Srečanje pri predsedniku vlade Robertu Golobu. Foto: Vlada RS
Srečanje pri predsedniku vlade Robertu Golobu. Foto: Vlada RS

Portugalski zunanji minister Joao Gomes Cravinho in premier Robert Golob sta se na srečanju strinjala, da imata Slovenija in Portugalska zelo sorodne poglede pri podpori prizadevanjem EU-ja za ohranitev konkurenčnosti evropskih industrij. Dotaknila pa sta se tudi pomena obnovljivih virov energije in učinkovitosti črpanja evropskih sredstev.

Zunanji minister Portugalske je v pogovoru izrazil tudi polno podporo Portugalske slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN), so sporočili s premierjevega urada.

Portugalski politik se je srečal tudi s predsednico DZ-ja

Portugalskega zunanjega ministra je sprejela tudi predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič, ki je v pogovoru med drugim poudarila, da je parlamentarna diplomacija pogosto spregledana. Prepričana je, da lahko tudi parlamenti pripomorejo k močnejšim povezavam med državami, zato je, kot je dodala, zunanjepolitično zelo dejavna.

Vodjo portugalske diplomacije je sprejela tudi predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič. Foto: Matija Sušnik/DZ
Vodjo portugalske diplomacije je sprejela tudi predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič. Foto: Matija Sušnik/DZ

Odnose med slovenskim in portugalskim parlamentom je označila za zelo dobre. Obstajajo pa možnosti, da se še okrepijo, in sicer tako na ravni predsednikov parlamentov kot tudi v okviru skupin prijateljstva, je dejala in pojasnila, da je skupina prijateljstva s Portugalsko v DZ-ju že oblikovana. Cravinho pa je dodal, da bo skupina prijateljstva s Slovenijo v prihodnosti oblikovana tudi v njihovem parlamentu.

Klakočar Zupančič je v pogovoru poudarila tudi pomembnost vzpostavitve povezav z državami zunaj EU-ja, saj se spoprijemamo z različnimi krizami, zaradi katerih smo lahko zelo ranljivi. Pri tem je med drugim navedla vojno v Ukrajini, energetsko in ekonomsko krizo, še vedno prisotno pandemijo covida-19, so sporočili iz DZ-ja.

Sogovornika sta spregovorila tudi o širitvi EU-ja na države Zahodnega Balkana in se strinjala, da je perspektiva članstva za te države zelo pomembna. Pogovor pa sta končala z izmenjavo mnenj glede turističnega potenciala, ki ga imata tako Slovenija kot Portugalska, in različnih možnosti sodelovanja obeh držav, ki pri tem obstajajo.

Sorodna novica Ministrica Tanja Fajon s portugalskim kolegom iskala možnosti za krepitev sodelovanja med državama

Krepitev gospodarskega sodelovanja

S portugalskim ministrom se je sicer že v torek sešla zunanja ministrica Tanja Fajon. Osrednji temi njunega pogovora sta bili krepitev gospodarskega sodelovanja med državama, zlasti investicij, in krepitev sodelovanja EU-ja s sredozemsko regijo. Kot pomembno sta poudarila tudi sodelovanje na področju obnovljivih virov energije.

Cravinho je takrat dejal, da globoko spoštuje Slovenijo in da je sodelovanje med Slovenijo in Portugalsko lahko, saj državi delita enake vrednote. Vendar pa je poudaril, da v dvostranskih odnosih obstaja prostor za nadgradnjo, in napovedal, da bosta državi okrepili sodelovanje na področju obnovljive energije, povezovanja pristanišč, zelene in digitalne preobrazbe.