evrovizija, švica Svet24.si

Evrovizijska zmaga v roke Švicarja Nema!

902623_106-intervju-prva1 Svet24.si

Županja odprtih vrat, ki deli stanovanja in ...

1715253201-dsc9430-01-1715253168875 Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo ...

košček pl Reporter.si

Podjetje očeta Erike Žnidaršič dobilo 100 ...

acun ilicali maribor af Ekipa24.si

Turški milijonar je bil navdušen! Ljudski vrt ...

cene prevc Njena.si

Poročni dan pri Prevcih: Cene in Julija postala ...

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Počilo je! Zaradi patra Marka Rupnika razkol med slovenskimi škofi

Deli na:
Počilo je! Zaradi patra Marka Rupnika razkol med slovenskimi škofi

Pater Marko Rupnik - Foto: YouTube

Že konec avgusta je v svojo škofijo koprski škof Jurija Bizjaka dokončno inkardiniral nekdanjega iz jezuitskega red izključenega p. Marka Rupnika. Javnosti o tem ni obvestil. V Slovenski škofovski konferenci so se sicer najprej sklicevali na pristojnost škofa in njegovega dejanja niso komentirali, vendar je po naših informacijah njen predsednik novomeški škof Andrej Saje zaradi soliranja škofa Bizjaka, o katerem naj bi izvedel po ovinkih, skrajno slabe volje.

V Cerkvi so si zadali avtogol, je slišati, nekateri govorijo celo o razkolu med škofi.

Kot je zapisal dobro obveščeni italijanski portal Silere non possum, ta je tudi razkril to skrbno prikrito umestitev nekdanjega jezuitskega patra, se je koprski ordinarij pred tem posvetoval tudi z apostolskim nuncijem v Sloveniji francoskim nadškofom Jeanom-Marie Speichom. Nuncij Speich je v postopku inkardinacije prevzel avtoriteto, ki je nima, nam je dejal poznavalec kanonskega prava, ki noče biti imenovan.

Kot smo izvedeli, koprski škof Jurij Bizjak o postopku umestitve Rupnika v škofijo, ni obvestil niti svojih sodelavcev na škofiji (razen škofijskega kanclerja). Po pisanju Družine je druge slovenske nekdanje jezuite iz Centra Aletti v celjsko škofijo sprejel škof Maksimilijan Matjaž. Po naših informacijah gre za dva duhovnika, dvostopenjski sprejem s preizkusom v škofijo pa še ni zaključen, saj mora med obema postopkoma miniti leto dni. Koprski škof tega ni upošteval.

O sprejemu Rupnika v svojo škofijo škof ni obvestil niti svojih sodelavcev na škofiji (razen škofijskega kanclerja) niti predsednika Slovenske škofovske konference novomeškega škofa Andreja Sajeta. Po pisanju Družine je druge slovenske nekdanje jezuite iz Centra Aletti v celjsko škofijo sprejel škof Maksimilijan Matjaž. Po naših informacijah gre za dva duhovnika, dvostopenjski sprejem s preizkusom v škofijo pa še ni zaključen.

Spomnimo naj na novinarsko konferenco Slovenske škofovske konference tik pred lanskimi božičnimi prazniki. Po tem, ko so jezuitski predstojniki potrdili verodostojnost dejstev, so škofje soglasno sprejeli izjavo, v kateri so odločno obsodili so vsa Rupnikova čustvena, spolna in duhovna nasilna dejanja ter hudo zlorabo zakramenta sprave oziroma spovedi. Četudi so pričevanja žrtev že zastarala, so se slovenski škofi jasno ogradili od njegovega početja, se postavili na stran žrtev ter se zavezali, da jim bodo pomagali in jim izrekli sočutje in bližino. »Želimo stati ob strani tudi širši skupnosti,« so dodali.

Vse to je bilo poteptano s uslugo škofa Jureta Bizjaka iz reda izključenemu jezuitskemu patru Marku Rupniku.

Medtem je danes v Vatikanu prišlo do novega zasuka v zadevi. Papež Frančišek je namreč ukinil zastaranje primera Rupnika, ki je bil obtožen domnevnih zlorab redovnic, da bi lahko stekel sodni postopek v zvezi z očitki zoper Rupnika, poroča Vatican News. Papež naj bi dikasterij za nauk vere zaprosil, da znova preuči primer.

Papež Frančišek je dikasterij za nauk vere zaprosil, naj pregleda primer nekdanjega jezuitskega umetnika Marka Rupnika, ki so ga nekatere ženske, s katerimi je sodeloval, obtožile psihične in spolne zlorabe, je na spletni strani poročal Vatican News, ki se sklicuje na Sveti sedež.

Papeška komisija za zaščito mladoletnikov je papeža septembra opozorila, da obstajajo "resne težave pri vodenju primera patra Marka Rupnika in pomanjkanje stika z žrtvami". Zato je papež "zaprosil dikasterij za nauk vere, da preuči primer, in se odločil za ukinitev zastaranja, da bi omogočil sodni proces", so sporočili iz tiskovnega urada Svetega sedeža.

Decembra lani so v javnost prišli očitki nekdanjih redovnic iz skupnosti Loyola, da naj bi jih pater Rupnik v letih 1992-1993 psihično in fizično zlorabil. Med preiskavo primera je bilo poudarjeno, da v zadevi niso bile vpletene mladoletne osebe, dikasterij za nauk vere pa je po preiskavi sklenil, da so obtožbe zoper patra Rupnika že zastarale, zato so primer oktobra lani zaprli.

"Papež je trdno prepričan, da če se mora Cerkev nečesa naučiti od sinode, je to, da s pozornostjo in sočutjem prisluhne tistim, ki trpijo, še posebej tistim, ki se čutijo od Cerkve marginalizirane," so še navedli pri Svetem sedežu.

Na sprejetje Marka Rupnika v koprsko škofijo se je z izjavo odzval predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje. Izjavo objavljamo v celoti:

Ničelna toleranca do vsakršnih zlorab

V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala. Vsak škof je glede tega avtonomen in samostojen, zato tudi ni dolžan o tem obveščati SŠK. Sicer pa je znano, da je SŠK potem, ko so jezuitski predstojniki potrdili verodostojnost raznovrstnih zlorab, glede primera Rupnik sprejela stališče že 21. decembra 2022.

V Pismu Božjemu ljudstvu XVI. rednega generalnega zasedanja škofovske sinode z dne 25. oktobra 2023 so škofje, zbrani z vsega sveta, skupaj s papežem Frančiškom zapisali: »Predvsem pa je Cerkev našega časa dolžna v duhu spreobrnjenja prisluhniti tistim, ki so bili žrtve zlorab s strani članov cerkvenega telesa, in se konkretno in strukturno zavezati, da se to ne bo ponovilo.« V tem duhu še naprej velja zavezanost Cerkve za večjo transparentnost in ničelno toleranco do fizičnega, spolnega, psihičnega in duhovnega nasilja.

V letošnjem letu je bil Marko Ivan Rupnik odslovljen iz jezuitskega reda. Takšen skrajen ukrep v cerkvenopravnem smislu ne more biti razumljen drugače kot kazenska sankcija za huda, nedopustna dejanja. Papež Frančišek je 27. oktobra 2023 Dikasterij za nauk vere tudi zaprosil, naj primer pregleda, in se odločil, da odpravi zastaralni rok ter s tem omogoči preiskavo.

Škofje smo na strani žrtev, da bodo slišane in da pridejo do pravice. Odgovorni v Cerkvi bomo spremljali dogajanje v naših cerkvenih skupnostih, da v prihodnje do zlorab avtoritete s strani oseb, ki imajo v Cerkvi kakršno koli vodstveno vlogo, ne bi prihajalo. V tem smislu so v teku priprave na vzpostavitev nove strukture za pomoč in preventivo. Spoznanje zelo bolečih odkritij naj bo priložnost za očiščenje in prenovo Cerkve.

Ljubljana, Novo mesto, 27. 10. 2023

Msgr. dr. Andrej Saje,
novomeški škof in predsednik SŠK