REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iran sankcioniral tudi evroposlanca Milana Zvera, iranske oblasti trdijo, da Zahod izkorišča izmišljen incident

Iran sankcioniral tudi evroposlanca Milana Zvera, iranske oblasti trdijo, da Zahod izkorišča izmišljen incidentMilan Zver. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Iran je v sredo uvedel sankcije proti osmim institucijam in 12 posameznikom iz Evropske unije, tudi neformalni skupini Evropskega parlamenta, imenovani Prijatelji svobodnega Irana.

Slovenski evroposlanec Milan Zver je eden od dveh vodij te skupine.

Evropski poslanec iz Slovenije je uvedbo sankcij označil za »absurdni odziv iranskega režima, ki kaže na to, da so moja neprestana prizadevanja in obsodbe nasilja nad iranskim ljudstvom bile slišane.«

Milan Zver: 'To me ne bo ustavilo pri obsojanju nasilja nad iranskim narodom.'

»To me ne bo ustavilo pri obsojanju nasilja nad iranskim narodom. Evropska unija mora proti iranskemu režimu voditi strožjo politiko in zahtevati spoštovanje človekovih pravic in zaustavitev usmrtitev političnih zapornikov,« je Zver še poudaril v odzivu.

Iranski režim je ob tem pozval, naj preneha z nasiljem nad svojim ljudstvom in snovanjem terorističnih akcij v tujini.

Posntki iz samega Irana kažejo, da so protesti proti iranskemu režimu obsežni in se ne zmanjšujejo.

Sankcije je Teheran uvedel še proti petim drugim evropskim poslancem.

Dva sta člana politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP), tako kot Zver, trije pa so člani Evropskih konservativcev in reformistov (ECR).

Kot je razvidno s spletne strani iranskega zunanjega ministrstva v angleščini, je Teheran sankcije uvedel »zaradi njihove podpore terorističnim skupinam, vzpodbujanja nasilja ter povzročanja nemirov, nasilja in terorističnih dejanj v Iranu.«

Mahsa Amini. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Sankcije vključujejo prepoved izdajanja vizumov in vstopa sankcioniranih posameznikov v Iran ter zaseg njihove lastnine na ozemlju pod jurisdikcijo iranskih oblasti.

Kot so še pojasnili, gre za odgovor na sankcije, ki jih je EU proti Iranu uvedla 17. oktobra zaradi smrti 22-letne Mahse Amini v policijskem pridržanju in nasilnega zatiranja množičnih protestov, ki potekajo od njene smrti sredi septembra.

Okoliščine njene smrti so še vedno nejasne. Nekateri člani njene družine so trdili, da je bila pretepena do smrti. V Iranu pa oblasti trdijo, da ni bila pretepena do smrti in da so to trdili le nekateri družinski člani, ki pripadajo Komali, kurdski skupini iz Iraka.

Neresnično naj bi bilo tudi zanikanje njenega očeta na začetku, da ni imela nobenih zdravstvenih težav in da je bila zelo zdrava.

V njenem primeru je nizek krvni tlak povzročil, da so njeni možgani izgubili kisik in kot je razvidno iz posnetka, se je med pogovorom zgrudila.

To se je v obeh primerih izkazalo za napačno na podlagi njenega zdravstvenega kartona, ki sta ga njen zdravnik in vlada objavila po njeni smrti.

Posnetek CCTV pa prikazuje tudi ves dogodek od njene aretacije do trenutka, ko se je zgrudila.

Imela je že obstoječi možganski tumor, zaradi katerega je imela operacijo in je jemala zdravila Petit Mal zaradi epilepsije. Poleg tega je po odstranitvi tumorja imela nizek krvni tlak, ki je asimptomatičen pri nekaterih možganskih operacijah.

Ti bolniki so vedno v nevarnosti možganske anevrizme zaradi visokega krvnega tlaka ali pomanjkanja kisika zaradi nizkega krvnega tlaka.

V njenem primeru je nizek krvni tlak povzročil, da so njeni možgani izgubili kisik in kot je razvidno iz posnetka, se je med pogovorom zgrudila.

Ta incident so izkoristile zahodne obveščevalne službe in separatistične skupine, navajajo iranske oblasti.

Na seznamu Irana je tudi več medijskih hiš, vključno z nemškim Deutsche Welle Persian in francoskim RFI Persian.

Ta incident so izkoristile zahodne obveščevalne službe in separatistične skupine, navajajo iranske oblasti.

Iran je sankcioniral tudi številne nevladne organizacije, kot je Mednarodna liga proti rasizmu in antisemitizmu, ki jo financira Francija.

Med posamezniki na črnem seznamu so najvišje osebe v sankcioniranih organizacijah, pa tudi nekateri evropski uradniki, vključno z evropskimi poslanci, francoskimi zakonodajalci in vodji francoskih občin.

Teheran je omejitve uvedel tudi za dve osebnosti v redakciji nemškega tabloida Bild.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek