REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Truplo na družinskem srečanju: WP razkril, da si NATO članice ne želijo razkritja krivca za uničenje plinovoda Severni tok!

Truplo na družinskem srečanju: WP razkril, da si NATO članice ne želijo razkritja krivca za uničenje plinovoda Severni tok!Nočejo vedeti: Vrh Nata v Varšavi, februarja 2023. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nekateri zahodni voditelji menijo, da ne bi bilo pretirane koristi od preiskave, ki bi privedla do »neprijetnega odgovora« in še bolj neprijetnega javnega razkritja kdo je dejanski naročnik in izvajalec sabotaže v Baltskem morju.

Poudarjajo, da se raje ne bi ukvarjali z možnostjo, da so bile Ukrajina ali zavezniki iz zveze NATO vpleteni v razstrelitev rusko-nemškega plinovoda Severni tok.

Kljub vsem ugibanjem in spletkam na temo, kdo stoji za sabotažo cevi Severnega toka 1 in 2 pri danskem otoku Bornholm, nekateri visoki zahodni uradniki sploh ne hrepenijo za tem, da izvejo odgovor, kdo je krivec, piše Washington Post.

Na srečanjih evropskih in NATO uradnikov je zaznati skoraj soglasno odločitev nekaterih voditeljev, da se o sabotaži plinovoda Severni tok sploh ne razpravlja.

Menijo, da ne bi bilo nobene koristi od preveč pikolovske preiskave, da bi se prišlo do »neprijetnega odgovora« in še bolj neprijetnega javnega razkritja kdo je bil v resnici naročnik in izvajalec sabotaže na dnu Baltskega morja in dodajajo, da se raje ne bi ukvarjali z možnostjo, da je režim v Kijevu ali NATO vpleten v razstrelitev plinovoda, je dejal izkušeni diplomat, poroča Washington Post.

Čeprav bi bilo jasno, kdo je krivec, to verjetno ne bi ustavilo dobave orožja Ukrajini, zmanjšalo jeze do Rusov ali spremenilo vojne strategije, so v pogovoru za Washington Post razkrile zahodne diplomate.

Napad se je zgodil pred več kot pol leta, a so zavezniki nadaljevali s pošiljanjem vedno več orožja v Kijev.

Ker za nobeno zahodno državo še vedno ni mogoče z gotovostjo trditi, da ni izvedla napada, so uradniki dejali, da ne želijo izpostaviti nobenih sumov, ki bi lahko razjezili prijateljske države, ki so morda bile vpletene v eksplozijo plinovoda Severni tok.

V pomanjkanju konkretnih sledi je zavladala neprijetna tišina, so zapisali poročevalci ameriškega časnika.

»To je kot truplo na družinskem srečanju,« je dejal evropski diplomat z uporabo zelo temačne analogije. Vsi lahko vidijo, da tam leži truplo, a se pretvarjajo, da je vse normalno, ker jim je bolj udobno, da ne vedo, kaj se v resnici dogaja.

Potem ko so saboterji septembra lani močno poškodovali plinovod Severni tok, so se nemški uradniki (da bi prikrili razkritje veterana ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjevega nagrajenca Seymourja Hersha, da so plinovod razstrelili ameriške in norveške sile) osredotočili na jadrnico Andromeda v lasti nekega ukrajinskega poslovneža, ki naj bi bila vpletena v nameščanje eksplozivnih naprav globoko pod gladino Baltskega morja.

Toda »večmesečna preiskava« ni ovrgla sume, da je bila 15-metrska jadrnica »Andromeda« res uporabljena v napadu, morda pa je bila le vaba, da bi odvrnila pozornost od pravih storilcev, poroča časnik.

Ameriški in evropski uradniki so zatrjevali, da še vedno ne vedo zagotovo, kdo stoji za napadom, vendar jih je več dejalo, da delijo nemški skepticizem, da je bila šestčlanska posadka jadrnice zmožna spraviti več sto kilogramov eksploziva na »Andromedo« in onesposobiti Severni tok 1 in del Severnega toka 2.

Strokovnjaki so ugotovili, da bi navkljub teoretični možnosti, da bi ročno namestili eksploziv na cevovod, to bilo zelo zahtevno opravilo tudi za najbolj izurjene potapljače.

Takšna operacija bi zahtevala več potopov, zaradi česar bi bližnje ladje zlahka odkrile »Andromedo«. Misijo bi morda lažje prikrili in izvedli z daljinsko vodenimi podvodnimi vozili ali majhnimi podmornicami, so povedali strokovnjaki za potapljanje in reševanje, ki so delali na območju eksplozije, za katero sta značilna razburkano morje in gost ladijski promet.

Uradniki, ki so spregovorili za Washington Post o tej vroči aferi so kot ključen argument navajali, da je nemška preiskava ugotovila, da se sledi »vojaškega« eksploziva, najdenega na mizi v kabini jadrnice, ujemajo z eksplozivom, uporabljenim na plinovodu.

Po drugi strani so nekateri med njimi podvomili, da bi izurjeni saboterji pustili na prizorišču tako očitne dokaze o svoji krivdi.

Sprašujejo se, ali bi lahko v resnici domnevne sledi eksploziva - zbrane mesece po tem, ko je bilo najeto plovilo vrnjeno lastnikom! – pustili zato, da bi pozornost preiskovalcev lažno preusmerile na »Andromedo«.

»Vprašanje je, ali zgodbica z jadrnico ni le motnja, ki preusmerja pozornost s pravih storilcev,« se je novinarjem zaupala oseba blizu preiskave, medtem ko drugi udeleženci v razpravi sprejemajo možnost, da so bili bombaši preprosto površni.

Nekateri trdijo, da je imela tudi Poljska najbrž motiv, glede na to, da je bila med najglasnejšimi kritiki projekta Severni tok od njegovega začetka v poznih devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

Nekateri so poskušali krivdo zvaliti celo na Rusijo, čeprav je verjetno edina, ki ni imela prav nobenega motiva za sabotiranje lastne infrastrukture.

»Obveščevalne agencije niso našle dokazov, da je odgovorna Rusija,« poudarja Washington Post.

Nemški obrambni minister Boris Pistorius je posvaril pred prehitrimi sklepi o tem, kdo je odgovoren, in namignil, da bi lahko šlo za operacijo pod lažno zastavo, katere cilj je podtakniti krivdo drugi državi.

Neutemeljene špekulacije o krivcih bi lahko ogrozile enotnost v Evropi, je dejal nemški poslanec, vključen v preiskavo.

Spomnimo, ameriški novinar Seymour Hersh je 8. februarja objavil svojo raziskavo o eksplozijah, v kateri je s sklicevanjem na vir iz ameriške obveščevalne skupnosti navajal, da so eksplozivne naprave pod ruske plinovode junija 2022 podstavili ameriški potapljači, tri mesece pozneje pa so jih aktivirale norveške posebne enote.

Tudi Nemčija, Danska in Švedska, ki že mesece preiskujejo eksplozijo, niso izključile možnosti ciljane sabotaže.

Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da je bila razstrelitev plinovoda očitno teroristično dejanje, rusko tožilstvo pa je sprožilo kazenski postopek za dejanje mednarodnega terorizma.

Varnostni svet ZN zaradi obstrukcije zahodnih držav ni sprejel ruskega osnutka resolucije, ki bi generalnega sekretarja pozvala k oblikovanju mednarodne komisije za preiskavo okoliščin sabotaže Severnega toka.

Za predlog so glasovale le Rusija, Kitajska in Brazilija, preostalih 12 članic VSZN pa se je vzdržalo, vključno z Nemčijo.

Odločitev nemške vlade, da ne podpre ruske resolucije, ki poziva k neodvisni mednarodni preiskavi sabotaže plinovoda Severni tok, je »nerazumljiva«, je takrat pripomnil predsednik odbora Bundestaga za varstvo podnebja in energetiko Klaus Ernst.

»Ni presenetljivo, da ZDA ne želijo, da bi kdo preiskoval namerno sabotažo plinovoda Severni tok, ki je bilo teroristično dejanje. Toda, kaj se je zgodilo z vsemi evropskimi državami, mar so izgubile skomine po Resnici? Ali pa ... že poznajo odgovor?« sprašuje poslanec Evropskega parlamenta iz Irske Mick Wallace.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek