Muzej umetnosti BeMA naj bi bil dokončan do leta 2026. Foto: WorkAC
Muzej umetnosti BeMA naj bi bil dokončan do leta 2026. Foto: WorkAC

4. avgusta 2020 je v Bejrutu odjeknila eksplozija, zaradi katere je umrlo več kot 200 ljudi, več predelov mesta pa je bilo popolnoma opustošenih. Eksplodiralo je skoraj 3000 ton amonijevega nitrata.

Tragična eksplozija v pristanišču je močno poškodovala več muzejev in galerij po celotnem mestu, med drugim tudi muzej moderne in sodobne umetnosti Sursock, ki je po prenovi od junija dalje znova odprt za javnost. Med tistimi, ki so utrpeli posledice, je tudi galerija Marfa Projects, ki stoji blizu enega od vhodov v pristanišče, ter Saifi Urban Gardens, družinski hostel z ateljeji in razstavnim prostorom, ki so ga zaradi hude škode dokončno zaprli.

Tragična eksplozija v pristanišču je 4. avgusta 2020 močno poškodovala več muzejev in galerij po celotnem mestu, zanjo do zdaj ni odgovarjal še nihče. Foto: Reuters
Tragična eksplozija v pristanišču je 4. avgusta 2020 močno poškodovala več muzejev in galerij po celotnem mestu, zanjo do zdaj ni odgovarjal še nihče. Foto: Reuters

Eksodus lokalnih umetnikov
Veliko umetnikov je zaradi eksplozije izgubilo vse, kar so imeli. Galeristka in umetnostna zgodovinarka Andree Sfeir-Semler poroča, da so številni glasbeniki ostali brez svojih instrumentov, številni slikarji pa brez svojih del.

Izjemno živahna umetniška scena, po kateri je Bejrut svetovno znan, je tako vse bolj ogrožena, saj zaradi ekonomske krize in korupcije kot posledice eksplozije vedno manj umetnikov ostaja v Libanonu, poroča Deutsche Welle.

Do 2026 tudi nov muzej umetnosti
Načrtovan je tudi nov muzej umetnosti, BeMA, ki naj bi bil dokončan do leta 2026, hranil pa bi zbirko libanonskega ministrstva za kulturo. Približno 2300 del moderne in sodobne umetnosti pretežno libanonskih umetnikov je namreč še vedno shranjenih v depojih in so po poročilih več medijev v precej klavrnem stanju.

Zasebni donatorji so do zdaj zbrali že skoraj celotno vsoto 30 milijonov dolarjev, kolikor naj bi muzej stal, postavljen pa je bil tudi že temeljni kamen.

Začetek arhitekturnega natečaja sega v leto 2016, v žiriji pa so o zmagovalnem načrtu odločala zvezdniška imena, kot so Peter Palumbo, Lamia Joreige, Rem Koolhaas, Hans Ulrich Obrist in drugi, častna članica pa je bila dama Zaha Hadid, ki se je poslovila prav v letu razpisa.

Zmagal je načrt Amale Andraos, v ZDA živeče libanonske arhitektke in nekdanje dekanje podiplomske šole za arhitekturo univerze Columbia. Transparentna zasnova med drugim načrtuje odprte balkone, ki odpirajo pogled v notranjost stavbe.

BeMA bo stala v bližini Narodnega muzeja, ki hrani arheološke zaklade države, in v bližini novega kulturnega centra Beit Beirut.

Foto: WorkAC
Foto: WorkAC