Matteo Salvini se zavzema za kaznovanje posiljevalcev s kemično kastracijo. Foto: EPA
Matteo Salvini se zavzema za kaznovanje posiljevalcev s kemično kastracijo. Foto: EPA

Skupina sedmih moških, starih med 18 in 22 let, je na začetku julija v Palermu posilila 19-letnico. Posilstvo, ki so ga storilci tudi posneli, je sprožilo ogorčenje po vsej Italiji.

Prejšnji teden se je začelo sojenje storilcem. Šest osumljencev na razsodbo čaka v zaporu. Sedmega, ki je bil v času posilstva mladoleten, so po priznanju krivde izpustili. Družine in odvetniki so sporočili, da imajo osumljeni posiljevalci težave v zaporu, kjer so deležni "groženj" drugih zapornikov, poroča Euronews.

V Italiji se je medtem razvnela debata glede primerne kazni za spolne prestopnike. Podpredsednik italijanske vlade in minister za transport Matteo Salvini se je zavzel za kemično kastracijo posiljevalcev. "Če nekdo posili žensko ali otroka, ima veliko težavo. Zaporna kazen ni dovolj," je dejal.

Italijanska tiskovna agencija Ansa poroča, da se njegova desničarska stranka Liga zavzema za hitro uzakonitev kemične kastracije kot kazni za posilstvo. V skladu s predlagano zakonodajo bi kemično kastracijo odredil sodnik, če bi šlo za ponavljajoče se kaznivo dejanje, pa bi kazen postala samodejna.

Levosredinska Demokratska stranka se s predlogom ne strinja. Poslanka Laura Boldrini je dejala, da je za rešitev težave potrebna "kulturna sprememba", ki se začne v šolah.

Več držav EU-ja omogoča prostovoljno kemično kastracijo

Kemična kastracija kot kazen za spolne prestopnike ni nova ideja. V Pakistanu so jo za ponavljajoča se posilstva izvajali do leta 2021, v Indoneziji jo izvajajo za spolne nadlegovalce otrok, v Rusiji bi lahko kmalu sprejeli zakonodajo, ki bi vključevala kemično kastracijo posiljevalcev po koncu zaporne kazni, poroča Euronews.

Več evropskih držav, med njimi Nemčija in Združeno kraljestvo, je uvedlo možnost prostovoljne kemične kastracije za posiljevalce. Poljska je trenutno edina država v Evropski uniji, kjer lahko sodnik za posiljevalce odredi kemično kastracijo.

Amnesty: Kastracija v nasprotju s človekovimi pravicami

Človekoljubne organizacije, kot je Amnesty International, nasprotujejo vsem oblikam kastracije, saj je v nasprotju z osnovnimi človekovimi pravicami, ker predstavlja mučenje in nečloveško ravnanje. Poleg tega lahko vodi v številne zdravstvene zaplete.

Kemična kastracija se izvaja z dajanjem pripravkov prek injekcij in tablet, ki moškemu znižajo raven testosterona. Kirurška kastracija pomeni fizično odstranitev mod, to obliko kazni pa na prostovoljni osnovi omogočajo samo na Češkem.

"Pri zdravljenju spolnih prestopnikov ni bližnjice s tableto"

Vprašljiva je tudi učinkovitost kemične kastracije. "Ljudje ne postanejo spolni prestopniki samo zaradi določenih hormonov ali hormonskega neravnovesja. Razvoj v spolnega prestopnika poteka v dolgotrajnejšem procesu socializacije. Osebnosti, ki se oblikuje skozi ta proces, ni mogoče preprosto spremeniti z zdravljenjem z zdravili," je za Euronews dejal kriminolog na Inštitutu za prestopništvo ZHAW na Univerzi v Zürichu v Švici Dirk Bauer. Poleg tega se spolni nagon po prekinitvi "zdravljenja" lahko znova povrne.

Bauer se strinja s človekoljubnimi organizacijami, da so terapije in izobraževalne delavnice za spolne prestopnike učinkovitejše. "Pri zdravljenju spolnih prestopnikov ni bližnjice s tableto, potrebno je veliko več, da spremeniš ljudi," še meni Bauer.