Ukrajinska režiserka Alina Gorlova spremlja Andrijevo zgodbo, ko hoče srečati v Siriji živeče starše. Foto: IMDb
Ukrajinska režiserka Alina Gorlova spremlja Andrijevo zgodbo, ko hoče srečati v Siriji živeče starše. Foto: IMDb

Film so na festival uvrstili zaradi ukrajinske vojne. Izkupiček od prodanih vstopnic bo namenjen nevladni organizaciji Docudays, ki je v sodelovanju s produkcijo Tabor Film vzpostavila sklad v podporo ukrajinskim filmskim ustvarjalcem, "ki trenutno drzno dokumentirajo vojne dogodke v Ukrajini: beležijo vojne zločine, snemajo in zbirajo posnetke za mednarodne medije ter za svoje prihodnje filme, ki bodo kasneje dali svetu bolj poglobljen pogled na razmere v Ukrajini", so zapisali pri Društvu slovenskih avdiovizualnih igralcev.

Glavni junak filma je 20-letni fant Andrija Sulejman, čigar ime je nenavadna kombinacija slovanskega in arabskega imena. Po rodu Kurd je z enega vojnega območja v zgodnjem otroštvu prebegnil v vzhodno Ukrajino, kjer se je znova znašel sredi negotovih političnih razmer.

Foto: IMDb
Foto: IMDb

Ukrajinska režiserka Alina Gorlova spremlja Andrijevo zgodbo, ko hoče srečati v Siriji živeče starše. To ni le intimna zgodba razseljene družine, temveč podoba sodobnega sveta, ki ga določajo vojaške parade, begunski centri in humanitarne misije, so vsebino filma povzeli v Cankarjevem domu.

Film Ta dež ne bo ponehal, ki je ukrajinsko-latvijsko-nemška koprodukcija, je bil posnet leta 2020. V njem je slišati vrsto jezikov, od ukrajinščine, kurdščine, ruščine, nemščine do arabščine. Film je dobil nagrado za najboljši režijski prvenec na mednarodnem festivalu dokumentarnega filma v Amsterdamu – IDFA.

Projekcija filma je bila organizirana v sodelovanju z organizacijo in festivalom Docudays, produkcijsko hišo Tabor Film, prodajno agencijo Square Eyes, Festivalom dokumentarnega filma, Cankarjevim domom, filmskim društvom Temporama ter Zvezo društev slovenskih filmskih ustvarjalcev.

FDF: Ta dež ne bo ponehal, izredna projekcija filma ukrajinske režiserke Aline Gorlove

Na uvodnem večeru FDF-ja, ki je potekal 10. marca, je direktorica društva Amnesty International Slovenije Nataša Posel opozorila, da se je še pred kratkim zdelo, da so nekatere izgubljene človekove pravice, ki so tematizirane v dokumentarnih filmih, cilj drugih, zdaj pa so postale tudi naša realnost, od pravic do protesta, svobode medijev do odnosa do beguncev.

Kot pravi Nataša Posel, se pogosto sprašujemo, kaj storiti, ali lahko kaj spremenimo, imamo vpliv. Po njenem prepričanju prav dokumentarni filmi na festivalu prispevajo k boljšemu interpretiranju sveta, lahko ga torej razumemo bolje.