NA EVROVIZIJI SLAVJE ŠVICE: Slovenska predstavnica na dnu lestvice

Svet

Na 68. tekmovanju za pesem Evrovizije se je za zmago potegovalo 26 držav; v finalu jih je nastopilo 25. Zmagovalna skladba The Code raperja Nema prihaja iz Švice; prepričala je tako strokovno žirijo kot občinstvo. Na drugo mesto se je uvrstil hrvaški predstavnik Baby Lasagna, na tretje pa Ukrajinki Alyona Alyona in Jerry Heil. Slovenska predstavnica Raiven se je uvrstila na 23. mesto.

O zmagovalcu je odločalo vseh 37 držav, ki so nastopile na Evroviziji. Polovico glasov je prispevala strokovna žirija, drugo polovico občinstvo. Veliki finale se je začel s pozdravom švedske prestolonaslednice princese Viktorije iz kraljeve palače in Waterloojem skupine Abba, ki je Švedski odpela in odplesala pred 50 leti prvo evrovizijsko zmago in skupino izstrelila med največje zvezde svetovne glasbe. Pesem Waterloo so tokrat zapeli trije nekdanji evrovizijski zmagovalci, švedski pevki Carola in Charlotte Perrelli ter drag kraljica Conchita Wurst.

Letošnja Evrovizija je bila znamenju poostrenih varnostih ukrepov in protestov, tako propalestinskih kot proizraelskih. Za ogreto ozračje je poskrbela tudi izključitev nizozemskega predstavnika Joosta Kleina s strani EBU zaradi "neprimernega obnašanja" ob neavtoriziranem snemanju. Pod vprašajem je bil tudi nastop izraelske predstavnice Eden Golan, ki je sprožil vprašanje, ali je zaradi vojne v Gazi primerno, da je Izraelka nastopa na Evroviziji.

FULL RESULTS ⬆️ #Eurovision2024

Posted by Eurovision Song Contest on Saturday 11 May 2024

V velikem finalu je slavila Švica z raperjem Nemom in skladbo The Code (Koda). Za svoj nastop je prejel 591 točk. Na drugo mesto se je s 547 glasovi uvrstil Baby Lasagna alias pevec Marko Purišić s skladbo Rim Tim Tagi Dim. Na tretje mesto sta se s 453 točkami uvrstili ukrajinski predstavnici, raperka Alyona Alyona in pevka Jerry Heil s skladbo Teresa & Maria.

The winner of the 68th Eurovision Song Contest - Switzerland ???????? #Eurovision2024

Gledalci in poslušalci, ki so letos lahko glasovali po telefonu ali spletu že od začetka letošnjih evrovizijskih nastopov, so sicer največ točk, 337, namenili hrvaškemu predstavniku. Od strokovnih žirij je Baby Lasagna prejel 210 točk.

Slovenska predstavnica Raiven se je med 25 tekmovalci uvrstila na 23 mesto; od strokovnih žirij je prejela skupno 15 točk, od gledalcev in poslušalcev pa 12.

Na družbenem omrežju X ji je slovenska vlada čestitala za "odličen nastop".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  12 .05. 2024 ob  11: 43
15
Sodeč po slikah bi se dalo sklepati, da je bil neki karneval. Precej slab.
 |  12 .05. 2024 ob  10: 24
-7
Lep uspeh Izraelske predstavnice.
-5
Miura |  12 .05. 2024 ob  09: 55
12
Raiven je bila v FINALU!!!! Uau ........ metanje denarja skozi okno ...... kolikokrat šejQuery112303078839834309972_1715500389037