REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pakistan Washingtonu: Ne silite nas v izbiro med ZDA in Kitajsko

Pakistan Washingtonu: Ne silite nas v izbiro med ZDA in KitajskoPakistan ne želi, da bi bil svet razdeljen na dva vojskujoča se bloka, je dejala ministrica za zunanje zadeve. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Pakistan ima dovolj težav – od stopnjevanja konflikta s talibanskimi uporniki do vse slabšega gospodarskega položaja – brez dodatnih glavobolov, ki jih izziva nova hladna vojna med ZDA in Kitajsko.

Pakistan ne želi izbirati med Pekingom in Washingtonom, katerih so odnosi v zadnjih letih vse bolj napeti, je za ugledni bruseljski portal Politico povedala pakistanska zunanja ministrica Hina Rabbani Khar.

Pakistan je kot jedrska sila s skoraj 250 milijoni prebivalcev na prvi bojni črti spopada med velesilama. Medtem ko se njihov hladnovojni zaveznik Washington v zadnjih letih vse bolj obrača proti Indiji, je Kitajska okrepila svoj vpliv v Pakistanu, predvsem z infrastrukturnimi projekti.

Kharova pa poudarja, da jo skrbi morebiten razpad odnosov med Kitajsko in ZDA, ki bi Pakistan prisilil v jasno izbiro.

»Bojimo se scenarija, po katerem bi bil svet razdeljen na dva bloka,« je dejala. »Skrbi nas pretrganje vezi in vse ostalo, kar vodi v nadaljnje delitve v svetu.«

»Mi smo zgodovinsko blizu ZDA in imamo dobre odnose z Američani. Temu se nočemo odpovedati. Toda Pakistan je hkrati blizu tudi Kitajski, vse dokler drugi (Američani) tega niso začeli dojemati kot grožnjo, tako je bilo vedno,« je dodala.

Jasno je, zakaj Pakistan še vedno poskuša balansirati med Pekingom in Washingtonom. Čeprav so ameriški uradniki pogosto kritizirali Islamabad zaradi njegovih zgodovinskih vezi s talibani - kar je pogosto imelo za posledico prekinitev vojaške pomoči - Washington ostaja pomemben vojaški partner.

Lani je State Department odobril prodajo opreme za vzdrževanje pakistanskih lovcev F-16 po ceni 450 milijonov dolarjev.

Obenem si Peking prizadeva poglobiti vojaško sodelovanje s Pakistanom, predvsem ko gre za mornarico. Kitajska v zahodni sosedi gradi tudi ceste, železnice, bolnišnice in energetsko omrežje.

Kharova se je znašla v središču pozornosti, ko je Wall Street Journal aprila objavil dokument, ki je pricurljal v javnost, v katerem je opozorila, da bi »instinkt po ohranjanju tesnih vezi z Ameriko lahko ogrozil 'pravo strateško partnerstvo' s Kitajsko.«

Teh besed ni želela komentirati, je pa med obiskom v Bruslju zavzela kritično stališče glede vprašanja ameriške moči s trditvijo, da se Washington neupravičeno boji morebitne izgube vpliva, za katerega trdi, da bo ostal prevladujoč na področjih, kot so zdravstvo, tehnologija , trgovina in boj proti podnebnim spremembam.

»Mislim, da (ameriški) vodilni položaj ni bil ogrožen, dokler ga sami niso postavili pod vprašaj s svojimi dejanji,« je dejala za Politico. »Menim, da Zahod podcenjuje vrednost svojih idealov in mehke moči.«

Poudarila je, da je vloga Washingtona »postavljanje standarda«, medtem ko je glavna prednost Kitajske njen gospodarski model, ki je iz revščine dvignil na stotine milijonov ljudi.

Srce pakistansko-ameriških odnosov pa se nahaja – v Afganistanu.

Kharova je Američane najbolj ostro kritizirala, ko gre za Afganistan, za katerega je dejala, da so omejitve, namenjene oslabitvi talibanov, kontraproduktivne, prav tako pa ustvarjajo humanitarno krizo, ki številne Afganistance sili v »kriminalne dejavnosti, kot sta trgovina z drogami in tihotapstvo.«

Nestabilnost v Afganistanu ustvarja varnostne težave v Pakistanu, saj naj bi talibanske oblasti v Kabulu podpirale upor pakistanskih talibanov, navaja Politico.

Ko so afganistanski talibani leta 2021 prevzeli oblast v Kabulu, je takratni pakistanski premier Imran Khan proslavljal njihovo zmago proti »ameriškemu suženjstvu«, medtem ko je vodja obveščevalne službe Faiz Hamid obiskal afganistansko prestolnico in dejal, da »bo vse v redu.«

Kharova, ki je prevzela funkcijo zunanje ministrice po Khanovi odstavitvi, je dejala, da se je nekdanji premier odzval »izjemno nezrelo« in poudarila, da je bil vpliv pakistanske vlade na talibane vedno »precenjen«.

Dodala je, da si Islamabad prizadeva ohraniti diplomatske stike z vodstvom v Kabulu, čeprav se pakistanski vojaki in policisti borijo proti pakistanskim talibanom.

Zavrnila je zamisel, da bi lahko katera koli druga država - vključno z ZDA in Kitajsko - pomagala Pakistanu v boju proti talibanom z neposredno namestitvijo vojaških sil.

»Ko gre za napotitev tujih vojakov, nihče ni dobrodošel!« je poudarila.

Pakistan išče pomoč pri Mednarodnem denarnem skladu, saj se njegovo gospodarstvo sooča z naraščajočo inflacijo in krčenjem rezerv.

Tu imajo velik vpliv tudi ZDA.

Na vprašanje, ali meni, da je Washington zavrnil odobritev pošiljanja podpore Pakistanu, deloma zato, da bi preveril, ali bo Kitajska okrepila in igrala večjo vlogo pri zagotavljanju stabilnosti države, je Kharova odgovorila, da bi bila »zelo nesrečna, če bi bilo temu tako«.

Prav tako je kritizirala možnost namestitve evropskih mornaric v Azijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek