V njem poudarjajo, da zavezništvo ostaja trdno in ohranja odprta vrata za nadaljnjo širitev.

Tanja Fajon, Mariya Gabriel, Margus Tsahkna, Krišjanis Karinš, Gabrielius Landsbergis, Luminita Odobescu in Juraj Blanar pišejo, da 29. marec 2004 zanje pomeni premik iz sive cone pod modro-beli obrambni dežnik, ki ga drži pokonci jeklena zaveza zaveznic za medsebojno obrambo.

"Naša varnost, svoboda in blaginja so od vstopa v zvezo Nato pred 20 leti na trdnejši podlagi kot kadar koli prej," so zapisali zunanji ministri in ministrice, čeprav proslava obletnice poteka v senci vojne in uničevanja na evropski celini.

"Ruska surova in popolna agresivna vojna proti Ukrajini je povzročila nedoumljivo človeško trpljenje in izgube. Odločeni smo podpreti Ukrajino vse do zmage. Več kot bomo storili za Ukrajino, prej bo nad Evropo vzšlo novo jutro," so zapisali in dodali, da se mora vojna končati s pravico za žrtve, odgovornostjo ter celovitim, pravičnim in trajnim mirom.

Politika odprtih vrat je dobro služila zvezi Nato in ministri vztrajajo pri njej, ker je po njihovih navedbah utrdila evroatlantsko varnost in stabilnost ter mirno sobivanje milijonov prebivalcev Evrope. Pri tem so vstop Švedske in Finske izpostavili kot dokaz za to, da so vrata še naprej odprta za vse, ki želijo in so zmožni prevzeti obveznosti članstva.

Zunanji ministri in ministrice sedmerice držav ob tem v pismu izražajo pričakovanje, da bodo vse članice zveze Nato uresničile zavezo o porabi dveh odstotkov letnega BDP-ja za obrambo in se veselijo prihajajočega julijskega vrha Nata v Washingtonu, kjer bodo proslavili 75. obletnico zavezništva.