Poljski predsednik Duda in novi premier Tusk. Foto: Reuters
Poljski predsednik Duda in novi premier Tusk. Foto: Reuters

Gre za zadnji korak v prenosu oblasti, s katero se je končala osemletna vladavina stranke Zakon in pravičnost. Po letih sporov med Varšavo in Brusljem pod prejšnjo vlado, ki jo je vodila stranka Zakon in pravičnost (PiS), Tuskovo imenovanje vzbuja upanje na bolj gladke odnose z Evropsko unijo.

Poslanci sejma so v torek z 248 glasovi za in 201 proti potrdili novo vlado, ki jo sestavljajo Državljanska platforma (PO), ki jo vodi sam, sredinsko zavezništvo Tretja pot in Nova levica, ki združuje več levih in levosredinskih strank.

V torkovem govoru v parlamentu je Tusk, ki je kot predsednik Evropskega sveta od leta 2014 do 2019 predsedoval vrhom voditeljev EU-ja, obljubil, da bo Poljski zagotovil milijarde evrov, ki jih je EU zamrznila zaradi pomislekov glede pravne države.

Predsednik države Andrzej Duda, ki je bil zaveznik stranke Zakon in pravičnost, je bil v preteklosti zelo kritičen do Tuska, na današnji slovesnosti pa je zavzel bolj spravljiv ton. "Zavedajte se, da sem odprt za sodelovanje," je dejal. "Prihajamo iz različnih političnih taborov, vendar sem ugotovil, da lahko pri pomembnih vprašanjih, kot je varnost, najdemo skupni jezik."

Številčna Tuskova vlada. Foto: Reuters
Številčna Tuskova vlada. Foto: Reuters

66-letni Tusk je dejal, da se bo njegova vlada osredotočila na ponovno vzpostavitev pravne države in spoštovanje ustave, po njegovi oceni pa je Duda delno odgovoren za reforme, ki so po njegovem mnenju spodkopale neodvisnost sodstva. "Zvestoba ustavi bo zaščitni znak naše vlade," je dejal Tusk in dodal, da meni, da je razlog za rekordno udeležbo na volitvah 15. oktobra želja volivcev po ponovni vzpostavitvi pravne države.

Njegovo nalogo bi lahko otežili sodniki, imenovani na položaj v okviru reforme stranke Zakon in pravičnost, za katero so kritiki trdili, da spodkopa neodvisnost sodišč, in pooblastilo za veto na zakone, ki ga ima predsednik države.

Stranka Zakon in pravičnost je osvojila največ glasov, vendar ni zbrala potrebne večine za sestavo vlade, kar je Tusku odprlo pot za sestavo vlade, ki jo je v torek potrdil parlament.

Prva pot Tusk bo vrh EU-ja v Bruslju, ki bo potekal v četrtek in petek. Poleg tega, da bo poskušal deblokirati sredstva za Poljsko, bo Tusk dodal svojo podporo prizadevanjem Ukrajine, da se končno pridruži bloku.

Glede na vse večjo zaskrbljenost v Kijevu glede zavezanosti zahodnih zaveznikov financiranju obrambe pred rusko invazijo je Tusk v torek dejal, da se bo Poljska zavzemala za nadaljnjo podporo. Ukrajina se sooča z možnostjo, da ji Madžarska na vrhu v Bruslju ne bo dala zelene luči za začetek pristopnih pogajanj z EU-jem.