A. B./STA | 8. 3. 2023, 06:50

Zrastel bo javni park, ki nas bo vsak dan opominjal na zgodbe izbrisanih: v njem bo prav poseben spomenik

MOL

Minilo je 31 let, odkar je država 25.671 pripadnikov nekdanjih jugoslovanskih republik izbrisala iz Registra stalnih prebivalcev Slovenije. Preberite, kakšna je inovativna spomeniška ideja.

Amnesty International Slovenije in Mirovni inštitut opozarjata, da si mnogi tudi po tridesetih letih niso mogli povrniti stalnega prebivališča, ki jim je bilo nezakonito odvzeto. Živijo brez dokumentov, brez zavarovanja, številni pa se v Slovenijo nikoli niso mogli vrniti. Premierja Roberta Goloba so zato pozivali, naj vlada čim prej pripravi zakonske ukrepe, ki bodo omogočili povrnitev statusa in popravo krivic izbrisanim

"Zdaj smo v trenutku, da bi se država lahko soočila s škodo, ki jo je povzročila s krivicami in kršitvami," je ob tem februarja dejala Nataša Posel, direktorica slovenske Amnesty International. 

Sledeč pozivom bodo nekdanje dvorišče tovarne Rog v Trubarjevi ulici ob prenovi v Center Rog preuredili v javni park, ki so ga na pobudo Amnesty International Slovenije in Civilne iniciative izbrisanih aktivistov poimenovali Park izbrisanih. V njem bo stal tudi spomenik v obliki črke Ć, ki so ga zasnovali Vuk Ćosić, Aleksander Vujović in Irena Woelle.

Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana (MOL), je nedavno povedal, da je izbrana rešitev "izjemno prijetna, izjemno dobra", in dodal, da ima tudi sam v priimku ć.

Nik Rovan/BOBO

Na avtorje se je vsul plaz groženj in napadov 

Avtorji spomenika so v pogovoru za MMC dejali, da od zmage na strokovnem natečaju dobivajo grožnje. "Od bioloških sugestij do sugestij o izselitvi, od odstranjevanja iz nekega okolja do grožnje po državljanski vojni, ki naj bi se sprožila ob tem spomeniku," je grožnje za 24ur.com opisal Vujović. Pripomnil je, da se sam na postavlja v vlogo žrtve: "Fokus je na izbrisanih, izbrisu, ki pa so dejanske žrtve." 

Nik Rovan/BOBO

Janković je v odzivu na dejstvo, da dobivajo grožnje, svetoval, naj se obrnejo na policijo. "Vem le za en organ, ki lahko nudi zaščito. Če se kdo čuti ogroženega, kliče na policijo," je dejal. Policiji napadov niso prijavili, a jih bodo, kot pravijo, prihranili za morebitne prihajajoče razstave. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol