Razstava Zbrano v Leku, ki bo na ogled do 6. maja, pripoveduje o kontinuiranem zbiranju in likovni razstavni dejavnosti podjetja.

Matej Sternen, Pri šivanju, 1902, olje na platno, 104,5 x 69,5 cm. Foto: Galerija Lek
Matej Sternen, Pri šivanju, 1902, olje na platno, 104,5 x 69,5 cm. Foto: Galerija Lek

Razstavljena dela se sprehodijo po časovno razmeroma širokem polju, ki sega od impresionizma, pa vse do stvaritev poznega 20. stoletja in nekaterih mlajših del. Med avtorji, katerih dela so na ogled, je tudi slikar grafik Andrej Jemec, ki je na odprtju razstave poudaril pomen tovrstnih razstav za umetnike od mlajših generacij pa do že uveljavljenih imen. Kot je še dejal, je treba predvsem ceniti posluh podjetij za kulturo in umetnost in spoštovati njihov aktivni odnos do ustvarjalcev.

Rihard Jakopič, Krajina, olje na les, 28,5 x 23 cm. Foto: Galerija Lek
Rihard Jakopič, Krajina, olje na les, 28,5 x 23 cm. Foto: Galerija Lek

Razstava predstavi izbor del, ki so bila zbrana ali pa kupljena za opremo notranjih prostorov, kot so pisarne, hodniki, avle in drugi. Med deli najdemo tista, ki so jih ustvarili slovenski likovni umetniki, slikarji in grafiki, kot so Matej Sternen, Rihard Jakopič, Metka Krašovec in Boris Jesih.

V zgodovini Lekove razstavne in zbirateljske dejavnosti je prelomno leto 1975, ko so konec aprila slovesno odprli novo Lekovo tovarno na Verovškovi ulici v Ljubljani in hkrati v preddverju obrata družbene prehrane za delavce Leka začeli organizirati likovne razstave. Za razstave je skrbela Kulturna komisija, strokovno pomoč pa so ponudili iz škofjeloškega muzeja in prodajne galerije Labirint, ki jo je Mladinska knjiga ustanovila leta 1974. Po besedah kustosa razstave Iztoka Premrova je bilo drugo pomembno leto 1991, ko so na Verovškovi odprli Poslovno-informacijski center in v njegovi vhodni avli Galerijo Lek. Ob galeriji so postavili tudi muzejsko zbirko, ki pokriva področje Bohuslava Lavičke apotekarske dediščine.

Medtem ko sprva ni bilo načrtnega nakupa del, saj je bilo veliko del dobljenih v dar, kar se tudi odraža v izboru del, pa so novejše pridobitve umetnin že sledile avtorsko razpoznavnim delom znanih slovenskih slikarjev, tudi pripadnikov abstraktnih tendenc in drugih sodobnih trendov v domači likovni umetnosti. Kot preberemo v zapisu kustosa, je poleg slik, ki so kot oprema sejnih dvoran ali vhodnih avel dosegale kar monumentalne razsežnosti, med izbranimi deli je kar precej grafik, znanih avtorjev, na primer predstavnikov tako imenovane ljubljanske grafične šole, pa tudi avtorjev mlajših generacij, ki so diplomirali na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost ali pa na njej uspešno opravili še tako imenovano grafično specialko. Najmanj pa je kiparskih del.

Andrej Jemec, Poti k soncu, 2000, akril na platno, 65 x 200 cm. Foto: Galerija Lek
Andrej Jemec, Poti k soncu, 2000, akril na platno, 65 x 200 cm. Foto: Galerija Lek

V sklopu razstavne dejavnosti v Leku je bilo predstavljenih približno 350 različnih likovnih ustvarjalcev. Od leta 2002 pa skrbijo tudi za urejeno dokumentiranje s katalogi in objavami na spletni strani. Po besedah Premrova je treba zbrano umetniško gradivo danes razumeti kot dragocen del kulturne oziroma umetniške dediščine, ki je vredna pregleda in ogleda.