Sviz in VSS ministrico za šolstvo Simono Kustec sprašujeta, ali bo do napovedanega sestanka pridobila vladni mandat za pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev. Foto: BoBo
Sviz in VSS ministrico za šolstvo Simono Kustec sprašujeta, ali bo do napovedanega sestanka pridobila vladni mandat za pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev. Foto: BoBo

"Ali je moralo 40 tisoč zaposlenih v resorju, ki ga vodite, res vstopiti v stavko, da bi Sviz kot reprezentativni sindikat dobil vabilo na 'delovni pogovor glede odprtih vprašanj', četudi bi moral biti stalen dialog med socialnima partnerjema del ustaljene, z evropskimi merili skladne prakse, kot je to veljalo v mandatih vseh vaših predhodnikov in predhodnic," so v odzivu na vabilo ministrice za šolstvo Simone Kustec, ki 15. marca sindikate vabi na sestanek, zapisali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Ob tem so poudarili, da gre za prvo uradno vabilo na pogovor, odkar je ministrica nastopila svoj mandat. Dodali so, da v duhu izreka "bolje pozno kot nikoli" vabilo sprejemajo v dobri veri in potrjujejo, da se bodo srečanja udeležili. Ker pa je sestanek v vabilu opredeljen kot "pogovor o odprtih vprašanjih", ministrico ob tem prosijo, naj jim potrdi ugibanja, da jih vabi k začetku pogajanj, na katerih bodo poskušali sporazumno rešiti nastali spor, kot so ga v Svizu opredelili v svojih stavkovnih zahtevah.

"Glede na to, da nismo zasledili, da bi vlada sprejela pogajalska izhodišča za pogajanja resorja s Svizom, kot je pred kratkim ravnala v primeru pogajanj s sindikati v zdravstvu, vas sprašujemo, ali ta mandat za pogajanja imate. Sprašujemo vas tudi, zakaj je na pogovor povabljen Sindikat direktorjev in ravnateljev, SINDIR, ki nima napovedane stavke, če gre za pogovor o razreševanju stavkovnih zahtev," so zapisali v pismu, naslovljenem na šolsko ministrico. Prav tako Sviz zanima, zakaj ni bil vabljen na pogovor o odprtih vprašanjih v visokem šolstvu, na katerega je bil povabljen, čeprav je reprezentativen za področje visokega šolstva in ima stavkovne zahteve, ki so vezane na zaposlene v visokem šolstvu.

Ministrici, ki v vabilu na delovni pogovor sindikate prosi, naj do konca tedna pošljejo "morebitna gradiva," so v Svizu ob tem ponovno poslali stavkovne zahteve, ki so bile vladi posredovane 18. februarja 2022.

VSS: Gre za očitno izogibanje dejstvom, da se je zgodila stavka

Iz Visokošolskega sindikata Slovenije (VSS) ob tem sporočajo, da od vlade in ministrstva za izobraževanje pričakujejo "resen in korekten pristop k pogajanjem". "Vabilo na sestanek, ki nam ga je ministrica Kustec poslala včeraj popoldne, žal predstavlja nadaljevanje njenega dvoletnega sprenevedanja," so zapisali v sindikatu in poudarili, da vabilo omenja "'odprta vprašanja', ne pa stavkovnih zahtev". Odziv zaposlenih na javnih univerzah je bil sicer po navedbah sindikata velik, v sredo je stavkala krepka večina zaposlenih v visokem šolstvu.

Sorodna novica Stavka v vzgoji in izobraževanju. Ministrstvo povabilo šolske sindikate na pogovor v torek.

Tako kot v Svizu tudi v VSS-ju opozarjajo, da je na sestanek vabljen "tudi neki sindikat, ki ni napovedal in izvedel stavke". Ob pozivu, naj pred sestankom pošljejo "morebitna gradiva", pa v sindikatu ocenjujejo, da tako zastavljeno vabilo pomeni "očitno izogibanje dejstvom, da se je včeraj zgodila stavka, da so bile na vlado naslovljene uradne stavkovne zahteve in da bi si ministrstvo po Zakonu o stavki moralo že pred stavko prizadevati za dogovor o razrešitvi stavkovnih zahtev".

Sestanka se bodo v VSS-ju udeležili, a ob tem tudi oni ministrici zastavljajo nekaj vprašanje, "ali je dojela, da ima opravka s stavko in s stavkovnimi zahtevami". Zanima jih, ali je napovedani sestanek namenjen pogovoru o razreševanju stavkovnih zahtev in ali bo ministrica do sestanka pridobila vladni mandat za pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev VSS-ja.

Seznam najvišjih plač sindikat ocenjuje kot manipulacijo

VSS se je odzval tudi na informacijo o verodostojnosti ministričinega podatka o najvišji plači v izobraževanju in seznama 50 najvišjih plač v visokem šolstvu. "Tega je objavil neki provladni medij pol ure po ministričini izjavi, po naših informacijah pa ga je dobil kar z MIZŠ-ju. Na posameznih visokošolskih zavodih smo preverili, iz katerih naslovov izvirajo posamezna izplačila. Izvedeli smo, da gre v vseh primerih, ki smo jih preverili, za posledico računovodske napake oz. za obsežnejši poračun obveznosti za nazaj," so sporočili iz VSS-ja.

Kot pojasnjujejo, je v nekaj primerih portal ministrstva za javno upravo napačno seštel plači za dva meseca, v nekaj primerih je šlo za poračun premalo izplačanih plač skozi več mesecev, v nekaj primerih je šlo za izplačilo dalj časa trajajočega dodatnega dela skupaj z enim mesečnim izplačilom plače. "Če bi bila seznamu najvišjih izplačil dodana metodologija oz. bi bila izplačila očiščena enkratnih doplačil, ki ne predstavljajo redne plače, bi bila slika povsem drugačna," poudarjajo in prikaz "domnevno astronomskih plač v visokem šolstvu" označujejo za manipulacijo ministrice Simone Kustec, ki je namenjena "ščuvanju javnosti proti zaposlenim v izobraževanju in izkrivljanju vsebine stavkovnih zahtev".