Veliko slavje navijačev Evertona na zelenici Goodison Parka se je zavleklo dolgo v noč. Foto: Reuters

Everton vsaj še eno leto ne bo najslavnejša angleška ekipa, ki bi izpadla iz domače elitne konkurence. Čeprav je bil dolgo v nevarnem položaju, se je po preloženih tekmah rešil.

Navijači so sedeli na prečki in odrezali mrežo za spomin na nepozaben večer. Foto: Reuters

Tekma se za izbrance Franka Lamparda ni začela po načrtih. V 21. minuti je Ezerechi Eze s prostega strela z leve strani podal pred vrata, Jean-Philippe Mateta pa je žogo z glavo poslal v mrežo. Jordan Ayew je devet minut pred odmorom povečal prednost na 0:2.

Keane z glavo začel preobrat
V zadnjem krogu je Everton gostoval v Londonu pri Arsenalu, ki se še bori za Ligo prvakov. Modri so se zavedali, da je zmaga tokrat nujna. V drugem polčasu so gostitelji zaigrali kot prerojeni. V 54. minuti je Mason Holgate v kazenskem prostoru z glavo podaljšal žogo do Michaela Keana, ki je znižal na 1:2.

Četrt ure pred koncem je Dele Alli, ki je vstopil na začetku drugega polčasa, poslal predložek pred vrata, žoga se je odbila do Richarlisona, ki jo je z levico potisnil v mrežo.

Dominic Calvert-Lewin je dosegel prvi zadetek po avgustu lani, ko je zatresel mrežo Brentforda. Navijači Evertona tega večera ne bodo pozabili. Foto: AP

Navijači so že pet minut pred koncem vdrli na zelenico
Pet minut pred koncem je Demarai Gray poslal natančen predložek v sredino kazenskega prostora, Dominic Calvert-Lewin pa je z desetih metrov z glavo matiral Jacka Butlanda. Navijačem se je "zmešalo", vdrli so na zelenico Goodison Parka, do konca pa je bilo še pet minut rednega dela in sodnikov dodatek.

Sodnik Anthony Taylor je moral tekmo prekiniti, nadaljevala se je v 90. minuti. Na sporedu je bilo še sedem minut sodnikovega dodatka. Ko je Taylor zadnjič zapiskal, ni bilo več nikogar, ki bi lahko zadržal navdušene navijače.

Navijači Evertona so si dali duška po težki sezoni. Foto: AP

Everton ima krog pred koncem štiri točke prednosti pred Leedsom in bo 68. leto zapored igral med angleško elito.

Lampard: Eden najlepših večerov v moji karieri
"To je neverjetno. Eden najlepših večerov v moji karieri. Doživel sem že veliko, predvsem v dresu Chelseaja. To je bilo nekaj posebnega. Vso sezono smo trpeli, porazi so bili grenki, a nismo izgubili upanja. Stopili smo skupaj, ko je kazalo že zelo slabo," je povedal Lampard, ki si bo 19. maj zapomnil za vedno.

Pred desetimi leti je dvignil pokal za zmago v Ligi prvakov na Allianz Areni. Chelsea, ki je bil 120 minut v podrejenem položaju, je po streljanju enajstmetrovk premagal Bayern. Lampard je v tretji seriji matiral Manuela Neuerja.

Frank Lampard je 31. januarja nasledil Rafaela Beniteza na klopi Evertona. Foto: Reuters

"Vse je šlo narobe v prvem polčasu. Takrat res nisem mislil, da bom doživel tako rajanje po koncu tekme. Ob odmoru sem povlekel pravo potezo, Dele Alli se je res izkazal. Ko smo znižali na 1:2, sem čutil, da je še vse mogoče. Najbolj me je skrbelo, da bi znova naredili napako in prejeli še tretji zadetek. Navijači pri zaostanku z 0:2 niso obupali, takrat smo jih res potrebovali."

"Zavedam se, da nismo postali prvaki, nismo se prebili v Ligo prvakov, a obstanek nam pomeni ogromno. To je bil poseben večer v zgodovini Evertona. Trenutki ob koncu tekme so neprecenljivi," je še dodal 43-letni strateg.

Burnley osvojil pomembno točko
Burnley je na preloženi tekmi remiziral na gostovanju pri Aston Villi (1:1) in si lahko z zmago v zadnjem krogu proti Newcastlu zagotovi obstanek, Leeds pa bo moral navijati za Newcastle in iztržiti še ugoden izid na gostovanju pri Brentfordu.

Chelsea bo končal na tretjem mestu
Chelsea je na preloženi tekmi 27. kroga dokončno potrdil tretje mesto, na Stamford Bridgeu je remiziral z Leicestrom (1:1). Gostje so povedli prek Jamesa Maddisona v 6. minuti, končni izid je v 34. minuti postavil Marcos Alonso. Chelsea ima tri točke prednosti pred četrtouvrščenim Tottenhamom in tudi veliko boljšo razliko v zadetkih.