Sogovorniki v podkastu. Foto: Radio Slovenija
Sogovorniki v podkastu. Foto: Radio Slovenija

Prva reakcija po razkritjih nedoslednosti in nepravilnosti pri poslu z zapuščeno poslovno stavbo za potrebe sodišč je bil poziv pravosodni ministrici Dominiki Švarc Pipan, objektivno odgovorni za posel, naj odstopi, nato pa je sledil pritisk Socialnih demokratov na predsednika vlade, naj jo razreši. Bolj molčeča je bila stranka v drugem delu afere, ko so prihajale podrobnosti na dan in pri razčiščevanju, kaj se je dogajalo v stranki, nismo veliko izvedeli. Je to krivo, da stranka tone v javnem mnenju?

Izredno stanje – konec ali začetek? – Anže Božič (POP TV) in Matej Grošelj (Večer)

Novinar Večera Matej Grošelj ugotavlja, da so Socialni demokrati doživeli šok. "Videlo se je, da niso pripravljeni na pojasnjevanje, krizno komuniciranje je zatajilo. Stranka je uprla prst na ministrico, ki je objektivno odgovorna. Res je, da bi se ministrica že decembra morala vsaj približno toliko ukvarjati s to pogodbo, kot se ukvarja zdaj, saj gre pri nakupu sodne stavbe za tretji največji posel v zadnjih letih," pojasnjuje Grošelj in dodaja, da se politika že mesec dni ukvarja sama s sabo, kar jemlje zalet celotni koaliciji. "Zagotovo najbolj krvavi SD, a tudi koalicija. In to se bo pokazalo v nadaljevanju, ko bodo ti ljudje morali še dve leti skupaj delati. Vladna hiša gori, Robert Golob pa nalaga drva v kamin. A morda pozablja, da se mu ob visokem ognju lahko streha poruši na glavo."

Začetek nečesa "velikega", morda "usodnega" za SD

Novinar oddaje 24 ur Anže Božič v uvodu opozori, da je pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan v zgodbi o spornem nakupu sodne palače najprej zagovarjala posel, ko je postalo jasno, da je njena objektivna odgovornost nesporna, je začela opozarjati in razkrinkavati, kaj vse je s tem poslom bilo narobe. Dogajanje zadnjih tednov v SD-ju postavi na en imenovalec – zaskrbljenost. "Res so bili med člani različni partikularni in drugi interesi, a skupno vsem je bila zaskrbljenost. Nekatere je skrbelo za usodo stranke, druge morda bolj za svoje položaje,"razmišlja Božič in doda, da je afera odprla Pandorino skrinjico, ko gre za vprašanje vloge generalnih sekretarjev strank. "Kdor misli, da je bilo početje glavnega tajnika SD-ja Klemna Žiberta kaj posebnega, ko je spremljal operacije, ki tečejo pri SD-jevih ministrih, je zelo naiven. Vemo, da ima tudi Golob zelo vplivno generalno sekretarko Vesno Vukovič. Tudi tam gre zelo malo kadrovskih odločitev mimo njene zelene luči."

Imenovanje Matevža Frangeža za začasnega generalnega sekretarja je bila po mnenju sogovornikov najboljša mogoča rešitev, saj gre za nekoga, ki s to afero nima povezave, hkrati je opozoril na nujnost samorefleksije SD-ja, ki je v preteklosti v stranki v zadnjih letih ni bilo. Matej Grošelj še meni, da je afera s sodno stavbo "začetek nečesa večjega in morda usodnejšega za SD." "Zdi se tudi, da si politični tekmeci želijo eliminirati SD, pred evropskimi volitvami je to tudi idealen čas."

Foto: BoBo
Foto: BoBo

SDS in "kartica zvestobe"

Sorodna novica Izjave o zavezanosti SDS-u niso podpisali Logar, Kaloh in Eva Irgl. Janša: Virant številka dve.

Medtem na desnici vznemirja odločitev SDS-a, da naj poslanci podpišejo neke vrste "izjavo zvestobe". Janez Janša je zahteval od poslancev, da se s podpisom zavežejo, da do konca mandata ostanejo zvesti stranki in njeni poslanski skupini. Od 27 poslancev podpisa niso prispevali Anže Logar, ki je po porazu na predsedniških volitvah napovedal "začetek nečesa velikega", nato pa ustanovil Platformo Sodelovanje, Eva Irgl, ki Logarja spremlja pri njegovih dejavnostih, in Dejan Kaloh. Pri zadnjem se v stranki špekulira, da gre za užaljenost, ker je Franc Kangler postal predsednik mariborskega odbora SDS-a, a spremljevalci političnega prostora poznajo Kaloha kot predanega in zvestega člana stranke, zato je v tem kontekstu njegova poteza nenavadna in morda namenjena zamegljevanju širše slike. Glede Logarja pa Anže Božič opozori, da je Janša že drugič po predsedniških volitvah postavil poslanskega kolega v kot. Grošelj meni, da bo imel Logar nenehno problem pojasnjevati, kako samostojen politik je v resnici. "Prihajajo pa signali, da se v SDS-u ne počuti udobno, a težko je pričakovati, da ga bodo iz SDS-a izključili."