Šport > Košarka
3332 ogledov

Vrnitev Irvinga, Dončić na koncu s trojko na parket poslal rezerviste

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so serijo gostujočih tekem odprli z zmago v Philadelphiji s 118:102.

Košarkarji iz Teksasa so nanizali dva poraza, tokrat pa so gostovali pri Philadelphiji. Ta je v dosedanjem delu sezone zabeležila 30 zmag in 18 porazov, a je tokrat morala zaigrati brez prvega zvezdnika Joela Embiida, ki je poškodovan. Gledalci v dvorani Wells Fargo Center so tako ostali brez dvoboja prvega in drugega strelca lige. Embiid je v povprečju namreč dosegal 35.3 točke na tekmo, Luka Dončić 34.8.

Pri Dallasu, ki je v tekmo vstopil z razmerjem 26-23, se je v ekipo naposled vrnil Kyrie Irving. Tudi tokrat jesta manjkala Dereck Lively II in Dante Exum.

Gostitellji so ob sedmih točkah Tyresa Makeyja povedli z 9:3, edine točke v prvih dveh minutah in pol za Dallas pa je prispeval Maxi Kleber, ki je zadel trojko po Dončićevi asistenci. A nato so 76-ers zaporedoma izgubili dve žogi, napaki je izkoristil Josh Green, po izenačenju pa je Luka zadel koš ob prekršku, z dodatnim prostim metom pa Mavericks popeljal do vodstva z 12:9.

Na polovici četrtine je bil izid izenačen na 17:17, ko so sodniki Maxeyju prisodili že tretjo osebno napako, tokrat v napadu. Klop 76-ers se je odločila za pregled posnetka, saj si domači nikakor niso želeli, da bi trenutno prva violina Philadelphie tako hitro zašla v težave z osebnimi napakami. 'Challenge' ni bil uspešen.

Dončić je nato ukradel žogo in v protinapadu zadel za novo vodstvo Dallasa. A kmalu je dobil drugo osebno napako, Jason Kidd je Slovenca takoj potegnil na klop.

Pol minute pred koncem četrtine je Philadelphia s trojko Patricka Beverleyja povedla za 9 točk. Po prekršku je s svojo šesto in sedmo točko s črte prostih metov dosegel Jaden Hardy in goste približal na 26:33. Dončić je z metom 2/2 dosegel pet točk in imel še dva skoka, podajo in ukradeno žogo.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Dončić je zaigral od začetka druge četrtine, a še naprej ni prihajal do metov. Po dveh minutah in pol je sicer poizkusil s prodorom, ob tem vrgel proti košu, zahteval prekršek, vendar ga ni dobil. Na drugi strani je Marcus Morris zadel za 43:34. Ob novem zaostanku devetih točk so pri Dallasu vzeli minuto odmora. Derrick Jones Jr. je trojke metal 0/3, Tim Hardaway Jr. 0/4, skupni met slednjega je bil 0/6, kasneje do polčasa 0/8.

Pri gostih je bil edini razpoloženi košarkar Green, ki je z uspešnim metom za tri točke Dallas tudi približal na 40:47. V sivino preostalih igralcev Dallasa se je vključil tudi slovenski zvezdnik, dobro ga je ustavljal Jaden Springer.

Luka je tri minute in pol pred koncem polčasa vseeno zadel trojko za 43:50, takoj zatem pa dobil tudi tretjo osebno napako.

Beverley je nato podstavil nogo pri metu Granta Williamsa. Sledili so trije zadeti prosti meti, zaradi 'flagrant' prekrška pa še žoga s strani za goste. V zadnjo minuto so Mavs krenili le še s štirimi točkami zaostanka, a je po slabi podaji Williamsa do Dončića Springer prišel že do svoje tretje ukradene žoge, nato pa tudi zadel.

Za izid prvega polčasa 53:57 je sicer poskrbel Irving. Glede na prikazano so bile štiri točke zaostanka za Dallas celo zelo spodbudne. Luka je zbral le 8 točk, ulovil štiri žoge in podelil dve asistenci. V tej sezoni še nikoli ni sprožil le šest metov v prvem polčasu. Barko Dallasa je krmaril predvsem Green (met iz igre 4/5, 3/4 trojke, 4/4 prosti meti) s 15. točkami.

Že po minuti in pol tretje četrtine je Kidd vzel nov 'timeout', saj se je Maxey dvakrat 'sprehodil' pod koš. Philadelphia je povedla s 63:56.

Po vrnitvi na parket je Irving zadel trojko, po zgrešenem metu Dončića pa je Kleber po skoku v napadu Dallas približal le na dve točki zaostanka. Po dveh prostih metih Slovenca in košu Irvinga so kasneje gostujoči košarkarji celo povedli. Na polovici četrtine je bilo tako 69:68 v njihovo korist, vodili so prvič po izidu 19:17 iz prve četrtine.

Sledilo je nekaj neuspešnih napadov na obeh straneh, nato so se 76-ers vrnili v vodstvo, a je s trojko odgovoril Dončić za 72:70.

Ob koncu četrtine sta bila za še nekoliko višjo prednost najbolj zaslužna Kleber in Irving. Prvi se je v obrambi dobro postavil na pot Maxeyju in izsilil osebno napako v napadu, nato še blokiral met Moa Bambe, drugi pa je v dveh napadih dosegel štiri točke. Dallas je prišel do +5, a je tik pred zadnjim zvokom sirene v tretji četrtini za 74:77 zadel Paul Reed.

Dobra obrambna predstava Dallasa se je nadaljevala tudi na začetku zadnje četrtine, v napadu pa je trojko najprej zadel Irving, ki so ji sledili še uspešen protinapad Hardyja ter dva koša Kleberja. Nemec je tako poskrbel za prednost 86:77. Luka je nalet svojih soigralcev spremljal s klopi, po minuti odmora Philadelphie pa je tudi sam stopil na parket. Ostalo je še devet minut in pol igre.

Timeout ni spremenil veliko. Mete izza črte za tri točke so za Mavericks namreč po vrsti zadeli Williams, Hardy in Dončić. Slednji je tako poskrbel za 95:80.

Na polovici četrtine je bilo +17 za Dallas, sedem zaporednih točk je sicer nanizal Williams. Ko je Luka zadel svojo četrto trojko iz devetih poizkusov, pa se je na semaforju izpisal izid 105:85.

Domači trener Nick Nurse je videl dovolj, na parket je poslal rezerviste.

Enako je nato storil še Kidd. Dončić je tako na klop sedel že slabih pet minut pred koncem obračuna, nekoliko manjša minutaža je prišla kot naročena, saj bo Dallas že v noči na sredo gostoval v Brooklynu.

Tokratni dvoboj se je končal z zmago Dallasa s 118:102.

Luka je z metom 6/15 (4/10 trojke, 3/5 prosti meti) zbral 19 točk. K temu je dodal še 8 skokov, tri asistence in ukradeno žogo. Poleg njega je še pet košarkarjev Dallasa zbralo dvoštevilno število točk: Irving 23 (8 podaj), Green 20, Hardy 17, Kleber in Williams 14.

Kelly Oubre Jr. je za 76-ers dosegel 19 točk, 17 Tobias Harris, 15 pa Maxey.