Ustavno sodišče zavrglo presojo uredbe o pomorski pilotaži

Ustavno sodišče je odločilo, da člena uredbe o obliki in načinu izvajanja gospodarske javne službe pomorske pilotaže nista v neskladju z ustavo. Pobudo družbe Piloti Koper za presojo nekaterih drugih členov uredbe pa je zavrglo, so danes sporočili iz ustavnega sodišča.

 Foto: Tomaž Primožic/FPA
Foto: Tomaž Primožic/FPA

LJUBLJANA > Vlada Marjana Šarca je v začetku leta 2020 z odlokom določila zagotavljanje pomorske pilotaže v obliki javnega podjetja, katerega ustanoviteljica je država, upravljalec pa Slovenski državni holdinga (SDH). SDH je nato ustanovil podjetje Kopp izobraževanje, ki je maja 2020 prevzelo pomorsko pilotažo v koprskem pristanišču, ki jo je do tedaj in od leta 1996 opravljala družba Piloti Koper.

Družba Piloti Koper se je zato obrnila na ustavno sodišče. Trdila, da je uredba protiustavna tudi zaradi nezakonitega postopka njenega sprejetja, saj jo je sprejela vlada, ki je bila v odstopu. Menila je, da pomorski zakonik daje zgolj podlago, da vlada omeji število izvajalcev, ne pa tudi podlage za podelitev izključne pravice enemu izvajalcu. Vlada je tako po njihovem podelila zakonski monopol javnemu podjetju.

Družba Piloti Koper je predlagala zadržanje uredbe, a tega ustavno sodišče maja 2020 ni storilo. Sedaj je presodilo, da člena uredbe, ki govorita o obliki izvajanja ter izvajalcu gospodarske javne službe, nista v neskladju z ustavo. Pobudo za presojo členov, ki govorijo o ceni in njenem oblikovanju za storitev pilotaže, letnem nadomestilu, stroških, prihodkih, dobičku, nadzoru in o pogodbi z izvajalcem, pa je zavrglo.


Najbolj brano