KSJS znova pozvala k umiku prepovedi usklajevanja plač za leto 2024, sicer se obeta stavka

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) so vlado danes znova pozvali, da se iz predlaganega zakona o izvrševanju državnega proračuna umakne določba, ki onemogoča uskladitev osnovnih plač v javnem sektorju v letu 2024. Če bo ta ostala v zakonu, je po oceni predsedstva KSJS edini ustrezen odgovor splošna stavka v javnem sektorju.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije 
Branimir Štrukelj je napovedal, da  bodo sindikati  predlog predsedstva o splošni stavki pretresali v prihodnjih dneh in se do njega 
opredelili. Foto: Sašo Radej
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je napovedal, da bodo sindikati predlog predsedstva o splošni stavki pretresali v prihodnjih dneh in se do njega opredelili. Foto: Sašo Radej

LJUBLJANA > Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil predsednik konfederacije Branimir Štrukelj, bodo sindikati predlog predsedstva o splošni stavki pretresali v prihodnjih dneh in se do njega opredelili. Vabijo pa tudi vse ostale sindikate v javnem sektorju, da razmislijo o tem, da se jim pridružijo ter se skupaj dogovorijo o datumu in načinu izvedbe stavke.

Štrukelj je spomnil, da so se s pozivom k črtanju omenjene določbe že obrnili tudi na poslance, ki bodo na koncu odločali o zakonu. V sindikatih pričakujejo tudi, da bodo svoje stališče lahko predstavili ob obravnavi zakona na pristojnem odboru 18. novembra.

Po Štrukljevih besedah je zanje pri omenjeni določbi sporno predvsem to, da je z njo vlada z zakonsko prisilo posegla v odprta pogajanja. "Usklajevanje plač je bilo in je predmet naših pogajanj. In če bo vsakič, ko vladi kaj na pogajanjih ne bo všeč, to izločila iz pogajanj z zakonsko prisilo, potem v Sloveniji nimamo več socialnega partnerstva oziroma obstaja zgolj še videz o njem," je opozoril. Dodal je, da je s to potezo vlada pravzaprav popolnoma razvrednotila pogajanja in da je s tem konec kakršnekoli, tudi formalne enakopravnosti sindikatov na teh pogajanjih.

Obenem so predstavniki sindikatov konfederacije danes izrazili nezadovoljstvo z dosedanjim potekom pogajanj o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij, ki so trenutno povsem zastala. Besede generalnega direktorja direktorata za javni sektor na ministrstvu za javno upravo Petra Pogačarja, da so sindikati tisti, ki so v pogajanjih postavili ultimat, pa je Štrukelj označil za "poskus rutinskega spina".


Najbolj brano