E-knjige bodo na voljo prek nove platforme sBiblo, spisek knjig, ki si jih bo mogoče izposoditi prek storitve sBiblos, je dostopen na povezavi sta.si/qBquvz, seznam knjižnic pa na povezavi sta.si/qe37mq.

Foto: Matej Pušnik
Foto: Matej Pušnik

E-knjige bo mogoče brati na osebnem računalniku, pametnem telefonu, tablici ali e-bralniku oziroma na vseh napravah, ki omogočajo avtorizacijo naprave z Adobe ID in podpirajo zaščiten e-knjižni format EPUB DRM. Ne bo pa mogoče knjig brati z bralnikom Kindle, ki omogoča zgolj dostop do vsebin iz Amazonove spletne prodajalne Kindle Store. E-knjige bo mogoče brati na največ petih različnih napravah, ki pa bodo morale biti vse avtorizirane z istimi uporabniškimi podatki, je objavljeno na spletni strani sBiblosa.

Posebej za šolske knjižnice prilagojeno platformo sBiblos upravlja Zavod Beletrina, sama platforma pa je povezana s knjižničnim sistemom Cobiss, ki ga upravlja javni zavod Izum.
Prek sBibilosa si bodo učenci in dijaki lahko izposodili največ tri e-knjige hkrati in največ deset e-knjig na mesec. Vračilo e-knjig bo potekalo avtomatsko. Po preteku roka se bo e-knjiga zaklenila in do nje ne bo več mogoče dostopati, si jo bo pa lahko učenec oziroma dijak spet izposodil.

E-knjige, ki so na voljo (skoraj dvesto naslovov), so izbrali na javnem razpisu. To so večinoma dela najpomembnejših avtorjev, ki se veliko pojavljajo v izboru za šolsko domače branje.

Stroške izposoje bo plačevalo ministrstvo za izobraževanje. Za plačilo izposojevalnin so v tem šolskem letu predvideli do 416.000 evrov, od tega do 239.900 evrov za e-knjige, ki jih bodo prejeli založniki, 66.100 evrov za zagotavljanje avtorskih pravic, ki jih zagotavlja podjetje Adobe, in 110.000 evrov za delovanje platforme sBiblos. Po navedbah ministrstva bo dejanska poraba sredstev odvisna od količine izposoje e-knjig, poroča časnik Delo.

Knjižnice spet izposojajo knjige. Foto: EPA
Knjižnice spet izposojajo knjige. Foto: EPA

Na ministrstvu so za Delo tudi pojasnili, zakaj bodo v osnovni šoli e-knjige na voljo le učencem tretje triade, in odgovorili, da odločitev temelji na "strokovnih dognanjih o branju in teorijah o razvoju bralca. Bralne sposobnosti je treba razvijati postopoma in branje gradiva v e-obliki zahteva že zrelega bralca, ki nima težav s tehniko branja in razumevanjem prebranega". Dodali so še, da poleg tega mora učenec znati uporabljati platformo.

"Za dostop je potrebna registracija, ki vključuje učenčev e-naslov. Potrebno je osnovno znanje uporabe podatkovnih zbirk, knjižničnega kataloga (v programu Cobiss), ti cilji pa so zapisani tudi v kurikulu za tretje vzgojno-izobraževalno obdobje," so še pojasnili na ministrstvu.