Ormož

Obljube o službah, ki jih potem ni, domačini so razočarani in jezni

Senka Dreu
16. 1. 2024, 20.20
Deli članek:

V senci poslovnih uspehov podjetja Carthago Slovenija s sedežem v Odrancih in novim obratom v Ormožu, kjer so v začetku lanskega decembra izdelali že tisoč vozil, se skrivajo očitki o načinu zaposlovanja v podjetju.

Črtomir Goznik
V obratu v Ormožu predelujejo kombije.

Pred kratkim je bilo na spletni strani podjetja objavljenih 11 prostih delovnih mest za obrat v Ormožu, v Odrancih pa iščejo 15 novih sodelavcev. Kljub temu se za našega sogovornika, ki je želel ostati anonimen, v družini Carthago očitno ne najde mesta.

Hladen tuš v drugem krogu

»V podjetje sem poslal že pet prošenj za delo. Povabili so me na prvi pogovor, kjer so mi jasno in glasno dali vedeti, da me vidijo ne le na enem, pač pa kar na treh delovnih mestih. Nekaj dni zatem sem dobil termin še pri direktorici Sandri Županec, na katerega sem se zaradi povedanega odpravil optimističen in poln upanja. Prisoten je bil tudi vodja proizvodnje, ki me je bil pripravljen takoj zaposliti na delovnih mestih, ki so mi jih omenili na prvem pogovoru. A sem kmalu zatem doživel hladen tuš; iz Carthaga sem namreč prejel dopis, v katerem so mi sporočili, da zanje nisem ustrezen kandidat.

Razočaranje je bilo zaradi obetavnega začetka seveda še toliko večje. Ko sem se na to temo začel pogovarjati z drugimi, pa sem ugotovil, da še zdaleč nisem edini, ki je doživel podobno. Zaradi zaprtja tovarne Safilo, ki je bila velik zaposlovalec, je stanje na ormoškem delovnem prostoru še posebej občutljivo, še bolj pa zato, ker je slišati, da podjetje raje pošilja delavce iz obstoječega objekta v Odrancih v Ormož oziroma raje zaposluje tujce kot občane,« pripoveduje mladi Ormožan, ki se je od prve zavrnitve prijavil še na večino drugih razpisanih prostih delovnih mest v Carthagu, a za vsa prejel negativen odgovor.

Majda Horvat
Carthago naj bi bil paradni konj med družbami v regiji.

Zaman čakala na odgovor

Skoraj istočasno se nam je oglasila tudi gospa, ki prav tako ugotavlja, da je v Carthagu »praktično nemogoče dobiti delo, čeprav vedno iščejo nove delavce«. »Pred tremi meseci je bil objavljen razpis za 30 delovnih mest. Poslala sem kar nekaj prošenj, a brez kakršnegakoli odgovora. Zato sem poklicala na upravo, da vidim, kaj se dogaja. Rečeno mi je bilo, naj počakam, saj bom o odločitvi pisno obveščena. Pa spet ni bilo nič. Vem, da nisem edina, da tako ignorirajo marsikoga ali, kar je še huje, obljubijo zaposlitev, ki je potem ni. Tamkajšnji delavci pravijo, da se zaposluje prek zvez in poznanstev, moti pa me tudi, da v ormoškem obratu dela veliko Hrvatov, domači pa ne dobimo priložnosti.« Ker intenzivno išče službo, pošilja prošnje tudi na Ptuj in v Maribor, a ji tam vsi po vrsti odgovarjajo, da ne pride v poštev zaradi previsokih potnih stroškov.

Za očitke o nenavadnem načinu zaposlovanja v Carthagu je javnost sicer prvič slišala konec leta 2022, ko je za pomurski Vestnik anonimno spregovoril fant, ki mu je bila prav tako obljubljena služba v podjetju. Poslali naj bi ga že tudi na zdravniški pregled, opravil je izpit iz varnosti pri delu ter v prejšnji službi podal odpoved, kot naj bi mu svetovali kadrovnica in direktorica odranskega podjetja.

V stari službi dal že odpoved

Toda namesto pričakovanega klica za podpis pogodbe ga je čakal šok, saj je prejel obvestilo, da ga ne bodo zaposlili, kadrovnica pa naj bi mu celo priporočila, da bivšega delodajalca zaprosi, da ga vzame nazaj … Razočaran nad brezčutnim igranjem z usodami je ostal brez prihodkov in zdravstvenega zavarovanja. Ker je sam dal odpoved, mu tudi niso pripadle nobene pravice, ki so jih sicer deležni delavci ob izgubi zaposlitve.

/
Proizvodnja sloni na visoki tehnologiji, domači delavci pa so razočarani.

V vodstvu podjetja so takrat pojasnili, da do omenjene zaposlitve ni prišlo, ker so se »v postopku zaposlovanja potrebe po novih sodelavcih v proizvodnem procesu zmanjšale«. Ker je bil razpis za »njegovo« delovno mesto nato še kar nekaj časa objavljen, je bil zavrnjeni kandidat prepričan, da je službo po prijateljskih linijah dobil nekdo drug, kar pa so v Carthagu odločno zanikali.

»Zaposlujemo transparentno in najboljši kader«

Kakor zanikajo tudi v začetku omenjene očitke. Direktorica Sandra Županec se na naše večkratne klice in sporočila ni odzvala, je pa na temo zaposlovanja dala pisno izjavo za radio. V njej je poudarila, da zaposlovanje v Carthagu poteka transparentno in v skladu z zakonom o delovnih razmerjih, ki v svojem šestem členu prepoveduje kakršnokoli diskriminacijo. Povedala je, da zmeraj iščejo najboljši kader, ki ga ponuja trg delovne sile, največje potrebe pa imajo po mizarjih, mehatronikih, elektro- in strojnih tehnikih ter inženirjih strojništva, elektrotehnike in lesarstva.

»Prosta delovna mesta in postopek izbire so objavljeni na naši spletni strani, razgovori pa potekajo v dveh krogih, kjer preverjamo znanje in sposobnosti kandidata, za katerega se sklepa pogodba. Neizbranega kandidata pisno obvestimo o tem, izbrani pa dobijo možnost za rast in razvoj v mednarodnem visoko tehnološko orientiranem podjetju, poleg tega odličnost zasledujemo ne le v produktih, ampak tudi v odnosih z našimi zaposlenimi.«