Foto: BoBo
Foto: BoBo

Policija se je odločila, da se bo odzvala na komentar, ki se je pojavil na enem od spletnih portalov, v katerem je bilo zapisano, da se bo na eni od slovenskih šol to sredo zgodilo tako kot na Finskem, kjer je prejšnji torek 12-letnik ubil sošolca in huje ranil dve sošolki.

Stojan Belšak, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto sektorja kriminalistične policije PU-ja Ljubljana, je pojasnil, da je policija komentar ocenila kot varnostni dogodek, na katerega so se odločili odreagirati. "Nekaj je napovedano, ni pa močno verjetno," je dejal Belšak.

Sorodna novica 12-letni učenec streljal na osnovni šoli. En sovrstnik umrl, dva sta huje ranjena.

Policija je sicer po njegovih besedah nihala med tem, ali s tem seznaniti javnost in jo tako vznemirjati ali jo vendarle opozoriti in pozvati k preventivnemu ravnanju. Zaradi morebitne realizacije dogodka so se odločili, da pozovejo k samozaščitnemu ravnanju.

Učence, starše, zaposlene v javnih ustanovah in druge policija tako poziva, naj bodo pozorni, če bi pri kom opazili določen pojav ali predmet, ki bi lahko nakazoval "na neljubi dogodek".

Ob tem je poudaril tudi pomembnost vsakodnevne preventive nezaželenih dogodkov, ki jo lahko izvajajo starši z rednim pregledovanjem šolskih torb svojih otrok in z opazovanjem morebitnih sprememb v njihovem obnašanju.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Grožnja ni bila usmerjena v konkretno šolo

Skrb vzbujajoč komentar je bil objavljen tri minute in nato umaknjen, na portalu so izbrisali tudi druge komentarje, kar je Belšak pohvalil kot zelo dobro reakcijo, saj so na ta način preprečili podpihovanje in spodbujanje k podobnim dogodkom. Poudaril je, da v komentarju domnevna grožnja ni bila uperjena zoper konkretno šolo, posameznika ali skupino ljudi, prav tako ni bilo navedeno, v katerem kraju naj bi se napad zgodil.

Tudi iz teh razlogov komentarja ni bilo mogoče opredeliti kot kaznivega dejanja povzročanja splošne nevarnosti. Ker ni šlo za kaznivo dejanje, policija nima pristojnosti, da bi izsledila avtorja komentarja. Prav tako šola nima pristojnosti za izrekanje opozoril, je pojasnil Belšak.

Policija sodeluje s šolami pri zagotavljanju varnosti

Po lanskem streljanju maja v Beogradu, kjer je mladoletnik ubil devet učencev in varnostnika ter ranil šest ljudi, je policija tudi pri nas začela preventivno ravnati, na več šolah so bila predavanja in usposabljanja, je spomnil Belšak. Dodal je, da je skupni cilj vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih zagotavljati občutek varnosti.

Če kdo prepozna nenavadno vedenje otrok ali kakšnih drugih ljudi, povezanih v šolskem okolju ali zunaj njega, Policija prosi, da jih o tem obvesti na številko 113 ali najbližjo policijsko postajo, lahko pa tudi anonimno na številko 080 1200.

Policija miri, slovenske šole so varne