Progasti goz foto Davorin Tome Svet24.si

Išče se največja slovenska kača! Ljudem je ...

220820-Zel-3615 Svet24.si

Foto: Za “sendvič” vestno opravijo svoj hobi

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

robert golob vecer rb Reporter.si

Trojni strel v koleno za Gibanje Svoboda ...

kidd doncic Ekipa24.si

Kakšno je najnovejše zdravstveno stanje Luke ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Še kriminalistka se je zgražala: mamo, ki je doma šolala otroka, je CSD obravnaval kot izprijence, ki otroke napeljujejo k prostituciji in drogam!

Deli na:
Še kriminalistka se je zgražala: mamo, ki je doma šolala otroka, je CSD obravnaval kot izprijence, ki otroke napeljujejo k prostituciji in drogam!

Fotografija je simbolična. - Foto: Zarja Jana

Pogovarjali smo se z glasbenico iz Prekmurja, ki je svojega otroka šolala na domu in po spletu na ameriški zasebni šoli West River Academy, vendar je po končanem sodnem postopku moral otrok v šolske klopi. Zakaj je prekinila stike z osnovno šolo, kako se je spopadala z CSD in policijo ter zakaj ne zaupa javnemu šolskemu sistemu.

Zdaj otrok obiskuje sedmi razred osnovne šole. Otroka je skladno z zakonom ZOsn in dogovorom z osnovno šolo šolala na domu od prvega razreda, po koncu vsakega šolskega leta pa je opravljal izpite. Zapletlo se je po 6. razredu, ko je bil v času, ko bi moral opravljati izpite, dvakrat operiran.

Ravnateljica je sledila navodilu ministrstva za šolstvo, otroku izdala spričevalo z negativnimi ocenami, čeprav ni bil prisoten pri izpitih, ter mu po navodilu glavnega šolskega inšpektorja odredila ponavljanje 6. razreda v osnovni šoli. S tem se njegova mama ni strinjala, zato ga je hotela izpisati iz šole, še naprej ga je šolala na domu, hkrati pa ga je vpisala na WRA, saj je pričakovala, da bo ta zasebna šola kmalu vpisana v register. Za enoletno šolnino na WRA je plačala 480 evrov.

Kot pravi, gre za mednarodno priznano dopisno šolo, ki deluje že v 28 državah po svetu, otrok z njo komunicira v angleščini, ki jo odlično obvlada, poleg tega se je lahko v času šolanja na domu naučil igrati na glasbeni inštrument in tehnike petja, raziskoval je astronomijo, zgodovino, ples in še mnogo tega.

Takšen način pouka je bil zanj najbolj ustrezen, ki pa se je kmalu končal, saj je ravnateljica osnovne šole zoper starše sprožila postopek v CSD in na policiji. Po sedmih mesecih ga je morala mama skladno s sodno odredbo, ki je bil dobesedno prepis predloga CSD, poslati v šolo, kjer je v treh mesecih napravil 6. razred.

Ob tem pa je mama, kot pravi, doživljala agonijo. Uslužbenka v CSD naj bi prepričevala njenega bivšega moža, naj mami odvzame skrbništvo za otroka in ga pošlje v šolo.

Ob tem pa je mama, kot pravi, doživljala agonijo. Uslužbenka v CSD naj bi prepričevala njenega bivšega moža, naj mami odvzame skrbništvo za otroka in ga pošlje v šolo. Zaradi tega je zoper njo sprožila postopek pred častnim razsodiščem Socialne zbornice Slovenije, ki pa o zadevi po sedmih mesecih vložitve še ni razpravljalo. Sicer pa naj bi bila ena od uslužbenk v CSD na trenutke razumevajoča, toda zaradi zakonodaje pač niso mogli ravnati drugače.

Tudi kriminalistka, ki je obravnavala njen primer, je bila zgrožena, saj je bila v postopku zaradi zanemarjanja otroka in surovega ravnanja, tovrstni postopki pa se sicer podajajo proti osebam, ki svoje otroke napeljujejo k prostituciji in drogam. Na koncu je bila kazenska ovadba zoper njo zavržena.

»Javna šola je preživeta in ne spodbuja genialnosti otrok, ampak jih pripravlja le za služenje sistemu, uradna statistika pa s tem povezano ugotavlja močno povečano nasilje med vrstniki in velik porast psihičnih stisk otrok. Starši s šolanjem na domu otrokom omogočamo nadstandard, ker nas zanimajo visoke vrednote življenja. V visokotehnološki in informacijski družbi ne more biti sporno izobraževanje otrok po spletu.

Ne želimo spreminjati šolskega sistema, ampak verjamemo, da imamo skladno z mednarodnimi konvencijami, katerim se je Republika Slovenija zavezala, pravico, da izbiramo način izobraževanja otrok. Starši delujemo zakonito in po mednarodnih zavezah. Sklicujemo se na neodtujljivo pravico do samoodločbe za svoje rojence. To nam omogoča tudi slovenska ustava, ki jo bo treba s strani javnih organov začeti pravilno razumeti,« pravi naša sogovornica, glasbenica iz Prekmurja, zagovornica rodovne šole, z opravljenim izobraževanjem vzgoje za življenje na Inštitutu Lila v Ljubljani ter nekdanja učiteljica glasbe, ki bo svojo pravico iskala še naprej, tudi na Evropskem sodišču za človekove pravice, če bo treba.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24