Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami. Foto: BoBo
Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami. Foto: BoBo

Slovenski volivci bodo na evropskih volitvah izbirali devet poslancev Evropskega parlamenta oziroma enega več kot na zadnjih volitvah. Ti bodo po besedah predsednice v naslednjih petih letih zastopali naše interese. Ob tem je poudarila, da je Evropski parlament edina neposredno izvoljena institucija v Evropski uniji.

Priprave na volitve letos sovpadajo s praznovanjem 20. obletnice vstopa Slovenije v EU. "Prepričana sem, da v Sloveniji tudi zaradi članstva v EU-ju živimo bolje, da je naše gospodarstvo zato bolj uspešno, da bolj skrbimo za svoje okolje, zrak in vodo, da imajo učenci in učitelji, študenti, profesorji, raziskovalci, ustvarjalci in kulturni delavci več priložnosti," je med drugim poudarila Pirc Musar.

Meni tudi, da se zaradi članstva v EU-ju bolje razvija kmetijstvo in da imamo bolj uravnotežen regionalni razvoj. "Zaradi članstva v EU-ju se učinkoviteje bojujemo proti podnebnim spremembam in se hkrati nanje prilagajamo. Z EU-jem je prehod na trajnostno in krožno gospodarstvo hitrejši," je navedla in dodala: "Zaradi članstva v EU-ju tudi glas Slovenije v svetu več šteje."

Foto: BoBo
Foto: BoBo

"Odgovornost državljank in državljanov je, da se volitev udeležijo"

Zato je še toliko pomembnejše, da izvedbo volitev in tudi udeležbo vzamemo resno, je opozorila in posvarila, da "si ne moremo privoščiti nepotrebnih zapletov pri organizaciji volitev". "Zato od pristojnih ministrstev pričakujem, da se tega zavedajo in bodo v sodelovanju z Državno volilno komisijo zagotovili pogoje za nemoteno izvedbo volitev," je bila jasna.

Odgovornost državljank in državljanov pa je, da se volitev udeležijo v čim večjem številu, je poudarila predsednica. Napovedala je, da bo tudi sama v naslednjih mesecih aktivno pozivala k udeležbi na volitvah. V sodelovanju z drugimi institucijami bodo v njenem uradu pripravili pogovore z državljani o EU-ju, obiskovala bo srednje šole in fakultete ter druge ustanove.

Volivce poziva, naj se poučijo o EU-ju. "Hkrati pa bodite pozorni na kampanje lažnih novic, ki bodo predvsem po družbenih medijih poskušale vplivati na vas. Govorili vam bodo, da vaš glas ne šteje. Da je vse že odločeno. Da so vsi politiki enaki. Da Evropski parlament ni pomemben," je posvarila. A dodala: "Vaše mnenje je pomembno. Vzemite svojo prihodnost v svoje roke. Ne dovolite, da bi o vaši prihodnosti odločal nekdo drug. Mislite na Evropo in pojdite na volitve."

Pogovor z Igorjem Zorčičem o evropskih volitvah
Sorodna novica V Evropskem parlamentu na letaku Slovenijo označili kot nečlanico Evropske unije

Razpis volitev

Volitve poslancev iz Slovenije v Evropski parlament skladno z zakonodajo razpiše predsednik republike. Za dan glasovanja določi nedeljo ali drug dela prost dan v obdobju, ki ga določi pristojni organ Evropske unije. Letos bodo volitve v Uniji potekale med 6. in 9. junijem, tako je bilo že prej jasno, da bodo v Sloveniji na zadnji dan v tem obdobju – v nedeljo, 9. junija.

Volitve se razpišejo najprej 135 dni in najpozneje 75 dni pred dnevom glasovanja. Od dneva razpisa glasovanja do dneva glasovanja mora preteči najmanj 60 dni. Po zakonskih določbah z dnem, ki je v aktu o razpisu volitev določen kot dan razpisa volitev, začnejo teči roki za volilna opravila, denimo za vložitev kandidatnih list.

Med parlamentarnimi strankami je doslej listo kandidatov prejšnji konec tedna potrdila stranka SDS, nosilka liste bo dosedanja poslanka v Evropskem parlamentu Romana Tomc. Znano je tudi, da bodo na listi NSi-ja vidni člani stranke, vključno s prvakom Matejem Toninom, nosilec liste evropske parlamentarne stranke SLS-a bo Peter Gregorčič, nosilec liste zunajparlamentarne stranke Vesna pa Vladimir Prebilič. Druge stranke so še v postopku evidentiranja ali potrjevanja kandidatnih list.

V Sloveniji se evropski poslanci volijo po proporcionalnem načelu s preferenčnim glasovanjem. Volivci glasujejo o listah kandidatov, pri čemer je celotno območje Slovenije ena volilna enota.

Junija bodo odšli na volišča tudi drugod v EU-ju. Okoli 370 milijonov volilnih upravičencev v vseh 27 članicah EU-ja bo izbiralo 720 članov Evropskega parlamenta.

Predsednica države razpisala volitve v Evropski parlament
Predsednica pričakuje opravičilo Evropskega parlamenta

Pirc Musar je v nagovoru ob razpisu volitev med drugim dejala, da Slovenija upravičeno pričakuje opravičilo za napako v predvolilnem letaku parlamenta, na katerem je bila Slovenija označena z enako barvo kot države Zahodnega Balkana in Švica, ki niso članice EU-ja.

"Negativno me je presenetila objava zemljevida Evropske unije, kjer se nekaterim evropskim uradnikom očitno še vedno pripeti nedopustna napaka, ko Slovenije ne umestijo med države članice EU. Pohvalno je, da so se na to takoj odzvali vsi evropski aktualni poslanci in zahtevali popravek, upravičeno pa Slovenija pričakuje tudi opravičilo," je dejala predsednica.

Evropski parlament je v četrtek na dogodku za bruseljske dopisnike, namenjenem predstavitvi aktivnosti parlamenta ob junijskih evropskih volitvah, predstavil tudi letake službe Evropskega parlamenta za raziskave o njenem projektu Kaj Evropa počne zame.

Na ozadju letaka je bil natisnjen zemljevid Evrope, na katerem so članice unije označene s svetlejšo barvo, podlaga in nečlanice pa so v temnejšem odtenku, s katerim je bila obarvana tudi Slovenija, ki bo 1. maja letos obeležila 20 let članstva v EU.

Slovenski stalni predstavnik pri EU Iztok Jarc je v pismu vodji kabineta predsednice Evropskega parlamenta Roberte Metsola izrazil razočaranje nad tem. Prosil je, da se napaka popravi, predvolilni material pa takoj umakne. Predlagal je tudi javno opravičilo. V tiskovni službi Evropskega parlamenta so nato v četrtek za STA pojasnili, da je šlo za "neljubo tiskarsko napako". Letak so popravili in ga znova poslali v tisk, so dodali.