J. B. | 6. 9. 2023, 16:22

Na polovici izenačeni, ob koncu potolčeni: Slovenija izpadla iz boja za kolajno na svetovnem prvenstvu (FOTO+VIDEO)

FIBA

Preveč luknjasti v obrambi in premalo natančni v napadu. Ne, borbenost slovenskih fantov tokrat preprosto ni bila dovolj. Luka Dončić in soigralci so izpadli iz boja za naslov svetovnih prvakov.

Slovenska košarkarska reprezentanca je morala v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Manili priznati premoč enemu od glavnih favoritov za končno zmago. Luka Dončić in soigralci so se (predvsem v prvem polčasu) dostojno upirali favorizirani Kanadi, a imeli (predvsem v drugem polčasu) nekoliko preslab dan tako v obrambi kot tudi v napadu. Kanada je to s pridom izkoristila in si priigrala polfinalni obračun s Srbijo. Drugi polfinalni par na SP sestavljata Nemčija in ZDA.

Svetovnega prvenstva za Slovenijo, ki je četrtfinalno tekmo izgubila z 89:100, ne glede na vse še ni konec, že jutri jo čaka dvoboj za razvrstitev od 5. do 8. mesta proti Litvi.

Odlično za tri, slabo za dve

Prva četrtina četrtfinalnega obračuna je potekala v skladu z napovedmi poznavalcev oziroma tako, kot je bilo glede na formo obeh reprezentanc tudi pričakovati. Tekmeca sta se ves čas menjavala v vodstvu, Slovenija pa je korak s Kanado držala predvsem z odličnim metom za tri točke.

Sekulićevi varovanci so v uvodnem delu tekme zadeli kar pet trojk (eno tudi povratnik po poškodbi Jaka Blažič), iz igre pa prišli - verjeli ali ne - do le dveh košev! Po prvi četrtini, ki jo je Kanada dobila z dvema točkama prednosti (26:24), je bil najboljši slovenski strelec kdo drug kot Dončić (7 točk).

Selektor jih je miril

V drugi četrtini so bili Kanadčani skoraj ves čas korak pred Slovenijo, toda slednja je bila nepopustljiva. Fantje v modrih dresih tekmecu niso dopustili, da bi jim pobegnil, še naprej so bili izjemno razpoloženi izza črte, ki označuje met za tri točke. Manj prijetne je bil pogled na Luko Dončića, ki so ga Kanadčani mlatili z vseh strani. Udarci so kar deževali in slovenski zvezdnik je bil nekajkrat na robu živcev.

Sredi druge četrtine je selektor Sekulić vzel minuto odmora, med katero je svoje varovance miril in svaril, naj se ne ukvarjajo s sojenjem in naj pritoževanje prepustijo njemu. Uvodni polčas je postregel z zajetnim številom košev na obeh straneh (skupaj kar 100 - 50:50) in jasno je bilo, da bo morala Slovenija, če bo želela tekmo dobiti, v nadaljevanju strniti svoje vrste v obrambi.

Na polovici tekme je največ točk za Slovenijo, za katero je navijal tudi legendarni Peter Vilfan, ki je prav v Manili leta 1978 z Jugoslavijo postal svetovni prvak, dosegel Dončić (17), sila razpoložen je bil Klemen Prepelič z 11 točkami, osem jih je dodal Aleksej Nikolić. Slovenija je kar 30 od 50 točk dosegla s trojkami!

Tretja četrtina se za Slovenijo ni začela dobro. Fantje so iz garderobe prišli nekoliko preveč zatreseni, kar je bila voda na kanadski mlin. V slabih štirih minutah nadaljevanja je Slovenija dosegla le dve točki, Kanada kar 11 in razlika med reprezentancama se je prvič na tekmi nekoliko bolj povečala. Pri -9 se je v pravem trenutku s trojko prebudil Dragić, toda dejstvo je, da so bili Kanadčani iz minute v minuto bolj nevarni, Slovenci pa v napadu povsem brez idej. V petih minutah tretje četrtine je bila Dragićeva trojka eden od vsega dveh košev, ki so ga dosegli Sekulićevi varovanci! "Luka, prebudi se!" si je takrat mislil marsikateri slovenski navijač ...

Kanada je tretji del tekme dobila precej prepričljivo (80:71) in pred zadnjo četrtino je bilo bolj kot ne jasno - Slovenijo lahko v Manili proti razigrani Kanadi reši le čudež. Čudež, ki pa ga - žal - ni bilo. Kanada priigranega vodstva ni zapravila, dejansko ga je še povečala in tekmo, ki jo je Dončić z dvema tehničnima napakama zaključil dobre tri minute pred zvokom zadnje sirene, rutinirano pripeljala do konca.

Končalo se je s +11 za Kanado; razlika se na prvi pogled ne zdi tako grozna, toda dejstvo je, da so Severnoameričani ob koncu tekme občutno stopili s plina in Sloveniji "omogočili" vsaj častno slovo od bitke za prvaka.

Za Slovenijo je bil tokrat usoden met za dve točki, ki je bil le 40-odstoten. Za primerjavo, Kanadčani so za dve točki metali 65-odstotno. Najboljši strelec tekme je bil Shail Gilgeous-Alexandre z 31 točkami, RJ Barrett je v statistiko vpisal 24 točk. Luka Dončić je tekmo zaključil s 26 točkami, Klemen Prepelič jih je dosegel 22.