0 28.04.2024 20:11:55

Zaslužena zmaga Jacka Holderja

Matej Žagar pred startom ene od voženj.
psno
Uvod v novo spidvejsko sezono je pripadel Avstralcu Holderju, ki je prišel do premierne zmage. Avstralsko slavje je kljub padcu na dirki dopolnil Jason Doyle. Svetovni prvak Zmarzlik po dolgem času brez stopničk, Matej Žagar dirko končal na 15. mestu s štirimi točkami.

Že zgodaj popoldne je bilo v soboto v hrvaškem Međimurju obsedno stanje. Kolone avtomobilov in tudi avtobusov so se valile proti stadionu Milenium v Donjem Kraljevcu. Kmalu po koncu uradnega treninga pa so v medijski center začele prihajati novice. Najprej, da je zmanjkalo uradnih biltenov za spremljanje dirke, kmalu zatem pa, da so razprodana vsa sedišča. Organizatorji so se znašli in dali v obtok še stojišča. Tako je bil stadion prenapolnjen že dobro uro pred dirko. Zato je bilo razumljivo ob zaključku dirke, pred samim startom finala, videti Zvonka Pavlica, očeta kluba in stadiona v Donjem Kraljevcu in glavnega projektanta za GP dirko, ter njegovega sina Jurico vsa nasmejana. Zavedala sta se, da so opravili izvrstno delo tudi s pripravo steze, za katero sta skrbela sama z velikimi in novimi traktorji. Že takrat so deževale čestitke. Tako je SK Unia Goričan, klub organizator, pripravil odlično izhodišče za samo dirko.

Sama dirka se je začela brez kakšnih večjih razburjenj, bilo pa je tudi nekaj presenečenj. Že hitro pa se je videlo, da sta startni poziciji B in C absolutno veliko boljši, medtem ko se je bilo iz zunanje D pozicije skoraj nemogoče pripeljati do kakšne točke. Le Avstralcu Holderju in Angležema Lambertu in Bewleyu je uspelo po enkrat s tega mesta priti do dveh točk. večina pa jih je ostala brez njih. Proti koncu dirke je postajala tudi notranja A pozicija malce boljša in primerljivejša z B in C. Vse to je bilo pomembno kasneje pri izbiranju pozicij za polfinale.

Do prvega večjega razburjenja na dirki pa je prišlo v sedmi vožnji, v kateri je nastopil tudi Matej Žagar, ki je zelo spodobno startal. V zaključku prvega ovinka je dvignilo motor Avstralcu Jasonu Doylu. Ko je že kazalo, da ga bo le ujel, ga je še enkrat dvignilo, pri čemer je zadel še Angleža Woffindena in grdo padel, trdoto tal pa je ob tem občutil tudi Anglež. V ponovljenem startu brez Doyla je kot strela švignil s starta naš nekdanji serijski prvak Matej Žagar. Odločno je za njim krenil tudi Latvijec Lebedjevs, medtem ko je daleč zadaj ostal nekdanji trikratni svetovni prvak Tai Woffinden. V drugem krogu je v ciljnem ovinku Latvijec storil napako in ga je odneslo v ogrado. Hitro se je pobral in želel zapustiti stezo, toda sodnik je prehitro prekinil vožnjo in izločil tudi njega. V tretji ponovitvi je vožnjo dobil Woffinden, medtem ko je Matej osvojil preostali dve točki. Za nekdanjega prvaka so bile to edine točke in je bil na koncu zadnji. Ljubljančan je po točki v prvi vožnji, to osvojil tudi v tretji, potem pa je bil dvakrat zadnji. Štiri točke so bile dovolj le za predzadnje mesto. Če bi imel še točko več (tisto proti Taiju), bi bil za dve mesti višje. Vožnje našega prekaljenega voznika so bile solidne, toda ima žal premalo kilometrine, da bi lahko bil uspešnejši. Dodajmo tudi, da svoje priložnosti ni dočakal prvak Matic Ivačič, sicer prva rezerva na dirki.

Najboljša osmerica se je potem pomerila v dveh polfinalih. V prvem je bil najboljši Jack Holder iz pozicije B, presenetil pa je njegov rojak Doyle, ki je prišel do finala iz pozicije D. V drugem polfinalu je bil razplet enak. Zmagal je svetovni prvak Zmarzlik, do drugega mesta pa je prišel Šved Lindgren. Tako sta brez finala nepričakovano ostala Nemec Huckenbeck in Anglež Lambert, medtem ko sta bila Poljak Kubera in Danec Madsen prepočasna. V velikem finalu je večina na stadionu pričakovala, da bo Bartek prišel do tretje zaporedne zmage na Hrvaškem in do novega rekorda v GP zmagah. Toda to je bil račun brez krčmarja, saj je Jack Holder izvrstno startal v svojem šestem finalu in prišel do svoje prve zmage. Ob startu je odlično zaprl tudi Poljaka in Jason Doyle je tako pripeljal do drugega mesta in dvojne avstralske zmage. Tudi Fredrik Lindgren je bil zadovoljen s tretjim mestom, medtem ko je po dolgem času Bartek ostal brez stopničk.

Naslednja dirka bo 11. maja v Varšavi. V tem tednu bodo na sporedu kvalifikacije za EP. Ena od dirk bo v soboto v Krškem, kjer bosta nastopila Ivačič in Grmek, medtem ko bo Omerzel v sredo vozil v Debrecenu na Madžarskem.