Dostavljalec hrane v Šanghaju. Foto: AP
Dostavljalec hrane v Šanghaju. Foto: AP

Oblasti v tem največjem kitajskem mestu so sicer priznale, da imajo določene težave pri izvajanju največjega zaprtja do zdaj, a da si prizadevajo te reševati.

25-milijonska javnost pa je besna tudi zaradi drakonskega ukrepa, saj naj bi oblasti še vedno ločevale starše od otrok, pri katerih ugotovijo okužbo z novim koronavirusom.

Šanghajske oblasti so pozneje popustile le v toliko, da gredo v karanteno v samoizolacijske centre z otroki, pri katerih je potrjena okužba z novim koronavirusom, lahko le tisti starši, ki so prav tako pozitivni. Kot poroča Reuters, naj bi bile še vedno pritožbe, da otroke ločujejo od staršev, ki so bili na testu negativni.

Šanghaj je izvedel množično testiranje vseh prebivalcev. V četrtek so potrdili več kot 20.000 okužb, vse, ki so na testu pozitivni, pošljejo v posebne objekte za karanteno. Okuženi karantene ne smejo izvajati doma, četudi imajo le blažje simptome. Samoizolacija se izvaja v posebnih za ta namen odrejenih prostorih, ki pa naj bi že presegli svoje zmogljivosti, poroča BBC.

Ko se je različica novega koronavirusa omikron pojavila v Šanghaju pred enim mesecem, so oblasti osamile posamezne dele mesta. Zaradi hitre širitve okužb pa so od ponedeljka dalje odredili zaprtje za celotno prebivalstvo.

Prebivalci ne smejo niti v trgovino po hrano

A novi ukrepi so tako strogi, da prebivalci ne smejo zapustiti svojih domov niti za nakup hrane. To naročajo po spletu, dostavijo pa jim jo vladni dostavljavci zelenjave, mesa in jajc.

Zaradi navala na nakupe so trgovine, spletne trgovine kot tudi dostavljavci zasuti z delom in v velikem zaostanku, zaradi česar so nekateri prebivalci ostali brez živil. "Prvič v življenju sem lačen," je po poročanju BBC-ja zapisal neki uporabnik kitajskega družbenega omrežja Weibo.

Foto: AP
Foto: AP

Stanovalce ob tem skrbi tudi rast cen živil in tega, da so nekateri starejši nevešči uporabe tehnologije.

Šanghajske oblasti so v sredo sporočile, da imajo dovolj zalog riža, rezancev, olja, pšenice in mesa, da pa imajo težave pri distribuciji. Ob tem so dodale, da razmišljajo, da bi odprli nekatere mestne trgovine s hrano, odobrili naj bi tudi več dostavljavcev živil v popolnoma zaprta območja mesta.

Medtem ko večina evropskih držav rahlja ukrepe, je Kitajska ena izmed redkih držav na svetu, ki jih zaostruje.

Na Hrvaško brez covidnega potrdila

Hrvaška bo od sobote dalje odpravila skoraj vse protikoronske ukrepe. Uporaba maske bo obvezna le še v zdravstvu in socialnovarstvenih ustanovah, ne pa več v javnem prevozu in trgovinah. Lažji bo tudi prehod državne meje, saj ob vstopu v Hrvaško ne bodo več zahtevali covidnega potrdila, so sporočili s hrvaškega notranjega ministrstva.

Hrvaška v soboto odpravlja vse ukrepe

Študija: Okužbe z omikronom izzvenijo tri dni prej kot okužbe z delto

Nova britanska študija, objavljena v medicinski reviji Lancet, ugotavlja, da pri osebah, ki so prejele tretji poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, simptomi različice omikron izzvenijo več kot tri dni prej kot pri okuženih z različico delta. Prav tako je pri okužbi z omikronom manjša verjetnost izgube voha.

Hitrejše okrevanje nakazuje, da bi bilo lahko tudi obdobje nalezljivosti krajše, kar bi posledično lahko vplivalo na smernice za javno zdravje in življenje.

Študija, ki bo predstavljena na evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni v Lizboni konec tega meseca, je tudi pokazala, da je le 17 odstotkov ljudi, okuženih z omikronom, izgubilo voh v primerjavi s 53 odstotki tistih, ki so se okužili z delto. Vendar pa je pri okužbah z omikronom za 55 odstotkov večja verjetnost bolečin v grlu in za 24 odstotkov večja verjetnost hripavosti. Študija prav tako navaja, da je pri okuženih z omikronom za 25 odstotkov manj verjetno, da bodo sprejeti v bolnišnico.

Čeprav je študija zajela obdobje, preden se je v svetu razširila novejša različica omikron BA.2, nedavni podatki iz aplikacije ne kažejo sprememb v simptomih pri BA.2 v primerjavi z BA.1, je dodala avtorica študije Cristina Menni.