Žiga Jelar med snemanjem videospota. Foto: Promocijsko gradivo/Jaka Škrlep
Žiga Jelar med snemanjem videospota. Foto: Promocijsko gradivo/Jaka Škrlep

Ravno v dneh pred začetkom svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju, ki se v Planici začenja čez nekaj dni in na katerem bo Žiga Jelar gotovo eden slovenskih adutov za najvišja mesta, je predstavil drugo avtorsko skladbo Zakaj gorijo solze in spremljajoči videospot, sočasno pa je izšel tudi njegov prvi album, ki ga je naslovil Brez pravil, s čimer je pod vprašaj postavil tudi (nenapisano) pravilo, da je uspešen športnik lahko zgolj športnik.

Jelar je namreč odločen dokazati, da predsodki o vrhunskih športnikih, da se lahko posvečajo zgolj eni stvari, nikakor ne držijo. 25-letni smučarski skakalec se tako pozimi posveča športni karieri, poleti, ko ima malo premora, pa ustvarja glasbo. Že lani je Žiga v pogovoru za MMC priznal, da je usklajevanje športne in ustvarjalne kariere precej zapleteno, a ima prvo mesto za zdaj še vedno šport, sploh med sezono, ko glasba pride na vrsto zgolj v obliki sprostitve. Kljub vsemu se glasbi ni pripravljen odpovedati, poudarja.

Sorodna novica Napadel bo mali globus, Avsenikom pa se ne želi postaviti po robu

Za skladbo Zakaj gorijo solze je Žiga sam napisal tako besedilo kot glasbo, kot pravi pa ima pesem v njegovem srcu prav posebno mesto, saj je posvečena ljudem s posebnimi potrebami, še posebej njegovi sestri Sari. Med skupnim odraščanjem je Žiga namreč iz prve roke doživljal, s kakšnimi izzivi in predsodki se mora Sara spoprijemati, kar je zaznamovalo tudi njegovo življenje in pogled na svet. "S pesmijo želim vsem približati njihovo ljubeznivost, srčnost, iskrenost in empatijo," pravi.

Za skladbo Zakaj gorijo solze je Žiga Jelar z režiserjem Rokom Mavrom posnel tudi videospot, v katerem je eno od vlog odigral Tristan, fant z Downovim sindromom, so ob tem sporočili njegovi predstavniki.

Na albumu, ki ga za zdaj prodaja le na spletu, je 10 skladb, ki jih je po večini napisal sam, pri ustvarjanju pa je sodeloval s prepoznavnimi glasbenimi imeni, kot so Jan Baruca, Anže Langus Petrovič, Marko Hrvatin, Mitja Bobič in Jure Rozman.