti-Rusijo«, sklene Poletajev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek