Na zmanjšano uporabo javnega prevoza je vplivala tudi epidemija koronavirusne bolezni. Foto: BoBo
Na zmanjšano uporabo javnega prevoza je vplivala tudi epidemija koronavirusne bolezni. Foto: BoBo
Sorodna novica Samo desetina gospodinjstev redno uporablja javni potniški prevoz

Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije (Reus) je pred nekaj dnevi objavila prvo raziskavo, v kateri so ugotovili, da le desetina slovenskih gospodinjstev redno uporablja javni potniški promet, 27 odstotkov pa ga ne uporablja nikoli. Desetina ga uporablja občasno in 53 odstotkov zelo redko.

Slovenija je peta najbolj avtomobilizirana država v Evropski uniji. Na vsakih tisoč prebivalcev imamo 598 avtomobilov. Povprečje EU-ja je 569 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Vir: Združenje evropskih proizvajalcev avtomobilov (ACEA)

Nova raziskava kaže, da Slovenci v splošnem nismo pripravljeni več uporabljati javnega prevoza. Zelo majhen delež gospodinjstev je v prihodnjih 12 mesecih pripravljenih povečati uporabo mestnega avtobusa (4 %), primestnega avtobusa (3 %) ali vlaka (4 %).

Približno četrtina gospodinjstev ob tem razmišlja o pogostejši uporabi javnega prevoza. Več kot dve tretjini pa sploh nista pripravljeni povečati obsega uporabe javnega prevoza.

Pri izbiri vrste prevoze ključen čas potovanja

Slovenci se sicer za vrsto prevoza odločamo predvsem na podlagi časa potovanja, ki je ključen dejavnik za dve tretjini sodelujočih gospodinjstev. Sledijo cena prevoza (40 %), udobje (36 %) in obstoječe navade (22 %). Vpliv na okolje kot ključni razlog pri izbiri navaja šest odstotkov gospodinjstev.

Boljše povezave so najpomembnejši dejavnik v posavski (73 %) in primorsko-notranjski (72 %) regiji. Foto: Informa Echo
Boljše povezave so najpomembnejši dejavnik v posavski (73 %) in primorsko-notranjski (72 %) regiji. Foto: Informa Echo

Pogoji anketirancev: boljše povezave, hitrejši prevoz

Pod katerimi pogoji bi se anketiranci sicer pogosteje odločali za javni prevoz? 57 odstotkov bi se za javni prevoz odločilo pogosteje, če bi bile na voljo boljše povezave. 40 odstotkov izbiro pogojuje s hitrejšim in/ali cenejšim prevozom, dobra tretjina bi presedlala na javni promet, če bi bila v primeru kombiniranega prevoza zagotovljena povezava do cilja. Okoli 20 odstotkov vprašanih bi uporabilo javni prevoz, če bi bilo na voljo več voženj med tednom (22 %) ter koncem tedna in prazniki (18 %). Nekateri uporabo pogojujejo tudi z manjšim številom potnikov (14 %) in boljšo kakovostjo vozil (10 %). Anketiranci so lahko izbrali več odgovorov hkrati.