Novi olimpijski prvaki v hokeju – Finci. Vratarji Harri Sateri, Juho Olkinuora in Frans Tuohimaa. Branilci Niklas Friman, Juuso Hietanen, Valtteri Kemiläinen, Mikko Lehtonen, Petteri Lindbohm, Atte Ohtamaa, Ville Pokka in Sami Vatanen. Napadalci Miro Aaltonen, Marko Anttila, Hannes Björninen, Valtteri Filppula, Markus Granlund, Teemu Hartikainen, Leo Komarov, Sakari Manninen, Saku Mäenalanen, Joonas Nättinen, Niko Ojamäki, Iiro Pakarinen, Harri Pesonen in Toni Rajala. Foto: Reuters

Rusi so premagani, novi hokejski vladarji so Finci! Leijonat je nadigral branilce naslova, v strelih v okvir vrat je bilo kar 31:17 v korist novih olimpijskih prvakov. Zbornaja komanda je sicer sredi uvodne tretjine povedla iz prvega power-playa, ko je bil izključen Hannes Björninen. Ta je nato v 24. minuti podal za izenačenje Villeja Pokkeja, v 31. sekundi zadnje tretjine pa je 26-letni napadalec Jokerita podstavil palico za zlata vreden drugi finski gol.

Zlata vredni gol Finske v 31. sekundi zadnje tretjine

Björninen ukradel Rusom tudi zadnje sekunde upanja

Ivo Jan o razpletu hokejskega turnirja v Pekingu

"To je res velika stvar za nas. Vedeli smo, kako želimo igrati. Uspelo nam je, dobro smo delali in se ob tem zabavali. Zavedali smo se, da bodo priložnosti prišle," se je smejalo prvemu igralcu finala, ki je v zadnjih 15 sekundah tudi zadržal plošček in ukradel Rusom dragocene sekunde. "Vedel sem, da je samo še nekaj sekund. Vzeti sem moral plošček in ga čim dlje zadržati."

Ključ do finske zmage je bila disciplinirana igra, saj so si privoščili zgolj eno izključitev, Rusi pa tri. "Zelo smo morali biti pazljivi. Edino našo kazen so izkoristili, a si nove nismo več privoščili. Tako se zmaguje na takšnih tekmah," je še komentiral Björninen, ki je za konec povzel tudi misli vseh Fincev: "Sanjali smo o igranju na olimpijskih igrah, kjer bi osvojili zlato medajo. Zdaj smo to uresničili. Neverjetno!"

Finska slavi in bo slavila olimpijsko zlato v hokeju še dolgo, dolgo, če ne kar vse leto. Sodeč po slavjih ob naslovih svetovnih prvakov 1995, 2011 in 2019 se obetajo epski prizori proslavljanja z evropskega severa, kjer je hokej prvi šport v državi. Foto: Reuters

Finska – sedmi olimpijski prvak v hokeju

Erkki Lehtonen, Jari Kurri, Saku Koivu, Teemu Selänne, Vile Peltonen, Jere Lehtinen, Kimmo Timonen in številni drugi niso uspeli, zato pa se na Olimpi povzpela ekipa s kapetanom Valtterijem Filppulo. Foto: Reuters

Do konca ni bilo spremembe izida, Rusi so jalovo napadali, Finci pa so se disciplinirano branili na čelu z vratarjem Harijem Säterijem. Selektor Jukka Jalonen je spisal hokejsko pravljico, po dveh zaporednih finalih svetovnega prvenstva so Finci končno slavili tudi na olimpijskih igrah, pri čemer so dobili vseh šest tekem Pekinga 2022.

Trem naslovom svetovnega prvaka so zdaj dodali še prvi olimpijski naslov, s čimer je Finska postala sedma država s hokejskim zlatom v zgodovini 25 olimpijskih turnirjev.

Končno pozabljen Torino 2006

V Calgaryju 1988 je Finska z zmago nad takrat že zlato Sovjetsko zvezo osvojila prvo olimpijsko odličje – srebrna medalja je bila sploh prva za leve na velikih tekmovanjih. Od takrat so Finci del velike šesterice, nizali so medalje na svetovnih prvenstvih (skupaj 15) in tudi olimpijskih igrah.

Na zadnjih 10 hokejskih turnirjih pod petimi krogi so Finci osvojili kar sedem medalj – največ izmed vseh hokejskih velesil. A zlato odličje se jim je izmikalo vse do Pekinga 2022, kjer so končno izbrisali spomin na srce parajoči finalni poraz v Torinu 2006 proti Švedski in nadgradili vse štiri bronaste kolajne (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Vancouver 2010 in Soči 2014).

Finski hokejisti do naslova z dobro obrambo in učinkovitim napadom
17-letni Slafkovsky MVP olimpijskega turnirja

S koncem zimskih iger v Pekingu so znana tudi priznanja najboljšim posameznikom, ki so blesteli na 25. olimpijskem hokejskem turnirju. Za najkoristnejšega igralca (MVP) je bil izbran komaj 17-letni Slovak Juraj Slafkovsky, ki je v kitajski prestolnici dosegel kar sedem golov, od tega dva za zgodovinsko prvo olimpijsko odličje Slovaške na tekmi za 3. mesto.

Idealna postava Pekinga 2022
Vratar: Patrik Rybar (Slovaška)
Branilca: Mikko Lehtonen (Finska) in Jegor Jakovljev (ROK)
Napadalci: Juraj Slafkovsky (Slovaška, Sakari Manninen (Finska) in Lucas Wallmark (Švedska).

Grigorenko ob igralcu več za vodstvo Rusov v finalu
Veselje Rusov po natančnem strelu MIhaila Grigorenka za
Veselje Rusov po natančnem strelu MIhaila Grigorenka za "power-play" gol v 8. minuti finala. Foto: Reuters
Sorodna novica Prvo hokejsko zlato za Fince ali obramba naslova za Ruse?

Prva izključitev in prvi gol Rusov

Po previdnem začetku finala z obeh strani se je tekma razživela ob prvi izključitvi ob izteku 7. minute. Finski napadalec Hannes Björninen je moral na kazensko klop zaradi previsoke palice in Rusi so potrebovali vsega 18 sekund številčne premoči, da so povedli. Po podajah Nikite Guseva in Nikite Nesterova je imel Mihail Grigorenko obilo časa, da je z natančnim strelom po tleh prevaral Harija Säterija, čigar pogled je bil delno zakrit.

Do takrat je bilo razmerje strelov v okvir 7:2 za Ruse, a v nadaljevanju uvodne tretjine so igrali samo še Finci. Vendar se Ivan Fedotov ni pustil premagati, čeprav je bilo po prvih 20 minutah na koncu 15:7 v strelih za finske leve.

Pokka presenetil Fedotova za izenačenje v finalu
Veselje 27-letnega branilca Finske ob izenačenju. Ville Pokka sicer zadnje štiri sezone igra v Rusiji za Avangard Omsk. Foto: Reuters

Pokka z modre črte presenetil Fedotova

Druga tretjina se je začela podobno zaspana kot prva, a odsotnost neposredne nevarnosti je uspavala rusko obrambo in Finska je v 24. minuti izenačila tako rekoč iz nič. Krivec za ruski gol Björninen se je trudil ohraniti plošček v napadalni tretjini in ga oddal na modro črto, s katere je bolj podal kot streljal branilec Ville Pokka, a pak se je nepričakovano znašel v mreži pokritega Fedotova. Po 40 minutah igre v velikem finalu je bilo razmerje strelov 21:14 za Fince.

Hannes Björninen (levo s št. 24) je 26-letnik iz Lahtija, kjer je tudi hokejsko odrastel in se razvil pri finskem prvoligašu Pelicans, od te sezone pa vsestranski napadalec z Jokeritom igra v KHL-u. Foto: Reuters

Antilla zrežiral vodstvo levov

Vsega 31 sekund igre v zadnji tretjini so potrebovali Finci za prevzem vodstva v olimpijskem finalu. Neutrudni Marko Anttila je opravil levji delež, s ploščkom se je zadrsal izza ruskega gola vse naokoli in sprožil z razdalje, palico pa je pred nasprotnimi vrati spretno podstavil Hannes Björninen. 26-letni napadalec Jokerita je spremenil smer leta ploščka, ki se je drugič znašel za hrbtom ruskega vratarja.

Olimpijskega zlata vreden zadetek, ki je odločil finale, saj so bledi Rusi le s težavo ogrožali finska vrata. Finska je z granitno obrambo dobila še šesto tekmo turnirja na Kitajskem in dosanjala finske hokejske sanje.

Sorodna novica Slovaki na krilih 17-letnika do prvega odličja v hokeju

ZA BRONASTO MEDALJO

Švedska – SLOVAŠKA 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Slafkovsky 24., 59., Takač 33., Regenda 59.
Obrambe: Johansson 39; Rybar 28.

FINALE

FINSKA – Ruski olimpijski komite 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Pomagajte nam poiskati jekleni trenutek na ZOI 2022

Finalni izbor za najbolj navdihujoč trenutek olimpijskih iger: Klemenčič, Kotnik ali Kranjec? Oddajte svoj glas! Več preberite TUKAJ.