Tim Berners Lee (1955) na posnetku s konca 90. let preteklega stoletja. Foto: AP
Tim Berners Lee (1955) na posnetku s konca 90. let preteklega stoletja. Foto: AP

Trg digitalne umetnosti se je v zadnjih mesecih razbohotil, v zadnjem času so kot NFT-ji na prodaj tudi koščki spletne zgodovine. Nezamenljivi žetoni (non-fungible token, krajše NFT) so elektronski identifikatorji, ki potrjujejo, da je digitalni zbirateljski material pristen, kar potrjuje digitalna baza, poimenovana blockchain ali tehnologija veriženja podatkov. Uporabljajo jih kot dokaz, da je predmet pristen in enkraten.

Sorodna novica Nadražje digitalno umetniško delo doslej: 70 milijonov dolarjev za Beeplov kolaž

Marca so pri dražbeni hiši Christie's prodali digitalni kolaž umetnika Beepla, z naslovom Everydays: The First 5000 Days. Novi lastnik, ki je plačal v eni izmed kriptovalut, ga je kupil za skoraj 70 milijonov dolarjev (58,5 milijona evrov), kar je med digitalnimi umetniškimi deli znesek brez primere v zgodovini.

Sorodna novica Prvi tvit Jacka Dorseyja prodan za 2,5 milijona evrov

Prav tako v marcu je šel na dražbo tvit, v katerem je leta 2006 ustanovitelj Twitterja Jack Dorsey zapisal "just setting up my twttr" in tako v nekaj besedah sporočil, da si je ustvaril račun na Twitterju. Tvit je bil prodan v protivrednosti skoraj 2,5 milijona dolarjev (2,1 milijona evrov), ki jo je malezijski kupec odštel v kriptovaluti eter.

Začelo se je pravzaprav v Cernu ...
Dražbena hiša Sotheby’s zdaj ponuja izvorno kodo za svetovni splet, ki jo je Tim Berners-Lee napisal 12. marca 1989 med delom v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (Cern) v Ženevi in jo predložil kot predlog sistema upravljanja informacij, kar je nato privedlo do nastanka svetovnega spleta. Kupec bo tako imel v lasti izvirno datoteko s časovnim žigom in podpisom, skupaj z animirano vizualizacijo izvorne kode, digitalni plakat s celotno kodo in letošnji esej oziroma pismo Berners-Leeja o svoji kodi, piše Deutsche Welle.

Po mnenju spletnega pionirja Berners-Leeja je logično, da proda svojo kodo kot NFT. "NFT-ji, najsi bodo to umetniška dela ali digitalni artefakt kot ta, so najnovejše igrive stvaritve na tem področju in najprimernejša sredstva lastništva, ki so na voljo. So idealen način, da zapakiramo poreklo spleta," so njegove besede, navedene v katalogu dražbene hiše Sotheby’s. Dražba izvorne kode je ena v seriji spektakularnih prodaj pionirskih tehničnih izdelkov 20. stoletja.

Ena največjih novosti na trgu
Pri Sotheby'su so navdušeni zaradi novih možnosti, ki jih prinašajo NFT-ji, saj jih vidijo kot "enkratno priložnost, da se ustvari most od digitalnega sveta do sveta institucionalnih dražb", je povedala Cassandra Hatton, vodja oddelka za znanost in popularno kulturo pri tej dražbeni hiši. "Tehnologija NFT je ena največjih novosti na trgu, kar smo jih videli v daljšem obdobju, možnosti je nešteto in zgodba o tem, kako se bo razvijala, je šele na začetku. Če postavimo vse v kontekst, je izvorna koda na spletu digitalni artefakt, ki obstaja od leta 1990, vendar do pojava NFT-jev to ni bilo nekaj, kar bi lahko kadar koli prodali," je še dejala Cassandra Hatton za DW.

CryptoPunks dvojca Larva Labs je bil prvi NFT, ki je prišel na trg, ko se je pisalo leto 2017. Šlo je za 10.000 pikseliziranih pankerjev v slogu 80. let preteklega stoletja. Devet od teh pikseliziranih pankerjev so maja letos prodali na dražbi hiše Christie's za nekaj manj kot 17 milijonov dolarjev (12,2 milijona evrov).

CryptoPunks. Foto: Wikipedia Commons
CryptoPunks. Foto: Wikipedia Commons

Težave digitalne umetnosti vse bolj postajajo stvar preteklosti
Nekdaj je bila glavna težava digitalne umetnosti dejstvo, da jo je mogoče precej enostavno reproducirati, pogosto se jo je povezovalo s potencialnimi težavami s strojno opremo, pravi strokovnjak za umetnost Georg Bak. Ljudje so bili zaskrbljeni tudi, da bi tehnologija kmalu zastarela. "To je dolgo odvračalo navadne zbiratelje," je dodal.

V primeru NFT-jev se prenese samo ena digitalna datoteka – in to je izvirnik. Ni stroškov pakiranja, pošiljanja, ni carinskih taks … Kot je dejal Bak, je bil trg umetnin nepripravljen na pojav NFT-jev, ki so sprožili "novo fazo refleksije". Po njegovem mnenju gre za situacijo, ki je zmagovalna za vse. Kot je dejal, se zbiralci zdaj pogajajo za digitalno kulturo, razburljivo je tudi za umetnike in poslovno skupnost. Pojavljajo se nove oblike za predstavljanje umetnosti, "vključno s številnimi hibridnimi oblikami".