Statistika

Jelinčič izpusti vsako drugo glasovanje v državnem zboru

Mihael Korsika
4. 11. 2021, 05.45
Posodobljeno: 4. 11. 2021, 07.21
Deli članek:

Glasovanje v državnem zboru največkrat izpusti predsednik in vodja poslanske SNS Zmago Jelinčič, ki je prisoten le na 51,1 odstotka glasovanjih, kažejo podatki Parlametra. Najbolj redkobeseden poslanec je nadomestni poslanec Leon Merjasec iz SDS, ki je od marca lani v parlamentarnih govorih izgovoril dobrih 1500 besed.

Primož Lavre
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je najmanjkrat prisoten poslanec na glasovanjih.

Izredna seja plenarna državnega zbora je bila pretekli teden prekinjena, ker ob nenapovedanem glasovanju o proceduralnem predlogu opozicijskega poslanca Marka Koprivca iz vrst Socialnih demokratov državni zbor ni bil sklepčen.

Od 90 izvoljencev ljudstva, ki za svoje delo mesečno prejemajo od 3200 do 5700 evrov bruto plače, jih je bilo ob torkovem glasovanju o proceduralnem predlogu Koprivca namreč prisotnih le 22, za sklepčnosti v veliki dvorani državnega zbora pa bi jih moralo sedeti najmanj 46.

S pomočjo spletne aplikacije Parlameter smo preverili, kateri poslanke in poslanci ter poslanske skupine so največkrat in najmanjkrat prisotni na glasovanjih v okviru plenarnih zasedanj slovenskega parlamenta.

Na prvem mestu Desus, zadnja SNS

Večino v parlamentu praviloma zagotavljajo koalicijski poslanci, zato je presenetljivo, da največjo udeležbo na glasovanjih prispeva poslanska skupina Desus, katere člani so na glasovanjih prisotni v 97,2 odstotka primerih. Sledi koalicijska SMC z 96,7 odstotka, na tretjem mestu je največja opozicijska stranka LMŠ (93,4 odstotka), šele na četrtem pa je največja vladna in parlamentarna poslanska skupina SDS (93,3). Edina poslanska skupina stranke, ki izpusti več kot petino vseh glasovanj, je SNS (79,1), ki je z vlado podpisala sporazum o sodelovanju.

Predsedniku SNS in vodji poslanske skupine Zmagu Jelinčiču sicer pripada naziv največkrat »pogrešanega« poslanca na glasovanjih. Jelinčič v državnem zboru izpusti skoraj vsako drugo glasovanje, saj je bil na njih po podatkih Parlametra prisoten le v 51,1 odstotkih. Jelinčiču na dnu lestvice družbo delata še dva predsednika opozicijskih strank, in sicer je predsednik LMŠ in nekdanji premier Marjan Šarec na dosedanjih glasovanjih svojo prisotnost potrdil v 69,6 odstotka primerih.

Za poldrugo odstotno točko je Šarca prehitela predsednica SAB Alenka Bratušek, ki je bila prva premierka v zgodovini Slovenije. Bratuškova je v poslanske klopi kot nadomestna poslanka sedla februarja letos, v devetih mesecih mandata pa je sodelovala na 71,4 odstotka glasovanjih.

Na četrtem mestu od zadaj je poslanka Levice Violeta Tomič (73,5), prvo peterico pa zaključuje še tretji predsednik oziroma vodja opozicijske stranke Levica Luka Mesec, ki se je udeležil 76,8 odstotka glasovanj.

Največkrat govori Tanko, najbolj gostobeseden Polnar

STA
Poslanec poslanske skupine Desus Robert Polnar je najbolj gostobeseden predstavnik ljudstva.

Aktivnost poslancev med sejo je razvidna iz podatkov o številu govorov na sejo in številu izgovorjenih besed. Poslanski zbor največkrat nagovorita poslanca SDS Jože Tanko in Desusa Branko Simonovič, ki imata v povprečju 39 govorov na sejo, na tretjem mestu po številu govorov na sejo se je uvrstila Tina Heferle (29 govorov na sejo).

Absolutna zmagovalka v kategoriji najmanjšega števila nastopov je koalicijska poslanka Nada Brinovšek (SDS), katere povprečje nastopov v dobrih treh letih mandata aktualnega sklica državnega zbora na sejo znaša »0«. Le malce bolj so se odrezali poslanca Alenka Jeraj (SDS) in Boris Doblekar (oba SDS) ter vodja poslanske LMŠ Brane Golubovič, ki imajo v povprečju zgolj en govor na sejo državnega zbora.

Najbolj gostobeseden poslanec pa je Robert Polnar, ki je bil izključen iz Desusa, a je še vedno član njihove poslanske skupine. V aktualnem mandatu je na plenarnih sejah izrekel 620.293 besed, na zmagovalni oder pa so se uvrstili še Franc Trček iz SD (559.309 besed) in Miha Kordiš iz Levice (410.309 besed). Na drugem koncu lestvice, kjer domujejo najbolj »sramežljivi« poslanci, so Leon Merjasec (1688 besed) in Ljubo Žnidar iz SDS (10.936 besed) ter Mihael Prevc iz NSi (11.962 besed).

Za lažjo predstavo upoštevajmo strokovne ugotovitve, da je za najboljšo razumljivost govora primerna hitrost okoli 120 izgovorjenih besed na minuto. Če bi govorili brez prestanka, bi Polnar za svoje poslanske govore v aktualnem mandate porabil 5196 minut oziroma tri dni in 14 ur neprekinjenega govora, Trček bi za svoje nastope porabil tri dni in pet ur, Miha Kordiš pa dva dneva in devet ur. Merjasec, ki je mandat nadomestnega poslanca prevzel marca lani, pa bi porabil zgolj 14 minut, Žnidar 91 minut in Prevc 99 minut.