REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Zadeti« morski psi: Znanstveniki so zaskrbljeni zaradi morskih psov, ki so pod vplivom kokaina

»Zadeti« morski psi: Znanstveniki so zaskrbljeni zaradi morskih psov, ki so pod vplivom kokainaPotapljanje skriva tudi pasti... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Raziskovalci so ugotovili, da lahko morski plenilci »ponorijo«, če pridejo v tik z nezakonitim, opojnim belim prahom.

Slovenijo je nedavno pretresla vest o šestletniku, ki je bil pod vplivom kokaina.

Na drugem koncu sveta pa je to mamilo morda še bolj nepričakovano prodrlo že – vse do morskih globin.

Znanstveniki v ZDA so namreč zaskrbljeni zaradi morskih psov, ki so – morda pod vplivom kokaina!

Morski psi ob obali Floride bi namreč lahko uživali kokain, ki ga v ocean odmetavajo tihotapci mamil, so ugotovili ameriški raziskovalci.

Ameriška obalna straža je samo v zadnjem mesecu v Karibskem morju in Atlantskem oceanu zasegla kar 6.400 kilogramov kokaina.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Raziskovalci, ki delajo na prihajajoči televizijski seriji »Cocaine Sharks« na kanalu Discovery, so za LiveScience povedali, da so ugotovili, da se nekateri morski psi na tem območju obnašajo nenavadno, in izvedli številne poskuse na morskih psih v bližini kraja Floride Keys, kjer naj bi ribiči naleteli na ribe, odvisne od drog.

Morski psi ob obali Floride bi namreč lahko uživali kokain, ki ga v ocean odmetavajo tihotapci mamil, so ugotovili ameriški raziskovalci.

Morski biolog Tom Hird in okoljska znanstvenica Univerze Florida Tracy Fanara trdita, da sta med enim potopom videla veliko kladivarko – vrsto morskega psa, ki se redno izogiba ljudem –, ki je »jurišala« naravnost proti ekipi, medtem ko je plavala navpično.

Drugega peščenega morskega psa so opazili, kako nenehno plava v ozkih krogih, medtem ko je bil očitno fiksiran na nekaj, česar dejansko - ni bilo.

Znanstveniki so izvedli tudi test, pri katerem so v vodo položili lutko laboda poleg paketa, ki je podobne velikosti in videza kot prava bala kokaina, ki bi jo v ocean spustili tihotapci mamil.

Na presenečenje raziskovalcev morski psi niso napadli labodov, temveč so se odpravili naravnost proti »kokainskim balam« in jih poskušali ugrizniti.

En morski pes je celo zgrabil celo balo in odplaval z njo.

Kokain
Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Znanstveniki so izvedli tudi poskus, v katerem so iz visoko koncentriranega ribjega prahu izdelali kroglico vabe, ki je pri morskih psih sprožila naval dopamina, podoben vplivu kokaina.

Ko so živali pojedle prašek, so raziskovalci povedali, da so jih videli popolnoma podivjati.

Ko so živali pojedle prašek, so raziskovalci povedali, da so jih videli popolnoma podivjati.

»Mislim, da imamo potencialni scenarij, kako bi lahko izgledalo, če bi morskim psom dali kokain,« je dejal Hird.

»Dali smo jim tisto, kar mislim, da je naslednja najboljša stvar. [To] je vžgalo [njihove] možgane. Bilo je noro.«

Na nekaterih posnetkih se celo vidi, kako morski psi blizu obale prežijo na pakete kokaina, ki jih v vodo odmetavajo tihotapci.

Nič hudega sluteče kopalce je to pognalo v beg...

Ekipa raziskovalcev je na podoben način prav tako odvrgla bale ponarejenega kokaina z letala, da bi simulirala dejanski padec mamila, in ugotovila, da se je več vrst morskih psov takoj spravilo na pakete.

Biologi pa so priznali, da njihove raziskave še niso dokazale, da morski psi dejansko uživajo kokain, in izjavili, da »nimamo pojma, kaj bi [kokain] lahko naredil morskemu psu.«

Toda Hird je izrazil upanje, da bi lahko predvajanje dokumentarne serije pripeljalo do več raziskav o tem vprašanju, pa tudi o tem, kako druga zdravila vplivajo na morsko življenje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek