REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

To je noro: Kanada sprejema orwellovski zakon proti sovražnemu govoru

To je noro: Kanada sprejema orwellovski zakon proti sovražnemu govoruNovi zakon bo policiji dal pooblastilo, da retroaktivno išče po internetu »sovražni govor« in aretira storilce. Vir: Posnetek zaslona, X
Škandalozno: Zakonca Zelenski in kanadski premier Trudeau ploskajo ukrajinskemu nacistu v parlamentu Kanade. Vir: Posnetek zaslona, X

Vlada Justina Trudeauja (taistega, ki je navdušeno ploskal ukrajinskemu nacistu – veteranu divizije Waffen SS Jaroslavu Hunki v kanadskem parlamentu) je predstavila nov zakon, ki naj bi ljudi, še posebej otroke, zaščitil pred sovražnim govorom na svetovnemu spletu.

Osnutek zakona je šokiral javnost zaradi retroaktivnega »trenutka«.

Kanadska policija bo imela namreč na podlagi »orwellovskega« zakona C-63 pravico iskati po spletu sovražni govor.

Nato pa aretirati prestopnike, tudi če so dejanje storili pred uvedbo spornega zakona.

V bistvu se lahko vse, kar je bilo povedano v preteklosti, zdaj uporabi proti vam, glede na današnje »standarde,« je opozorila zgodovinarka dr. Muriel Blaive in ta drakonski zakon označila za »popolno norost«.

Z njo se je strinjal tudi podjetnik Elon Musk, ki je na omrežju X opozoril na ta kanadski problem.

»Če je res, je to norost,« je dejal.

V intervjuju za Revolver je zgodovinarka Blaive dejala, da zakon »dobesedno pljuva v obraz vsem zahodnim pravnim tradicijam«, še posebej tisti o kaznovanju le, če kršiš zakon, ki je veljal v času, ko je bilo kaznivo dejanje storjeno.

Kanada se pri tem očitno vzgleduje po podobnem škotskem zakonu o sovražnem govoru.

Na podoben način evropski Medijski akt uvaja nedefiniran pojem dezinformacij, ki se lahko zlorabi za cenzuro.

»Z drugimi besedami, to je povabilo arheologom, naj se potrudijo po svojih najboljših močeh, z možnostjo nagrade 20.000 dolarjev, če naletijo na kakšno umazanijo.

Edini način, da se zaščitite, je, da pregledate vse svoje račune na družabnih omrežjih in skrbno izbrišete karkoli, kar je lahko kontroverznega, kar ste kdaj povedali,« je poudarila.

Zgodovinarka v isti sapi opozarja, da tudi to ne ščiti pred eno prav »distopično« klavzulo v zakonu.

»Če sodišča verjamejo, da boste verjetno storili 'zločin iz sovraštva' ali širili 'sovražno propagando', bi vas lahko dala v hišni pripor in omejila vašo zmožnost komuniciranja z drugimi po telefonu ali računalniku,« je poudarila.

Zakon je bil namenjen zaščiti otrok pred sovražnim govorom na internetu, namesto tega pa je uničil svobodo govora v državi, ki velja za eno najbolj »demokratičnih«.

Za zdaj ni jasno, ali bo Trudeau sam na udaru svojega zakona, saj se je kanadski premier vsaj trikrat maskiral v temnopoltega moškega in si pobarval obraz v črno ali rjavo barvo – kar politično korektna javnost dojema kot rasistično karikaturo.

Elon Musk je pred kratkim (tvit zgoraj) opozoril na podobno sporno prakso omejevanja svobode govora v Avstraliji, s posledicami za ves svet: »Skrbi nas, da če je KATERIKOLI državi dovoljeno cenzurirati vsebino za VSE države, kar zahteva avstralski 'komisar za e-varnost', kaj potem preprečuje kateri koli državi nadzor nad celotnim internetom?«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek