"Nočem postati kolateralna škoda."

VIDEO: Izpoved nigerijskega študenta, ki je na begu iz Kijeva doživel hudo diskriminacijo

L.J.
6. 3. 2022, 11.30
Posodobljeno: 6. 3. 2022, 12.08
Deli članek:

Ko je 24. februarja Rusija pričela z invazijo na Ukrajino, so iz Kijeva skušali pobegniti tudi mednarodni študenti, ki zaradi ugodnih cen študirajo v Ukrajini.

Profimedia
Afriška študenta na ukrajinsko-poljski meji

V Ukrajini je ob pričetku vojne študiralo kar 76 tisoč tujih študentov. Med njimi je največ, kar 20 tisoč, študentov z indijskim državljanstvom. 10 tisoč študentov prihaja iz držav v Afriki, med njimi s 4 tisoč študenti prevladujejo Nigerijci.

Ko je Rusija 24. februarja napadla Ukrajino, so tuji študenti, tako kot drugi tuji in ukrajinski državljani, skušali iz države pobegniti. Na poti pa so, kot smo že poročali, naleteli na hudo diskriminacijo tako ukrajinskih kot poljskih oblastnikov, mejnih stražarjev in policistov.

Nigerijski študent Alexander Somto Orah je svoj beg iz Kijeva dokumentiral na družbenih omrežjih. Posnetke je v enoten video zbrala in sestavila tiskovna agencija Associated Press.

Med grozotami, ki jih v videu izpostavi Alexander, izstopa nasilje, ki ga na ukrajinsko-poljski meji doživijo temnopolti begunci iz Ukrajine. Ukrajinska mejna straža in policija jim meje ne dovolita prečkati ter vztrajata, da je zaprta, in da se morajo podati drugam, peš, do romunsko-ukrajinske meje.

V skupino temnopoltih beguncev zapelje policijsko vozilo, da bi jim preprečilo vstop v Poljsko. Prav tako se policisti na posnetku postavijo v položaj za streljanje, da temnopoltim študentom zagrozijo.