Matej Narat, Sava Foto: MMC RTV SLO
Matej Narat, Sava Foto: MMC RTV SLO

Minister Zdravko Počivalšek je na Facebooku objavil, da njegovo stališče ostaja jasno: "Najprej konsolidacija slovenskega turizma, šele nato prodaja.“ "Prodaja v trenutku, ko je vpliv epidemije še vedno prisoten, bi povzročila neposredno škodo. In kdo bi odgovarjal za to?" je navedel.

SDH ima več scenarijev

Slovenski državni holding (SDH) se je odzval na sredno poročanje televizije POP TV-ja in časopisa Delo, da naj bi sklad York svoj okoli 43-odsotni delež Save prodal madžarskemu skladu Diofa Asset Management, potem ko so zastali pogovori o prodaji tega deleža SDH-ja.

Sorodna novica Ivan Simič je postal tudi predsednik nadzornikov SDH-ja

SDH je sicer potrdil, da je v prvi polovici leta 2021 vodil nezavezujoče pogovore o pogojih nakupa za pridobitev izpostavljenosti Yorka v družbi Sava. "Nezavezujoči pogovori so zastali, ker pogojev nakupa medsebojno nismo uskladili, razmere v panogi pa so bile po oceni SDH-ja za sprejetje nakupne odločitve zelo negotove," so navedli.

"V hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge je namreč treba preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali najbolj optimalno upravljavsko odločitev SDH v zvezi s Savo," so zapisali.

Ob tem bo treba, so dodali, upoštevati tudi dopustne okvire lastniških odločitev, saj je Sava po veljavni državni strategiji upravljanja opredeljena kot pomembna naložba. To pomeni, da bi moral imeti SDH v lasti vsaj 25-odstotni delež in eno delnico te družbe.

SDH ima po dostopnih podatkih v lasti 18,69-odstotni delež Save, državna Kapitalska družba pa še 28,05-odstotni delež, tako da državni delež v Savi znaša 46,74 odstotka.

"SDH je v letnem načrtu upravljanja za leto 2022 predvidel več možnih scenarijev in s tem tudi večjo fleksibilnost pri prihodnjem odločanju glede turističnih družb, predvsem pri ključni turistični skupini Sava. Formalni postopek prodaje ali nakupa deleža v Savi na strani SDH-ja v tem trenutku ne poteka. Prihodnjih odločitev glede urejanja razmerij med lastniki in upniki ter drugimi deležniki SDH še ne more komentirati," so zapisali v SDH-ju

SDH ni bil v stiku s predstavniki Yorka ali Madžari

Glede morebitne prodaje Yorkovega deleža Save madžarskemu skladu so navedli, da "SDH ne razpolaga z uradnimi informacijami o prodajnih aktivnostih drugih delničarjev Save in ob tem odločno zanika informacije, objavljene v medijih, da 'naj bi v SDH-ju razmišljali o prodaji svojega deleža madžarskemu skladu', saj na to temo uprava SDH ni bila v stiku s predstavniki Yorka niti z madžarskim skladom, ki ga mediji omenjajo kot kupca, niti SDH ne vodi prodajnih postopkov".

"York nas o tem, da bi imel prodan delež komur koli, zaključene postopke, ni obvestil," je za TV Slovenija pojasnil predsednik uprave SDH-ja Janez Žlak in dodal, da so prepričani, da bi jih, če bi res prišlo do prodaje, moral York o tem obvestiti.

York je suveren v svojih odločitvah

Gospodarski minister Počivalšek je poudaril, da York ni državni, ampak je zasebni sklad. "Zato je tudi absolutno suveren v svojih poslovnih odločitvah. So se pa pogledi državnih lastnikov in sklada York v preteklosti bistveno razlikovali," je povedal.

Sorodna novica Najverjetnejši kupec Yorkovega deleža Save madžarski sklad

Vprašal se je, zakaj bi morala država na vsak način odkupiti delež Yorka, čeprav bi se lahko s tem postavila v slabši položaj, ter zakaj so še pred nekaj meseci dobivali vprašanja, zakaj je delež Yorka treba sploh kupiti. "Del takih špekulacij ne želim biti," je poudaril.

Počivalšek je še navedel, da je SDH pripravil letni načrt upravljanja za leto 2022 in da ga je vlada potrdila. "Dejavnosti za leto 2022 so potrjene in upravljavec slovenskega premoženja ima nalogo, da temu tudi sledi," je sklenil.

Poudaril je, je treba "v hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali najbolj optimalno upravljavsko odločitev SDH-ja v zvezi s Savo".

SDH, kot je zapisal, nima uradnih informacij o prodajnih dejavnostih drugih delničarjev Save, in "odločno zanika informacije, objavljene v medijih, da naj bi v SDH-ju razmišljali o prodaji svojega deleža madžarskemu skladu, saj na to temo uprava SDH-ja ni bila v stiku s predstavniki York niti z madžarskim skladom, ki ga mediji omenjajo kot kupca, niti SDH ne vodi prodajnih postopkov."

Foto: TV Slovenija
Foto: TV Slovenija

Vračilo dolgov Orbanu?

Socialni demokrati pa pričakujejo, da bo vlada v primeru Save zaščitila ključne lokacije za razvoj slovenskega turizma in da bo preko svojih skladov uveljavila predkupno pravico v primeru omenjene družbe. S tem bi postavila "obrambni zid" in zaščitila Slovenijo pred razprodajami, je v izjavi za medije poudarila poslanka Meira Hot.

V primeru spremembe načrta upravljanja kapitalskih naložb države, v kateri se omenja možnost prodaje državnega deleža v Savi, je ocenila, da gre za "popolno kapitulacijo" predsednika vlade Janeza Janše in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki sta "čez noč spremenila ključno strategijo razvoja turizma v Sloveniji".

Glede prodaje deleža v Savi Madžarom pa je spomnila, da so Madžari vstopili v Terme Lendava z obljubami o obnovi hotelov in novih delovnih mestih, dejansko pa so "odpustili prav vse", medtem ko obnova hotela Lipa stoji.

Zato se v SD-ju sprašujejo, ali ne gre tu za Janševo vračilo dolgov madžarskemu premierju Viktorju Orbanu. "Tu gre za prodajo nacionalnih interesov, in mi pričakujemo, da bo država zaščitila ključne lokacije za razvoj slovenskega turizma in da bo enostavno uveljavila predkupno pravico, da bo res postavila neki obrambni zid in zaščitila Slovenijo pred tovrstnimi razprodajami," je še navedla Meira Hot.

Bodo Madžari kupili družbo Sava?