alpsko smučanje smuk mladinsko svetovno prvenstvo Rok Ažnoh

St. Anton, mladinsko svetovno prvenstvo v alpskem smučanju

Ažnoh mladinski svetovni prvak v smuku

4

Rok Ažnoh | Rok Ažnoh je postal svetovni prvak. | Foto Guliverimage

Rok Ažnoh je postal svetovni prvak.

Mladinsko svetovno prvenstvo v St. Antonu se je za Slovence začelo fantastično. Rok Ažnoh je namreč v prvi disciplini, v smuku, postal svetovni mladinski prvak. Vse tekmece je premagal prepričljivo, Francoz Alban Elezi Cannaferina je zaostal točno pol sekunde, Švicar Livio Hiltbrand na tretjem mestu pa 82 stotink sekunde.

Rok Ažnoh je v St. Anton pripotoval z odlično popotnico. Spadal je v vlogo favorita, na dan tekme na mladinskem svetovnem prvenstvu pa je bil naravnost izjemen. Od starta do cilja mu je uspela izjemna vožnja. S številko 13 je enostavno drvel po progi in v cilju uro ustavil s časom 55,06, kar se je na koncu izkazalo za daleč najboljši čas tekmovanja. Ažnoh je prvega zasledovalca za seboj pustil natanko pol sekunde. Srebro je pripadlo Francozu Albanu Elezi Cannaferina. Tretji je bil Švicar Livio Hiltbrand, ki je za slovenskim šampionom zaostal 82 stotink. Nastopil je še en Slovenec. Nejc Zidarn je z zaostankom tri sekunde in tri desetinke dosegel 40. čas tekmovanja med 52. smučarji na startu.

"S to zmago lahko jutri še bolj napadem na superveleslalomu"

"Vožnja je bila zelo dobra. Uspelo mi je popraviti napake s treninga. Nekako mi je uspelo vizualizirati zelo dobro vožnjo in jo tudi nato pokazati. S to zmago lahko jutri še bolj napadem na superveleslalomu. Sezona bo še zelo dolga, a želim si doseči še nekaj dobrih rezultatov do konca marca," je po zmagi povedal svetovni prvak.

"Rokova vožnja je bila danes vrhunska. Bil je zelo osredotočen in praktično brez kakršnekoli napake. Glede na to, da je bil smuk zelo kratek in je prišel s tako prednostjo v cilj, sem takoj vedel, da bo postal svetovni prvak," je bil zadovoljen vodja slovenskih smučarskih reprezentanc Janez Slivnik.

"Je zelo priden in je delal za vse to. Danes je bil nagrajen in sedaj imamo svetovnega prvaka v smuku. Gre za zelo težko disciplino in težko je konkurirat vsem največjim nacijam. Pokazalo se je, da imamo v Sloveniji dovolj znanja tudi za to disciplino. To je dober motiv za naprej zanj in ostale," je še dejal Slivnik.

Veselje Ažnoha in ekipe ob velikem uspehu. | Foto: SloSki Veselje Ažnoha in ekipe ob velikem uspehu. Foto: SloSki

Tretji po Perku in Klinetu

20-letni Ažnoh je tretji slovenski moški tekmovalec, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka, pred tem je to uspelo Roku Perku leta 2005 in Boštjanu Klinetu leta 2011.

Ažnoh je bil pred to sezono tudi prvič na pripravah v Južni Ameriki kot novi član A-ekipe. V začetku lanske sezone je pri 19 letih dočakal krstni nastop na tekmi svetovnega pokala, ko je v Lechu nastopil na paralelni tekmi, kjer pa je izpadel v kvalifikacijah in zasedel končno 44. mesto. Že pred tem je mladi Korošec nastopil na svetovnem prvenstvu v Cortini d'Ampezzo 2021, na ekipni tekmi pa ob porazu proti poznejšim podprvakom Švedom poskrbel za edino slovensko točko, ko je premagal Mattiasa Rönngrena. Nečak znanega trenerja Rasta Ažnoha je že pred tem dosegal imenitne uspehe na mladinskih tekmovanjih.

Ažnoh je tretji slovenski moški tekmovalec, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ažnoh je tretji slovenski moški tekmovalec, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na mladinskem svetovnem prvenstvu do 18 let v Narviku je tako leta 2020 postal prvak v superveleslalomu, v smuku pa je osvojil drugo mesto. Izkazal se je tudi na mladinskih olimpijskih igrah v Lozani, kjer je istega leta v superveleslalomu osvojil srebrno medaljo, za zmagovalcem pa zaostal le pičlih šest stotink sekunde. Zatem je spomladi nastopil tudi na mladinskem svetovnem prvenstvu v Bolgariji, kjer je v superveleslalomu osvojil sedmo mesto.

Pri dekletih, kjer je bila leta 2008 prvakinja Ilka Štuhec, je zlato kolajno osvojila Švicarka Stefanie Glob, tri stotinke je na drugem mestu zaostala Italijanka Vicky Bernardi, bron je osvojila Norvežanka Pernille Dyrstad Lydersen.