Dikaučič se rešuje na vse načine, a podpora ni zagotovljena

Medtem ko je bilo že dan pred interpelacijo šolske ministrice Simone Kustec jasno, da ima zagotovljeno dovolj široko podporo, pa je razmerje moči v primeru interpelacije pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča mnogo bolj nejasno. Današnja razprava v državnem zboru bo ognjevita, minister z drugim najkrajšim stažem v Janševi vladi pa je realno ogrožen.

Marjan Dikaučič se bo danes v državnem zboru branil pred očitki 
iz interpelacije. Foto: STA
Marjan Dikaučič se bo danes v državnem zboru branil pred očitki iz interpelacije. Foto: STA

LJUBLJANA > Ker nima zagotovljene podpore, je vladna koalicija tudi z imenovanjem Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za delegirana evropska tožilca skušala dvigniti njegov ugled in podporo med poslanci. Sam pa je po poročanju medijev prejšnji teden plačal komunalni prispevek za hišo, ki se ga je poprej otepal.

Komunalni prispevek je na koncu plačal

Pravosodni minister Marjan Dikaučič namreč s partnerko gradi hišo v občini Šentjur. Ta mu je zaračunala komunalni prispevek, ki je bil po njegovem mnenju previsok, kar mu je pred dvema letoma pritrdilo tudi ministrstvo za okolje in prostor, drugostopenjski organ v tem postopku. A je nato marca, še preden je postal minister, občina sprejela nov odlok, po katerem naj bi bil Dikaučič dolžan plačati približno 20.000 evrov komunalnega prispevka (namesto sprva odmerjenih 30.000 evrov). To je doslej zavračal, za poslanca Roberta Polnarja iz Desusa, ki prihaja prav iz šentjurske občine, pa je bil prav to eden glavnih razlogov, da ministra ob interpelaciji ne bi podprl. No, Dikaučič je medtem obrnil ploščo, češ da je na novo odmerjeni prispevek ustrezen ter da ga bo poravnal.

Glavni očitki Marjanu Dikaučiču so povezani z imenovanjem delegiranih tožilcev, notariatom v Žalcu, sodelovanju pri pripravi zakona o nalezljivih boleznih in izogibanju plačila komunalnega prispevka v občini Šentjur.

Glasovi Desusa bi namreč lahko bili odločilni ob današnji interpelaciji. Vlagateljice interpelacije LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci imajo namreč zagotovljenih 43 glasov, če bi se jim pridružili še trije poslanci Desusa, bi minister padel. Franc Jurša je še naprej bolniško odsoten, Hršak, Simonovič in Polnar pa prejšnji teden niso ravno kazali navdušenja nad Dikaučičevim vodenjem resorja.

Vlagatelji interpelacije so očitke Dikaučiču strnili v štiri točke. Ministru očitajo, da je odgovoren za objavo nezakonitega javnega poziva državnim tožilcem k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ter za “nedopustno odlašanje vlade pri imenovanju državnih tožilcev”. Drugi očitek se nanaša na njegovo sodelovanje pri sprejemanju zakonskih predlogov pri zakonu o nalezljivih boleznih, s katerimi vlada posega v človekove pravice in temeljne svoboščine, čeprav je ustavno sodišče ugotovilo neustavnost. Prav tako mu očitajo odgovornost za okrnitev delovanja notariata v Žalcu, ki ga je hotel sam prevzeti.

Zavrača vse očitke

Minister Marjan Dikaučič je zavrnil vse očitke in poudaril, da je interpelacija vsebinsko neutemeljena in se ne nanaša na njegovo delo. Pri imenovanju delegiranih tožilcev trdi, da je ravnal skladno z zakonodajo, poleg tega pa je vlada prejšnji teden le imenovala tožilca. Glede zakona o nalezljivih boleznih je Dikaučič pojasnil, da je zanj primarno pristojen minister za zdravje. Na očitke o vplivu na notariat pa, da je zgolj uresničeval z ustavo zagotovljeno svoboščino do dela. Ti argumenti so prepričali SMC, iz katere prihaja Dikaučič, kjer so ocenili, da so očitki povsem politični. Minister lahko računa tudi na podporo SDS, NSi in SNS. Za Desus pa je poleg že omenjenega plačila komunalnega prispevka sporno tudi dejstvo, da zaradi suma davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin o Dikaučiču teče sodna preiskava. Zato v poslanski skupini DeSUS napovedujejo, da bodo končno odločitev sprejeli po opravljeni razpravi.

Opozicija je v mandatu trenutne vlade vložila že deset interpelacij. Po Dikaučiču v prihodnjih mesecih interpelacija čaka še notranjega ministra Aleša Hojsa in okoljskega ministra Andreja Vizjaka.

Ministrica za ene razočaranje, za druge Marija Terezija
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je v petek ponoči že drugič uspešno prestala interpelacijo. Zanjo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev.
V opoziciji so Kustečevi očitala nestrokovnost in slabo odzivanje na epidemijo, pri čemer da je bilo uvajanje samotestiranja v šolah le pika na i. Kot že večkrat prej je bila tudi ob tem projektu, ko so šole in starši potrebovali jasne napotke in nasvete, ministrica odsotna, so opozarjali poslanci opozicije. Po glasovanju so bili razočarani, a ne presenečeni. Kot je dejal Matjaž Han (SD), so takšen izid pričakovali, ker v državnem zboru že nekaj časa ne veljajo nobeni argumenti več, “temveč kupovanje glasov in čakanje na volitve”.
V koaliciji pa menijo, da ministrica dela dobro. Franc Breznik (SDS) v ministrici vidi “neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu”, saj da je v šolsko in športno infrastrukturo vložila največ “lahko bi rekel celo v zadnjih 150 letih.” Kustečeva je po glasovanju dejala, da bo še naprej odgovorno delovala na področju šolstva. Poudarila je, da resor izobraževanja ni bil moderniziran tako rekoč že 30 let, zato je “več kot potreben razmislek in temeljita sprememba na samem resorju”.

Komentar novinarja

Jana Krebelj

Prag tolerance

Ministrica Simona Kustec je v petek uspešno prestala svojo drugo interpelacijo in z 39 glasovi podpore iz velike dvorane državnega zbora odšla kot “Marija Terezija slovenskega šolstva”. Danes bo opozicija poskušala zrušiti ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča. Morda še pred novim letom se bosta pred zakonodajno vejo oblasti branila še notranji minister Aleš Hojs in minister za okolje Andrej Vizjak. V mandatu trenutne vlade je opozicija vložila že deset interpelacij. Redkokdaj se zgodi,...

Preberi več

Najbolj brano