Turški medijski regulator RTUK je eno uro po dogodku turškim medijem prepovedal poročati o eksploziji. S tem naj bi po lastnih navedbah
Turški medijski regulator RTUK je eno uro po dogodku turškim medijem prepovedal poročati o eksploziji. S tem naj bi po lastnih navedbah "preprečili paniko". Foto: Reuters

Soylu je za napad obtožil kurdske borce povezane s PKK-jem, ki jo Ankara in njeni zahodni zavezniki opredeljujejo kot teroristično organizacijo. "Menimo, da je bil ukaz za napad izdan iz Kobaneja," je še dodal, pri čemer je mislil na sirsko mesto blizu turške meje, v katerem so leta 2015 potekali spopadi med kurdskimi borci in skrajno Islamsko državo.

Stranko PKK je za napad v Carigradu obtožil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Stranka že od osemdesetih let prejšnjega stoletja vodi uporniško gibanje za kurdsko samoupravo na jugovzhodu Turčije. Prav tako je redno tarča turških vojaških operacij in je v središču spora med Švedsko in Turčijo, ki od maja blokira vstop te skandinavske države v Nato.

Stranka PKK je zanikala kakršno koli vlogo v smrtonosnem bombnem napadu. "Naši ljudje in demokratična javnost natančno vedo, da nismo povezani s tem incidentom in da ne sprejemamo dejanj, katerih tarča so civilisti," je skupina zapisala v izjavi, ki jo je objavila kurdska tiskovna agencija Firat.

Eksplozija je odjeknila v nedeljo popoldne na ulici Istiklal blizu trga Taksim v središču mesta v času, ko je bilo tam veliko ljudi.

Oblasti so kmalu po napadu sporočile, da je šlo za teroristični napad, ki ga je izvedla ženska. Minister za pravosodje Bekir Bozdag pa je pri tem pojasnil, da je ženska več kot 40 minut sedela na eni od klopi, nato pa je vstala in tam pustila torbo.

"Minuto ali dve kasneje je prišlo do eksplozije. Obstajata dve možnosti. Ali je bil v vrečko nameščen mehanizem, ki je eksplodiral, ali pa je nekdo eksplozijo sprožil na daljavo," je dejal in poudaril, da so vsi podatki o tej ženski trenutno pod drobnogledom.

Danes je turška policija po navedbah zasebne televizije NTV sporočila, da je ženska sirske narodnosti in da je že priznala, da je naročilo za napad prejela od PKK-ja.

Na napad se je hitro odzvala sosednja Grčija, ki je obsodila eksplozijo ter izrazila sožalje turški vladi in ljudem. Francoski predsednik Emmanuel Macron je v sporočilu zapisal: "Deležni smo vaše bolečine. V boju proti terorizmu vam stojimo ob strani." Odzval pa se je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je v turščini na Twitterju zapisal, da je "bolečina prijateljskega turškega ljudstva tudi naša bolečina".

Napad so obsodile tudi ZDA, pri čemer je tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre dejala, da v boju proti terorizmu stojijo z ramo ob rami s svojo zaveznico. Minister Soylu pa je danes javno zavrnil izrečeno sožalje, ki so ga njegovi vladi namenili iz Washingtona. Turške oblasti namreč že dlje časa obtožujejo Washington, da dobavlja orožje kurdskim borcem na severu Sirije, ki jih Ankara opredeljuje kot teroriste.

V zadnjih letih več napadov

Na omenjeni ulici se je samomorilski teroristični napad zgodil marca 2016, ko so bili ubiti štirje turisti – trije Izraelci in Iranec, 39 ljudi pa je bilo ranjenih.

V preteklih letih so kurdski, islamski in levičarski skrajneži v Carigradu izvedli že več napadov. Delavska stranka Kurdistana (PKK) je prevzela odgovornost za dvojno eksplozijo pred carigrajskim nogometnim stadionom decembra 2016, v katerem je bilo ubitih 38 ljudi, ranjenih pa 155. Turčija, EU in ZDA so PKK uvrstili na seznam terorističnih organizacij.

Turčija je v zadnjih letih izvedla tri ofenzive proti kurdski milici YPG na severu Sirije, nazadnje leta 2019, potem ko so zavzele več kilometrov ozemlja.