Zasebnost
Agro HI-tech

Tako največji ponudnik svežega sadja in zelenjave v Pomurju zagotavlja sledljivost

Kupci bodo za vsako glavo solate prek QR-kode ugotovili, kdo jo je pridelal, kdaj je bila pobrana in kako dolgo je potovala v trgovino
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
20.06.2023 17:07
Dopolnjeno: 20.06.2023 17:07
Čas branja: 4 min
Tako največji ponudnik svežega sadja in zelenjave v Pomurju zagotavlja sledljivost
Lani smo v Slovenijo uvozili več kot polovico zelenjave – 90 tisoč ton smo je pridelali, 220 tisoč ton pa porabili.

»Naša zadruga Skupina vrtovi panonski povezuje več kot sto kmetij večinoma iz Pomurja, ki skupaj integrirano pridelajo več kot 500 ton svežega sadja in zelenjave na leto. Njihove pridelke prek kratke dobavne verige Zelena točka dostavljamo več kot 150 trgovinam, gostilnam, hotelom, šolam in drugim javnim ustanovam. Letos bomo naredili velike korake naprej – z lastno pridelavo in digitalizacijo od njive do kupca,« pravi Denis Topolnik, predsednik zadruge Skupina vrtovi panonski.

Zadruga Skupina vrtovi panonski bo namreč septembra imela prve svoje pridelke. »Najeli smo nekaj površin, kjer smo zasadili prve vrtnine, ki jih bomo septembra pobrali in prodali. Naš glavni tehnolog za integrirano gojenje zelenjave je Robi Vernik, ki je tudi sam kmet. Začenjamo na 1,3 hektarja, vendar bi radi pridobili dodatna zemljišča in obseg pridelave še povečali,« razlaga Topolnik. Med prvimi vrtninami, ki so že v zemlji, so zelje in več vrst solate. Tudi zadruga tako kot njeni kmetje zelenjavo prideluje integrirano, saj tak certifikat pove kupcu, da je pridelek varen in pridelan do okolja prijazno.

Uvoz bi radi čim bolj zmanjšali …

Postopno bi radi vzgojili čim več vrst zelenjave in sadja. Glede na to, da smo lani po podatkih statističnega urada dosegli le 38-odstotno stopnjo samooskrbe z zelenjavo, vidijo veliko priložnosti za povečanje svoje ponudbe. »Prek kratke dobavne verige Zelena točka prodamo 80 ton svežega sadja in zelenjave na mesec, a je več kot polovica iz uvoza, saj je domače ponudbe premalo. Zato se po vseh možnih poteh trudimo, da bi povečali obseg pridelave v Sloveniji. Dokazati želimo, da tudi zadruga lahko postane pridelovalka in da se pridelava sadja in zelenjave splača. Imamo kupce in poznamo njihove potrebe, zato upamo, da se bo še kdo zgledoval po nas in se odločil za integrirano pridelavo zelenjave in sadja,« dodaja.

… in zajezili upadanje zelenjadarskih kmetij

Število zelenjadarskih kmetij se zmanjšuje in to bi radi ustavili. »Če ne bomo nič spremenili, se lahko zgodi, da čez deset let ostanemo brez slovenske zelenjave in bomo povsem odvisni od uvoza. To bi radi preprečili, saj je najbolj zdrava sveža zelenjava, ki je zrasla čim bližje,« poudarja Topolnik.

Dodatno priložnost vidi tudi v tem, da bi se zadruga Skupina vrtovi panonski začela ukvarjati tudi s predelavo. »Česar ne bi prodali svežega, bi predelali v živilo z daljšim rokom trajanja. Tako bi našo ponudbo še povečali in postali še bolj zanimivi za kupce,« dodaja Denis Topolnik.

Digitalizirajo ves proces od setve do prodaje

Verjame, da jih bo digitalizacija od setve do obiranja pridelkov in prihoda na police še bolj povezala s kupci. »Do konca leta bomo digitalizirali vso pridelavo od setve semena do obiranja in prodaje za vso zelenjavo in sadje kmetij, ki so naši kooperanti. Tako bomo vzpostavili tudi sistem sledljivosti za med in predelane izdelke s kmetij, ki jih prek Zelene točke prodajamo. Gre za moko, marmelado, kis, olje …« napoveduje Denis Topolnik.

»Kupci bodo v trgovini prek QR-kode preverili, kdaj je bila, na primer, solata pobrana in v kolikšnem času je prišla z njive na polico. Sveža solata je najbolj kakovostna. In če že ponujamo sveže pridelke, je prav, da dobijo kupci možnost, da se o svežini in načinu pridelave sami prepričajo,« dodaja sogovornik.

Kupec izve, kako dolgo je solata potovala do njega

Kupci bodo na prodajnem mestu skenirali QR-kodo za želeni pridelek in pogledali, kdo in kako ga je pridelal, kdaj je bilo obiranje in kako dolgo je potoval do police. Pridelovalci pa vsako fazo od pridelave, ki se začne s setvijo semena, do prodajne police fotografirajo in prek aplikacije na pametnem telefonu »podatki letijo v sistem«. Program in aplikacijo za sistem sledljivosti je razvilo digitalno inovacijsko stičišče za kmetijstvo in proizvodnjo hrane DIH Agrifood skupaj fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko iz Maribora ter podjetjem ITC.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
AGROBIZ
Agro Podjetnik
Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote
Agrobiznis
AGROBIZNIS
Agro PodjetnikPetra Šubic Mlada Gorenjka na kmetiji pri Jenk cele dneve peče piškote 1

Najbolj zaželene Tanjine sladke dobrote so ajdovčki in breskvice, med prazniki pa tudi medenjaki in potica, pridružil se jim bo tudi domač sladoled.

AGROBIZ
Novice
Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo
Agrobiznis
NoviceJana Petkovšek Štakul Pozeba v Podravju povsem uničila vinograde, zavarovalnice se umikajo

Ptujska območna enota KGZS opozarja na katastrofalne razmere v kmetijstvu

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?
Agrobiznis
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?

O usmeritvi v sirarstvo, prodajnih prijemih in prihodnosti kmetije Pr' Matevž je na Svetovalnici za kmete govoril Matevž Jenko, prihodnji mladi prevzemnik.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Slovenska inovacija za zelenjadarske kmetije 2

Kako pri EIP-projektu Motika razvijajo robotsko okopalno roko ali "robotsko motiko", boste izvedeli že ta petek, 17. maja, na 5. Svetovalnici za kmete, kamor vabimo tudi vas.