Jason Kidd še ne ve, ali bo Luka Dončić lahko igral na naslednji tekmi, na kateri se bo Dallas pomeril z Oklahoma Cityjem. Foto: AP

25-letni Ljubljančan je na zadnjih sedmih tekmah dosegel trojni dvojček, kar je tretji najdaljši niz v zgodovini Lige NBA. Proti Golden Statu mu izjemne serije ni uspelo nadaljevati, saj je 21 točkam dodal devet podaj in tri skoke. Ni našel pravega strelskega ritma, vseeno pa je prispeval pomemben delež k drugi zmagi nad Bojevniki v tej sezoni. Moštvi, ki sta trenutno na mestih v kvalifikacije za končnico, se bosta dvakrat pomerili še aprila. Luka je v zadnji četrtini na igrišče stopil le za kratek čas, srečanje pa ob sicer visokem vodstvu predčasno končal zaradi težav s stegensko mišico. Trener Dallasa Jason Kidd je dejal, da bo jutri več znanega o tem, kako resna je poškodba.

"Dal mi je znak, da ga stegenska mišica zateguje, zato sem ga vzel iz igre," je povedal Kidd, ki ni bil prepričan, ali bo Dončić odpotoval z moštvom v Oklahomo. Dončić je bil v rokah zdravnikov še po tem, ko so njegovi soigralci zapustili dvorano.

To je bil dober test za našo obrambo. Imeli smo nekaj odprtih metov, ki jih nismo zadeli, toda podobno kot je bilo v drugi četrtini proti Chicagu, ko nismo zadevali, ampak smo bili dobri v obrambi, smo ustavljali tekmeca. Gafford je odlično opravil svoje delo s sedmimi blokadami. Ko dobro varuješ obroč, raste tudi samozavest.

Jason Kidd

Dallas čakata obračuna z najboljšima ekipama Zahoda. Manj kot 24 ur po koncu srečanja z Warriorsi bo gostoval v sosednjem Oklahoma Cityju, v nedeljo ob 20.30 po slovenskem času pa v American Airlines Center prihajajo prvaki iz Denverja. Prvi strelec Mavsov je bil tokrat Kyrie Irving, ki se je spogledoval s trojnim dvojčkom, saj je ob 23 točkah prispeval še deset podaj in osem skokov. "Dobro smo igrali v obrambi. Od začetka srečanja smo želeli biti dovolj agresivni, saj vemo, da ima Golden State nekaj težav. Imamo širino, eno najboljših klopi v ligi, kar dokazujemo iz tekme v tekmo in rastemo. Žoga je dobro krožila. Ko najdeš odprtega igralca in greš v tranzicijo, je res lepo igrati košarko," je bil zadovoljen Irving.

Mavsi so zbrali 30 asistenc, 11 več od tekmeca, prevladovali pa so pod obročema, saj je bilo razmerje v točkah v obarvanem delu 68:48. Niso imeli najboljšega strelskega dne (trojke 6/27), so pa zato dobro opravili svoje delo v obrambi, kajti Golden State, ki je pogrešal najboljšega igralca Stepha Curryja, manjkal pa je tudi Draymond Green, je iz igre metal le 40-odstotno. Pod obročema so dobro delo opravili Dereck Lively, ki je dal 12 točk, P. J. Washington, ki jih je dodal 11, in Daniel Gafford, ki jih je prispeval deset, ob tem pa je podelil kar sedem blokad. Center Dallasa je zadel vseh pet metov, tako da je zdaj njegov niz brez zgrešenega poskusa iz igre že 33. V zgodovini Lige NBA je večkrat zapored zadel le legendarni Wilt Chamberlain – 35-krat.

Daniel Gafford je zadel že 33 zaporednih metov iz igre, kar je drugi najdaljši niz v zgodovini Lige NBA. Foto: AP

Prvo Dallasovo akcijo na tekmi je z uspešnim prodorom končal Dončić. Po dveh minutah so gostitelji vodili z 9:4, ko je Ljubljančan košu dodal še tri asistence. Gostje so hitro izenačili, nato pa je Luka s košem in dodatnim prostim metom začel serijo 7:0. Z osmimi točkami je na klop odšel po približno osmih minutah, dve minuti pozneje pa je Golden State prvič na tekmi povedel. Po prvi četrtini sta bili moštvi izenačeni (27:27).

Z drugo četrtino se je Dončić vrnil na parket in po dobrih treh minutah, ko je z iznajdljivim prodorom zarezal v gostujočo obrambo ter zadel za +5, prisilil Steva Kerra v minuto odmora. Mavsi so nadaljevali v odličnem ritmu. Derrick Jones je z dvema zaporednima košema priigral najvišjo prednost do tedaj, Washington pa je po podaji Luke zabil za prvo dvomestno razliko. Po domačem delnem izidu (13:2) je le dve minuti po prvi sledila nova minuta odmora na zahtevo Bojevnikov, ki so zatem zaigrali bolje. Naredili so serijo 7:0, vmes se je prvič med strelce vpisal Klay Thompson, in se povsem približali. Na odmor je Dallas odšel z vodstvom, bilo je 48:42.

12 točk je kapetan slovenske reprezentance dosegel v prvem polčasu, v katerem sta obe ekipi slabo metali iz igre. Golden State je metal le 36-odstotno, Dallas sicer 50-odstotno, vendar pa je bila njegova trojka 1/15. Zgrešil jih je kar 16 zapored, potem pa je iz 18. poskusa Mavsov zadel Dante Exum, potem ko mu je podal Dončić. Na polovici tretje četrtine se je Luka le razigral. Devet točk je dosegel v kratkem obdobju. Vmes je iz svojega šestega poskusa prvič zadel izza črte in priigral gostiteljem sedem točk naskoka. Pred zadnjo četrtino je domača zasedba vodila s 76:70.

Irving in Lively sta s po dvema akcijama končala tretjo, potem pa še začela zadnjo četrtino. Washington je zatem zadel za dvomestno prednost Mavsov. Pomagal ni niti "timeout" Kerra, po katerem je Irving dal pet zaporednih točk, gostitelji pa so s serijo 11:0 povedli za 15. Luka je v zadnji četrtini na parket stopil le za 22 sekund, potem pa je zaradi težav s stegensko mišico obsedel na klopi. Vendar je imel dovolj časa, da je lepo podal Gaffordu za zabijanje "alley-oop" in +18 Dallasa, kar je bila najvišja prednost na srečanju.

DeRozana odločilni meti spomnijo na igro v otroštvu

DeMar DeRozan je bil junak razburljive zmage Chicaga, ki je po podaljšku premagal Indiano (129:132). Krilni košarkar iz Comptona je blestel s 46 točkami, v podaljšku pa je, ko sta ostali še dve minuti, zadel trojko za vodstvo gostov s 127:123. Izza črte je za nov podaljšek tik pred sireno zgrešil Tyrese Haliburton. DeRozan se je izkazal že v rednem delu. Potem ko je z zaporednima trojkama prvi domači strelec Myles Turner priigral tri točke prednosti, je položil za 114:115.

Tri sekunde pred koncem je zadel en prosti met, drugega namenoma zgrešil, Biki pa so prišli do žoge. Po podaji iz avta je DeRozan iz težkega položaja iz obrata izsilil podaljšek. "Uživam v takih trenutkih. Kot bi se vklopil način preživetja. Ne bojim se neuspeha. Ni me strah prevzeti odgovornosti in skušati narediti nekaj. Na igrišču si ničesar ne želim bolj kot takih trenutkov. Spomnijo me na otroštvo, ko sem namišljeno odšteval sekunde in se igral, da mečem za zmago," je dejal.

Cleveland se je zavihtel na drugo mesto Vzhoda. S 116:95 je v gosteh ugnal New Orleans, ki je klonil po štirih zaporednih zmagah. Zion Williamson se je izkazal s 33 točkami, vendar so imeli Cavsi precej več razigranih igralcev. Darius Garland je bil med njimi najuspešnejši s 27 točkami, dodal pa je še 11 podaj. 6/10 je metal izza črte. Gostje so zadeli kar 20 trojk z več kot 44-odstotno uspešnostjo. Medtem so jih Pelikani le štiri. Štirikrat je bil za tri uspešen tudi Donovan Mitchell, ki se je s 14 točkami vrnil na parket, potem ko je izpustil zadnjih sedem tekem. Cleveland je devetič v sezoni dal vsaj 20 trojk.

Tekme 13. marca:
DALLAS – GOLDEN STATE
109:99 (27:27, 21:15, 28:28, 33:29)
Irving 23 in 10 podaj, Dončić 21 (7/18 iz igre, 1/6 za tri), 6/8 PM), 3 skoki in 9 podaj v 30 minutah, Lively 12, Washington in Green po 11, Gafford 10, Exum 9, Jones 7, Hardaway 5; Kuminga 27, Wiggins 17, Podziemski 11, Jackson-Davis 10, Paul in Moody po 9, Thompson 8, Looney in Robinson po 4.

DETROIT – TORONTO 113:104
Duren 24 in 23 skokov, Cunnigham 19, Stewart 15, Ivey 14, Fontecchio 12, Sasser 11; Quickley 25, Olynyk 19, Brown 17, Nwora 12, Porter 10.

ORLANDO – BROOKLYN 114:106
Banchero 21, Carter 15, F. Wagner in Suggs po 14, Harris 13, Isaac 11, Fultz 10. Thomas 21, Bridges 17, Schröder in Johnson po 13, Claxton in Smith po 10.

INDIANA – CHICAGO 129:132 - po podaljšku
Turner 27, Haliburton (14 podaj) in Siakam po 17, McConnell 16, Smith 15, Nesmith 13, Walker 10; DeRozan 46 (15/24 iz igre), Caruso 23, Dosunmu 20, White 15, Vučević 12 in 12 skokov, Craig 10.

MIAMI – DENVER 88:100
Adebayo 17 in 13 skokov, Butler 15, Rozier 14, Robinson 11; Porter 25, Gordon 16, Murray 14, Jokić 12 in 14 skokov.

MEMPHIS – CHARLOTTE 98:110
Jackson 26, Kennard 17, Jemison 14, Konchar 13, Goodwin 12; Bridges 27, Micić 25, Williams 18, Miller in Mann po 10.

NEW ORLEANS – CLEVELAND 95:116
Williamson 33 (13/21 iz igre), Ingram 20, Murphy 11; Garland 27 in 11 podaj, Allen 17 in 10 skokov, Niang 16, Merrill 15, Jones in Mitchell po 14.

PORTLAND - ATLANTA 106:102
Simons 36 (10/23 iz igre, 5/13 za tri) in 8 podaj, Ayton 33 (15/20 iz igre) in 19 skokov, Banton 12; Murray 40 (15/29 iz igre, 6/13 za tri), Capela 13 in 14 skokov, Hunter 11.

SACRAMENTO - LA LAKERS 120:107
Barnes 23 (8/15 iz igre, 7/11 za tri), Fox 21 (9/20 iz igre, 1/5 za tri), K. Murray 19 (5/10 za tri) in 11 skokov, Sabonis 17, 19 skokov in 10 podaj, Ellis 14 (3/5 za tri); Reaves 28 (7/12 za tri), Davis 22 (7/18 iz igre) in 10 skokov, Hačimura 20, James 18 (6/16 iz igre, 2/8 za tri), 13 skokov in 9 podaj.