IKT

Tekmovanja Društva ACM spodbujajo zanimanje mladih za IKT

Mladim je treba omogočiti, da usvojijo temeljna znanja, in ne samo veščine digitalne tehnologije

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

28.03.2023 08:00
Čas branja: 4 min
Tekmovanja Društva ACM spodbujajo zanimanje mladih za IKT
Združenja za informatiko in telekomunikacije bo letos podelilo nagrade zmagovalcem tekmovanj, ki jih organizirajo v društvu za računalništvo in informatiko ACM Slovenija. Foto: Shutterstock

Po oceni Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije (ZIT) naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto potrebovalo pet tisoč dodatnih strokovnjakov za informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT). Ker je tovrstno izobraževanje v osnovno- in srednješolskem izobraževanju pomanjkljivo, je naše gospodarstvo na svetovnih trgih manj konkurenčno, delovna mesta z visoko dodano vrednostjo uporabe digitalne tehnologije pa se selijo v države, kjer je delovna sila bolje izobražena, poudarjajo v ZIT.

Ne gre za veščino, temveč za znanje

Večje zanimanje za temeljna znanja računalništva in informatike (RIN) med mladimi že več let spodbujajo v Društvu ACM (Association for Computing Machinery), slovenski podružnici tega svetovnega združenja. V ta namen po osnovnih in srednjih šolah ter fakultetah organizirajo tekmovanja iz računalništva in informatike (RIN).

Tekmovanje je del globalnega projekta

Brodnik poudarja, da pri ACM Slovenija skrbno načrtujejo tekmovanja, da sodelovanje omogočijo čim širši populaciji, hkrati pa povečujejo število tistih, ki imajo vrhunsko znanje RIN. »Naša tekmovanja so del oziroma so podobna tovrstnim tekmovanjem po svetu, kar jim daje kakovostno primerljivost na mednarodni ravni,« pojasnjuje sogovornik. Organizirana so v različnih kategorijah, v računalniškem mišljenju za osnovnošolce od drugega razreda ter srednješolce, v programiranju z delčki za osnovnošolce od četrtega razreda in srednješolce ter v programiranju za študente. Pri organizaciji in izvedbi sodelujejo mariborska fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, ljubljanska fakulteta za informatiko, koprska fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, ljubljanski pedagoška in fakulteta za matematiko in fiziko ter Institut Jožefa Stefana. Tako zagotavljajo najvišjo stopnjo strokovnosti tekmovanj.

Od šolskega leta 2016/2017 se je tekmovanja udeležilo več kot 206 tisoč mladih. Samo v zadnjem šolskem letu se je tekmovanj udeležilo 34.670 mladih, kar je približno 10 odstotkov šolske populacije. Delež je precej večji v osnovnih šolah, kjer je udeleženih dobrih 12 odstotkov učenk in učencev.

Znanja RIN kot del splošne izobrazbe

»Mladi slišijo, da digitalizacija prihaja v vse poklice in dejavnosti, od storitvenih do proizvodno-predelovalnih. Zavedajo se, da bo prisotna v kateremkoli poklicu, ki ga bodo opravljali. Čeprav so že vešči uporabniki digitalizacije, pa večini ni povsem jasno, kako deluje in kako jo kreativno uporabljati v dejavnostih,« pravi Brodnik in dodaja, da težava izvira iz dejstva, da se s temelji RIN, ki so osnova digitalne tehnologije, med šolanjem ne seznanijo. Podobno težavo so po njegovih besedah zaznali že leta 2012 v Angliji, rešili pa so jo tako, da so RIN kot obvezni predmet uvedli v celotno vertikalo osnovnih in srednjih šol. »Znanja o RIN morajo postati del splošne izobrazbe, ki jo nato vsakdo uporabi v svojem poklicu,« je prepričan sogovornik.

Po znanju RIN Slovenci zaostajamo

Brodnik še pojasnjuje, da se zanimanje za tekmovanja in s tem za znanja o RIN v zadnji triadi osnovne šole, še bolj pa srednji šoli, začne zmanjševati. Eden izmed verjetnih razlogov je po njegovih besedah, da učenci v sedmem razredu začnejo spoznavati druge naravoslovne predmete, med katerimi pa ni računalništva in informatike. »Brez obveznega predmeta RIN v celotni vertikali slovenskega izobraževalnega sistema pri poznavanju osnov računalništva in informatike, ki bodo nujno potrebne v poklicni karieri, ne bo izboljšanja,« pravi Brodnik. Za ilustracijo še pove, da to potrjujejo tudi rezultati mednarodne olimpijade v RIN: najuspešnejša je Poljska, sledijo Romunija in druge države, Slovenija pa je zasedla 47. mesto. »Na Poljskem imajo RIN kot obvezni predmet v celotni osnovni in srednji šoli, pri nas pa pač ne.«

Na univerzitetni ravni tekmovanj v srednjeevropski regiji so slovenske ekipe na tekmovanju CERC 2021 dosegle nekaj boljše rezultate – najboljša slovenska ekipa je bila 24. Med prvih 10 ekip se je uvrstilo devet poljskih in ena madžarska ekipa, do 20. mesta še pet poljskih, tri hrvaške ter po ena madžarska in češka ekipa.

Vse je pripravljeno za predmet RIN v šolah

Ob tem Brodnik še pove, da bodo po končanih šolskih reformah v Evropi vsebine RIN v obveznih šolskih programih v 26 od 27 držav EU in v še desetih drugih državah stare celine.

V Sloveniji razne strokovne skupine že več let opozarjajo na problematiko oziroma nujnost uvedbe predmeta RIN kot obveznega v osnovne in srednje šole. Že leta 2017 so po nalogu tedanjega ministra za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala pripravili akcijski načrt uvajanja RIN v osnovne in srednje šole, a stanje ostaja nespremenjeno.

»Pri tem imajo glavno in pohvalno vlogo mentorji po šolah in programski sveti, ki pripravljajo naloge in vsebino tekmovanj ter izdajajo brošure, zvezke in drugo gradivo z rešitvami vseh nalog ter tako mladim vsaj malo osmislijo RIN in njegovo vlogo v sodobnem svetu. Tekmovalni sistem pripravljamo tako, da bodo vsebine lahko nekoč uporabne kot učni pripomoček pri rednem pouku. Skratka, vse je pripravljeno za redni predmet RIN v naših osnovnih in srednjih šolah, samo še uvesti ga moramo,« sklene Andrej Brodnik.

Najbolj zagnani si zaslužijo pozornost

Tekmovanja Društva ACM so na Združenju za informatiko in telekomunikacije (ZIT) pri GZS prepoznali kot odličen način, da mladi razvijejo svoje veščine in strast do tehnologije, ki jo bodo vse bolj potrebovali v digitalnem svetu. Zato so se odločili, da bodo vrednost tovrstnega tekmovanja poudarili s slovesnim dogodkom, na katerem bodo 21. aprila letos podelili nagrade zmagovalcem v različnih kategorijah tekmovanj in njihovim mentorjem.

Nenad Šutanovac, direktor ZIT, pravi, da gre za tekmovanja, ki pomembno pripomorejo k zanimanju učencev in dijakov za računalništvo in s tem za vpise na študijske programe računalništva in informatike. »V Združenju za informatiko in telekomunikacije se v času, ko v slovenskih podjetjih že močno čutimo pomanjkanje kadrov s tega področja in bi morali število diplomantov vsaj podvojiti, zavedamo pomena teh aktivnosti za naše celotno gospodarstvo. A zavedati se je treba, da so tovrstna tekmovanja bolj dopolnilo in ne morejo nadomestiti rednega predmeta v šolah,« je dejal Šutanovac.

Uvajanje obveznega predmeta s področja računalništva in informatike v osnovne in srednje šole je po njegovih besedah temelj za dolgoročno reševanje tovrstne kadrovske problematike. »Slovenija je že zdaj na repu evropskih držav, kar zadeva uvajanje tega obveznega predmeta, žal pa na osnovi strategije Digitalna Slovenija 2030 lahko sklepamo, da je ministrstvo za digitalno preobrazbo proti temu.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Topjob
Top službe – Svet EU išče direktorja direktorata; službe še v IJS, Cinkarni, Goodyearu, BS, Huaweiu ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – Svet EU išče direktorja direktorata; službe še v IJS, Cinkarni, Goodyearu, BS, Huaweiu ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
Okolje & energija
'Za zeleni prehod bo ogromno sredstev. Treba jih bo pametno izkoristiti'
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 'Za zeleni prehod bo ogromno sredstev. Treba jih bo pametno izkoristiti' 5

Pojasnjujemo, kako bodo prenovili ključni akcijski načrt energetsko-podnebne politike in na katera vprašanja se bodo pri prenovi osredotočili

FINANCE
Topjob
Anže Abram na Japonskem razvija materiale za obnovo morskih habitatov
Topjob
TopjobAnja Zaletel Anže Abram na Japonskem razvija materiale za obnovo morskih habitatov

Cilj je material, ki se bo sčasoma nadzorovano razgradil. Organizmi, ki bodo rasli na njem, pa bodo ustvarili svoj skelet, pove raziskovalec z Instituta Jožefa Stefana, ki trenutno dela na Okinavi.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
Manager
Koliko energije lahko prihranijo v slovenskih podjetjih in kako
Manager
ManagerBorut Hočevar Koliko energije lahko prihranijo v slovenskih podjetjih in kako 5

V slovenskih podjetjih lahko rabo energije zmanjšajo za 15 odstotkov. Tudi v energetsko najbolj učinkovitih. Pripravili smo pregled ukrepov učinkovite rabe energije pri poslovnih odjemalcih.

IZVOZNIKI
Novice
V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja
Izvozniki.si
NoviceBarbara Pavlin V Avstriji veliko priložnosti še za slovenska storitvena podjetja

Podjetniška scena v avstrijski Koroški je sveža in odprta, deležniki pa so željni čezmejnega sodelovanja, tako pri gospodarskih kot pri raziskovalnih projektih. Kako do pravih povezav?

FINANCE
Manager
Slovenci v polarnih raziskavah - in zakaj so te pomembne
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Slovenci v polarnih raziskavah - in zakaj so te pomembne

Znanstvene raziskave na Arktiki in Antarktiki so v času intenzivnih podnebnih sprememb postale ključne, pomembno vlogo imajo tudi slovenski raziskovalci.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B