Ravnanje oblasti ob brodolomu je v Italiji sprožilo proteste. Na sobotnem shodu so udeleženci vlado v Rimu obtožili malomarnega zavlačevanja pri reševanju ponesrečencev. Po nesreči sicer še vedno pogrešajo okoli 30 ljudi.

Prenatrpan ribiški čoln je 26. februarja v razburkanem morju pred kalabrijsko obalo trčil v skale, pri čemer se je razklal na pol. Na plovilu naj bi bili prebežniki iz Afganistana, Irana in Pakistana. Italijanske oblasti naj bi v zvezi z nesrečo pridržale tri turške državljane, ki so domnevno upravljali čoln.

Državno tožilstvo preiskuje, zakaj so italijanski reševalci potrebovali več ur, da so dosegli čoln, na katerega so jih sicer pred tem opozorili uslužbenci evropske agencije za varovanje meja Frontex. Na ladji, ki je izplula iz Turčije, je bilo okoli 180 migrantov.

Po navedbah Anse so sicer pristojne službe v zadnjih urah iz morja rešile več kot 1200 prebežnikov, ki so se znašli v nevarnosti zaradi slabih vremenskih razmer.

Od začetka leta je v Italijo prišlo več kot 18.800 prebežnikov, kar je občutno več kot v letih 2021 in 2022, ko so jih v istem obdobju našteli okoli 6000, dodaja Ansa.