Pripadniki uporniške skupine M23 bi se morali v skladu z lani novembra doseženim sporazumom do 15. januarja umakniti z zasedenih območij na vzhodu DR Kongo, a v Kinšasi trdijo, da se to še ni zgodilo. Foto: Reuters
Pripadniki uporniške skupine M23 bi se morali v skladu z lani novembra doseženim sporazumom do 15. januarja umakniti z zasedenih območij na vzhodu DR Kongo, a v Kinšasi trdijo, da se to še ni zgodilo. Foto: Reuters

"Vem, da je to zdaj moderno. A ne, ni nam treba najemati plačancev," je govorice o najemu ruskih plačancev pred dnevi znova zanikal predsednik DR Kongo Felix Tshisekedi. "Tudi ne vem, kje bi jih našli," se je še pošalil predsednik druge največje afriške države.

Razmere na vzhodu države v osrčju Afrike, kjer sicer deluje več kot sto različnih milic in uporniških skupin, so se znova zaostrile lani spomladi, ko so uporniki iz ene večjih uporniških skupin M23 sprožili ofenzivo proti vladnim silam in zasedli večji del ozemlja ob meji z Ruando.

Ugibanja, da se je DR Kongo za pomoč v boju proti upornikom, tako kot v zadnjih letih že več afriških držav, zatekel k zloglasni ruski zasebni vojaški družbi Wagner, so se pojavila po obisku kongovskega obrambnega ministra Gilberta Kabande v Moskvi avgusta lani, ko se je Rusiji zahvalil za podporo.

Moskva je takrat obljubila, da bo pomagala opremiti kongovsko vojsko s sodobnim orožjem, med drugim z vojaškimi letali, helikopterji in tanki.

Po obisku so zahodni diplomati v Afriki izrazili skrbi ob morebitnem najemu ruskih plačancev iz Wagnerja, ki so že prisotni v Srednjeafriški republiki in Maliju, kjer sodelujejo na vladni strani v boju proti upornikom, pri čemer jih obtožujejo množičnih kršitev človekovih pravic.

Tuji plačanci za Afriko sicer niso nič novega, saj tam delujejo že desetletja, a če so v obdobju hladne vojne različne strani najemale predvsem zasebne vojake iz ZDA, Evrope in Južne Afrike, so se jim po razpadu Sovjetske zveze pridružil še najemniki iz nekdanjih sovjetskih republik in vzhodne Evrope. Prednost teh je bila v poznavanju vojaške opreme, saj imajo številne afriške države oborožitev sovjetske izdelave.

Uporniki in Ruanda obtožujejo Kinšaso sodelovanja z Wagnerjem

Da so pripadniki Wagnerja na povabilo vlade v Kinšasi na bojišču v DR Kongo, je pred kratkim dejal tiskovni predstavnik M23 Willy Ngoma. "Tako je, skupina Wagner je tukaj. Imamo dokaze, ki jih bomo predstavili v kratkem," je dejal za BBC in dodal, da so se uporniki spopadli s skupino vladnih vojakov in pripadnikov Wagnerja.

Pri nadzorovanju razmer na vzhodu države pomagajo tudi kenijski vojaki v sklopu sil Vzhodnoafriške skupnosti.  Foto: Reuters
Pri nadzorovanju razmer na vzhodu države pomagajo tudi kenijski vojaki v sklopu sil Vzhodnoafriške skupnosti. Foto: Reuters

Navedbe M23 je takoj zanikala kongovska vojska. "Skupina Wagner ne deluje v DR Kongo," je zatrdil tiskovni predstavnik vojske.

Namigovanja o prisotnosti Wagnerja je takoj izkoristila sosednja Ruanda, ki jo oblasti v Kinšasi obtožujejo vojaške pomoči uporniški skupini M23, kar sicer v Kigaliju vztrajno zavračajo, čeprav je obtožbe potrdilo tudi posebno poročilo Združenih narodov.

Ruandski predsednik Paul Kagame je prejšnji teden obtožil DR Kongo najema ruskih plačancev, kar bo po njegovih besedah privedlo do katastrofe. "Plačanci so najbolj nekoristni ljudje, ki bi jim lahko zaupal," je dejal Kagame.

Nekateri opazovalci namigujejo, da Ruanda še podpihuje govorice o kongovskem najemu Wagnerja z namenom očrnitve svoje znatno večje zahodne sosede, s katero je že vrsto let v sporu zaradi medsebojnih obtoževanj o podpori različnim uporniškim skupinam.

Uniformiranci napolnili hotel v Gomi

Iz Gome, največjega mesta na vzhodu DR Kongo, medtem poročajo o prisotnosti vse več uniformiranih belcev, ki naj bi prihajali iz vzhodne Evrope. "Več deset, mogoče sto belcev v vojaških uniformah," je prisotnost tujcev v mestu za portal DW komentiral lokalni novinar in dodal, da nosijo pištole in uniforme brez označb ali nacionalnih zastav.

Po besedah novinarja so omenjeni posamezniki napolnili mestni hotel, ki so ga za nastanitev po navadi uporabljali poslovneži ali člani vladnih delegacij iz Kinšase, od lani decembra pa je v njem večinoma vojaško osebje. Hotel skrbno varujejo pripadniki predsedniške straže in eden od njih je novinarju povedal, da so sobe rezervirali za daljše obdobje.

Zaradi dobre izurjenosti in oborožitve upornikov M23 poznavalci razmer v tem delu Afrike menijo, da je ključna pomoč Ruande, ki kljub svoji majhnosti velja za najpomembnejšo regionalno vojaško silo. Foto: Reuters
Zaradi dobre izurjenosti in oborožitve upornikov M23 poznavalci razmer v tem delu Afrike menijo, da je ključna pomoč Ruande, ki kljub svoji majhnosti velja za najpomembnejšo regionalno vojaško silo. Foto: Reuters

Čeprav domačini tuje oborožene posameznike označujejo za Ruse, pa kongovski novinar pojasnjuje, da večina domačinov ne loči med Rusi in drugimi Vzhodnoevropejci.

Kot poroča DW, v Gomi že delujejo zasebni vojaki iz Bolgarije in Romunije. Tako romunski najemniški vojaki varujejo tamkajšnje letališče, medtem ko osebje iz bolgarske družbe Agemira skrbi za popravila in vzdrževanje vojaških letal.

Kongovska vojska namreč ne želi, da bi se ponovili dogodki iz leta 2012, ko so pripadniki M23 zasedli strateško pomembno letališče, ki je le nekaj kilometrov stran od prvih bojnih linij. Takrat so uporniki izropali skladišče vojaške opreme na letališču in se med drugim dokopali tudi do raket srednjega dosega.

Preiskovalci ZN-a so potrdili, da ima Agemira na letališču v Gomi približno 40 svojih zaposlenih, med njimi iz Bolgarije, Gruzije in Romunije, ki dobro poznajo ruska vojaška letala v floti kongovske vojske, ki za upravljanje lovcev najema tudi gruzijske pilote.

Kakšna je vloga romunskega plačanca?

DW posebej omenja romunskega plačanca po imenu Horatiu Potra, ki je generalni direktor zasebne varnostne družbe Asociatia RALF s sedežem v mestu Sibiu v osrednjem delu Romunije. Družba se po zapisu na njeni spletni strani ukvarja z urjenjem osebnih varnostnikov za pomembne posameznike in varovanjem "občutljivih območij", kot so na primer rudniki.

Kot navaja portal, je bil Potra pripadnik ruske tujske legije v 90. letih prejšnjega stoletja, pozneje pa bil predvsem dejaven v Afriki, kjer je sodeloval pri urjenju osebnih varnostnikov nekdanjega predsednika Srednjeafriške republike in učil bojevanja vojake v Čadu.

Poznane so mu tudi razmere v DR Kongo, kjer je leta 2002 deloval na strani uporniškega vodje Jeana-Pierra Bembe. Za zdaj ni znano, ali je Potra povezan tudi s skupino Wagner.

Med pripadniki M23 so večinoma Tutsiji, ki pravijo, da se borijo proti hutujskim milicam, med katerimi so tudi odgovorni za genocid v Ruandi leta 1994, ki jih po njihovih besedah podpira vlada v Kinšasi. Foto: Reuters
Med pripadniki M23 so večinoma Tutsiji, ki pravijo, da se borijo proti hutujskim milicam, med katerimi so tudi odgovorni za genocid v Ruandi leta 1994, ki jih po njihovih besedah podpira vlada v Kinšasi. Foto: Reuters