Wagenknecht velja za populistično levičarsko političarko. Foto: Reuters
Wagenknecht velja za populistično levičarsko političarko. Foto: Reuters

Pešanje nemškega gospodarstva z visokimi cenami energije in inflacijo je spodkopalo podporo stranki levosredinske vladne koalicije pod vodstvom kanclerja Olafa Scholza, ki jim je v javnomnenjskih anketah močno padla podpora in ne zaostajajo le za glavno opozicijsko stranko krščanskih demokratov (CDU), ampak tudi za skrajno desno Alternativa za Nemčijo (AfD).

"Mnogo jih ne ve več, koga bi volili, ali pa volijo desnico iz besa in obupa," je dejala Wagenknecht, ki je med letoma 2015 in 2017 sovodila stranko Levica (Die Linke). "Tako ne more iti več naprej, sicer verjetno čez deset let ne bomo več prepoznali lastne države," je še dodala vodja Zavezništva Sahra Wagenknecht.

Pozvala je k strožjim omejitvam priseljevanja in nasprotuje pošiljanju orožja Ukrajini. "Opisali so me kot blizu Putinu ali prorusko, ker sem želela rešitev vojne v Ukrajini s pogajanji," je pojasnila. "Vaša zakonita pravica je, da nas ne marate ali ne delite naših stališč. Toda ... ne uberite poceni poti in ne pripisujte nam stvari, ki jih ne predstavljamo."

Na podlagi ankete Civey za T-Online si približno 20 odstotkov volivcev predstavlja, da bi lahko glasovali za njeno novo stranko. AfD ima v večini anket približno 20 odstotkov, konservativci okoli 30 odstotkov, medtem ko imajo tri vladne stranke skupaj med 30 in 35 odstotki.

Wagenknecht je v svoje zavezništvo pripeljala tudi nekaj strankarskih kolegic in kolegov. Foto: Reuters
Wagenknecht je v svoje zavezništvo pripeljala tudi nekaj strankarskih kolegic in kolegov. Foto: Reuters

Kritika medijev

Po besedah Wagenknecht je glavni cilj njenih kritik vlada, a analitiki menijo, da bi lahko s svojim populizmom jemala glasove levici, še bolj pa skrajni desnici. Kot piše portal DW, je namreč glede gospodarstva levo usmerjena, kar se tiče migracij in vprašanja spolov, pa je veliko bližje AfD-ju, zato bi mu lahko odvzela glasove.

Na ponedeljkovem zborovanju je zatrdila, da ne bo sodelovala z AfD-jem, ob tej priložnosti pa kritizirala nemške medije, ki jo označujejo za naklonjeno Putinu in prorusko samo zato, ker se zavzema za diplomatsko rešitev vojne v Ukrajini.

Vodja poslanske skupine Levice Dietmar Bartsch je pozneje potrdil, da je deset od 38 poslancev zapustilo Levico, katere vodja Janine Wissler je dejala, da bi se morali levičarski poslanci osrediniti na svoje delo. "To je leva opozicija, ne pa egoistično ustanavljanje nove stranke," je bila kritična do svoje nekdanje strankarske sodelavke.