Bolnišnice pričakujejo polne covid oddelke

Kmalu bomo vstopili v oranžno fazo, kaže napoved epidemije Inštituta Jožef Stefan. Precepljenost starejših od 50 let, pri katerih je tveganje za hujši potek bolezni covid-19 večje, je še vedno nižja od 60 odstotkov. Zato se v bolnišnicah pripravljajo, da bo pacientov vse več. Danes je bilo zaradi covida skupaj hospitaliziranih 30 ljudi.

Mateja Logar  Foto: STA
Mateja Logar  Foto: STA

SLOVENIJA > Slovenija je po merilih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni trenutno še v zeleni fazi, a že v prihodnjem tednu bo predvidoma prešla v oranžno, v začetku septembra pa ob trenutnem trendu razvoja epidemije v rdečo fazo, napovedujejo na Inštitutu Jožef Stefan (IJS).

Epidemija narašča vse hitreje, čeprav smo na vrhuncu počitniške sezone, kar deluje kot delno zaprtje države. Lansko leto je v tem obdobju epidemija upadala. Vse pomembnejšo vlogo ima naraščajoče lokalno okuževanje, ki je že prevladujoče, v analizi ugotavljajo na inštitutu.

Sedemdnevno povprečje okužb znaša 105

V torek so ob 1587 PCR testih potrdili 139 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 8,7 odstotka, kar je odstotno točko in pol manj kot dan prej. Trenutno je v državi po ocenah NIJZ aktivnih 1224 primerov okužb, sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb pa znaša 105. Potrjenih okužb z novim koronavirusom je bilo 42 manj kot dan prej, število aktivnih primerov okužb pa se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za 129. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih primerov okužb se je povečalo za osem. Z enim odmerkom je cepljenih 926.325 ljudi, z vsemi odmerki pa 815.398, navaja NIJZ.

Kot opozarjajo, bi jeseni v bolnišnicah lahko presegli drugi val epidemije covida-19, če se ne bomo pravočasno dovolj precepili. Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo treba cepiti vsaj vse starejše od 40 let, zaželena precepljenost odrasle populacije pa je nad 90 odstotkov.

Vse mlajši bolniki na covid oddelkih

Več sprejemov covidnih bolnikov v bolnišnice so začeli beležiti že v tem tednu. Bolniki s covidom-19, ki so trenutno v slovenskih bolnišnicah, so različnih starosti, večinoma gre za starejše ljudi. Najmlajši je star 28 let in najstarejši 87 let, včeraj so v UKC Maribor sprejeli tudi mladostnika. “Na začetku so bili bolniki pretežno res samo starejši od 50 let, v zadnjega pol leta pa videvamo tudi mlajše od 40 let,” je povedala Mateja Logar s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Bojana Beović, vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ

“V državah, kjer so v zadnjem času novi primeri okužb zelo narasli zaradi delta različice, a imajo zelo dobro precepljenost prebivalstva, niso tako naraščale potrebe po bolnišnični obravnavi.”

Skupno so imeli doslej na kliniki tri osebe, ki so zbolele za covidom-19 kljub cepljenju. V vseh teh primerih je šlo za blažji potek bolezni in osebe s pridruženimi boleznimi, ki vplivajo na imunski sistem.

Povprečno trajanje hospitalizacije bolnikov s covidom-19 je odvisno od tega, ali gre za zdravljenje na navadnem oddelku ali v enotah za intenzivno terapijo. “Večinoma hospitalizacija na navadnih oddelkih traja od sedem do devet dni, seveda je pa bistveno daljša, če gre za zdravljenje v enoti za intenzivno terapijo,” je pojasnila Logarjeva.

Mateja Logar, infektologinja

“Na začetku so bili bolniki pretežno res samo starejši od 50 let, v zadnjega pol leta pa videvamo tudi mlajše od 40 let.”

Več cepljenih, manj ljudi v bolnišnicah

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je ob vnovičnem pozivu k čimprejšnjemu cepljenju starejših od 50 let opozorila, da je kužnost delta različice virusa primerljiva z najbolj kužnimi boleznimi, denimo noricami, in vsak okuženi lahko okuži devet ljudi. Za okužbo je dovolj že bežen stik. Za omejevanje te različice bi potrebovali več kot 90-odstotno precepljenost. “Projekcije kažejo, da se bolezen ob delta različici tako zelo hitro širi in okuži tako zelo veliko število ljudi, ki imajo dejavnike za hud potek bolezni in hkrati še niso zaščiteni, da lahko to preplavi bolnišnice,” je izpostavila. V tistih državah, kjer so v zadnjem času novi primeri okužb zelo narasli zaradi delta različice, a imajo zelo dobro precepljenost prebivalstva, pa niso tako naraščale potrebe po bolnišnični obravnavi.

Samo z doslednim upoštevanje PCT pogojev in pospešenim cepljenjem ponovno zapiranje ne bo potrebno, meni Bojana Beović. Tudi na GZS pozivajo k cepljenju; bojijo se vnovičnega zapiranja gospodarstva, kar bi po ocenah njihovih analitikov lahko vodilo v izgubo 2500 delovnih mest.


Komentar novinarja

Antiša Korljan

Pa ti, si že cepljen(a)?

Dnevi, ki minevajo, so dnevi zloveščosti. Zlovešč je pogled na graf gibanja števila okužb, ki vztrajno leze navzgor, zlovešča so opozorila, da nas jeseni ne čaka nič dobrega, že kar nadzlovešča pa je torkova ocena Bojane Beović, ki je po poročanju STA izjavila, da če ne uspemo v zadostni meri precepiti populacije, starejše od 50 let, se nam jeseni obeta katastrofa. Ja, uporabila je besedo “katastrofa” in gospa zelo dobro ve, kaj govori, zato velja njena opozorila vzeti zares. O tem, ...

Preberi več

Najbolj brano